Nëse jeni duke kërkuar për një përzierje të kohës së plazhit dhe historisë, qyteti turistik i Side është një nga vendet më të mira për t’u vizituar në bregdetin mesdhetar të Turqisë.

Side mund të jetë e gjitha për të thithur diellin në rërë, por për ata që duan një pjesë të kulturës me banjat e diellit, pasuria e rrënojave greko-romake pikërisht në qytet janë atraksionet kryesore turistike.

Max Travel ka shume oferta te volitshme per pushimet tuaja kete vite.

Gjate tërë pushimit tuaj me siguri se do të donit që 1 dite ta kaloni jashte hotelit duke pare nga afer lashtesin dhe bukurit natyrore qe Side ju ofron.

Disa nga hotelet që Max Travel ju propozon të akomodoheni ne Side që kane sherbim ne konceptin Ultra All Inclusive, aktivitete te shumta te dedikuara per te gjitha moshat, ushqim shumë te shijshem dhe dhoma shumë komode jane:

Mëngjesi

Për të filluar ditën tuaj, hotelet e mësipërme ofrojnë një gamë të gjerë të ushqimeve për mëngjes. Mund të shijoni një mëngjes të pasur dhe të freskët me zgjedhje të ndryshme nga kuzhina vendase dhe ndërkombëtare. Pasi të keni ushqyer mire, jeni të gatshëm për të filluar aventurën tuaj në Side.

 

Qyteti i vjetër i Side

Atraksionet kryesore në qytetin e Side janë qyteti i vjetër antik, plazhet dhe amfiteatri. Mund të filloni me vizitën në qytetin e vjetër, i cili është një muze i gjallë i trashëgimisë romake. Ju mund të shëtisni nëpër rrugicat e ngushta të kalldrëmuara dhe të eksploroni rrënojat e vjetra të tempujve, teatrit, banesave private dhe mureve të fortifikuar. Në qendër të qytetit të vjetër, do të gjeni edhe një shkallë të vjetër që çon drejt plazhit.

Admironi tempujt e Apollonit dhe Athinës

Në majë të gadishullit të Sides janë mbetjet e dy tempujve kryesorë të qytetit të lashtë, kushtuar Athinës dhe Apollonit. Edhe pse nuk janë të plota, ato kanë një vendndodhje dramatike me pamje nga Mesdheu dhe janë veçanërisht atmosferike në mbrëmje, kur rrënojat ndriçohen.

Limani anësor është një vend i mrekullueshëm për një shëtitore në perëndim të diellit, me shumë kafene të mbushura me vijën bregdetare pranë rrënojave.

Eksploroni Teatrin Romak të Madh të Side

Teatri i madh i Side ishte më i madhi në Pamfilinë e lashtë dhe mund të strehonte një audiencë prej 15,000 në 49 rreshtat e tij të ndenjëseve. Megjithëse disa nga harqet mbështetëse janë shembur, duke rrëzuar një pjesë të auditorit, ky është ende një shembull i mrekullueshëm i mbijetuar i aftësive arkitekturore romake.

Mos humbisni një ekzaminim më të afërt të mureve të skenës, ku ka relieve të ruajtura mirë. Pikërisht pas teatrit janë rrënojat e zhurmshme të agorasë (tregu i epokës romake), i cili fillimisht do të ishte i rrethuar nga kolonada të mbushura me dyqane.

Shatërvani Monumental

Pergjatë udhëtimit tuaj në Side mos harroni ta vizitoni edhe këtë ndertesë madhështore e cila njihet si “9 shatërvanet” në publik. Shatërvani ndodhet përball portave te qytetit, ku dhuron për ju shumë statuja interesante dhe elemente dekorative te kohës antike. Pavarësisht ndikimit të kohës, bukuria dhe madhështia e shatërvanit na sjell frymën e asaj kohe dhe nuk do te jetë e veshtirë të imagjinohet si dukej shumë vite më parë.

Agora shtetëtorore

Agora shteterore eshte nje zonë e vogel antike e vendosur ne periferi te Side. Për të mos u ngatërruar me zonën e agorasë së Side-s që fqinjë me teatrin romak, ky kompleks impozant në rrugën për në plazhin lindor të Side-s funksiononte si Agora Shtetërore. Në anën lindore të saj, një ndërtesë fillimisht dykatëshe mendohet të jetë përdorur si bibliotekë, ndërsa në një kamare me kolona, mund të shihet ende një figurë e Nemesis, perëndeshës së fatit. Nëse vazhdoni nga Agora, duke u drejtuar drejt mureve lindore të qytetit të vjetër, do të arrini në rrënojat e gjera të pallatit, drejtorisë dhe pagëzimores së peshkopit bizantin.

 

Plazhet e Sides

Plazhet e Side janë të famshme për bukurinë e tyre dhe ujërat kristal të Detit Mesdhe. Për të kaluar një ditë relaksuese në plazh, mund të merrni një shëtitje në bregdet dhe të zgjidhni një prej pjesëve private të plazhit në dispozicion në hotelin tuaj. Mund të shijoni rrezet e diellit, të lani në ujërat e pastër të Detit Mesdhe dhe të provoni aktivitete si snorkelingu ose ski-nautikën.

Plazhet më të mira në Side…🥰

  • Side Big and Small Beaches
  • Plazhi Kumkoy
  • Plazhi Evrenseki
  • Side Colakli Public Beach
  • Seaside Beach Lounge
  • Plazhi Sorgun

 

Baret dhe klubet e natës në Side

Pastaj, për të përfunduar ditën në mënyrë të mrekullueshme, mund të shkoni në një klub natësh ose bar për të shijuar muzikën dhe atmosferën e nates në Side. Ka disa vende të njohura për nate në Side, ku mund të argëtoheni deri vonë në mbrëmje.

  • Apollo Temple Disco

Ky klub i natës ndodhet në qendër të qytetit të vjetër të Side dhe është një nga vendet më popullore për të shijuar muzikën dhe kërcimin gjatë natës.

  • Temple Club

Kjo është një nga klubet më të njohura të natës në Side dhe ofron një përvojë të mrekullueshme të argëtimit.

  • Q Beach Club

Nëse kërkoni një ambient plazhi për të argëtuar natën, Q Beach Club është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

  • Summer Garden

Klubi i natës Summer Garden është një vend i famshëm për festat e mrekullueshme të natës dhe atmosferën e jashtëzakonshme.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

Looks like you have blocked notifications!