Duke kombinuar hijeshinë dhe luksin, ky është një hotel i rehatshëm i Stambollit me dhoma dhe suita të sapo rinovuara për të ofruar një eksperiencë unike dhe të paharrueshme të Stambollit. Ka ne dispozicion  WiFi pa pagesë në të gjitha hapësirat.

Dhomat janë vendi ideal për të pushuar me banjo luksoze  pas një ditë te lodhshme duke vizituar qytetin. Çdo dhome ka minibar dhe kondicionuer.

Hoteli posedon banjo turke si dhe saune  spa dhe dhoma per masazh

Restoranti që ndodhet në katin e fundit, shërben përzgjedhjet klasike ndërkombëtare dhe ushqimet nga kuzhina moderne turke. Menu-ja përfshin edhe pasta, sanduiçe, sallata dhe shumë ushqime të shijshme.

Ne lobi shërbejnë kokteje dhe pije. Shërbimi në dhomë është gjithashtu në dispozicion.

Një shëtitje prej 10 minutave ose më pak do të të çojë në Xhaminë e Kaltër, Hagia Sophia dhe Pallatin Topkapi.

Aeroporti Ataturk është rreth 20km.

Fatih është një zgjedhje e shkëlqyer për udhëtarët e interesuar në monumente, arkitekturë dhe histori.