Side është një qytet i bukur bregdetar në Antalya, Turqi, i njohur për plazhet e tij të mrekullueshme dhe trashëgiminë historike. Nëse keni vendosur që pushimet tuaja kete verë ti kaloni në regjionin e Sides, athere mos hezitoni të merrni ofertat me te mira nga Max Travel dhe të akomodoheni në super hotele të cilat ofrojnë sherbim në konceptin Ultra All Inclusive.

Gjate tërë pushimit tuaj me siguri se do të donit që 1 dite ta kaloni jashte hotelit duke pare nga afer lashtesin dhe bukurit natyrore qe Side ju ofron.

Disa nga hotelet që Max Travel ju propozon të akomodoheni ne Side që kane sherbim ne konceptin Ultra All Inclusive, aktivitete te shumta te dedikuara per te gjitha moshat, ushqim shumë te shijshem dhe dhoma shumë komode jane:

 

Si ta filloni 1 ditë më ndryshe në Side

 

Mëngjesi

Për të filluar ditën tuaj, hotelet e mësipërme ofrojnë një gamë të gjerë të ushqimeve për mëngjes. Mund të shijoni një mëngjes të pasur dhe të freskët me zgjedhje të ndryshme nga kuzhina vendase dhe ndërkombëtare. Pasi të keni ushqyer mire, jeni të gatshëm për të filluar aventurën tuaj në Side.

 

Qyteti i vjetër i Side

Atraksionet kryesore në qytetin e Side janë qyteti i vjetër antik, plazhet dhe amfiteatri. Mund të filloni me vizitën në qytetin e vjetër, i cili është një muze i gjallë i trashëgimisë romake. Ju mund të shëtisni nëpër rrugicat e ngushta të kalldrëmuara dhe të eksploroni rrënojat e vjetra të tempujve, teatrit, banesave private dhe mureve të fortifikuar. Në qendër të qytetit të vjetër, do të gjeni edhe një shkallë të vjetër që çon drejt plazhit.

 

Plazhet e Sides

Plazhet e Side janë të famshme për bukurinë e tyre dhe ujërat kristal të Detit Mesdhe. Për të kaluar një ditë relaksuese në plazh, mund të merrni një shëtitje në bregdet dhe të zgjidhni një prej pjesëve private të plazhit në dispozicion në hotelin tuaj. Mund të shijoni rrezet e diellit, të lani në ujërat e pastër të Detit Mesdhe dhe të provoni aktivitete si snorkelingu ose ski-nautikën.

Plazhet më të mira në Side…🥰

 • Side Big and Small Beaches
 • Plazhi Kumkoy
 • Plazhi Evrenseki
 • Side Colakli Public Beach
 • Seaside Beach Lounge
 • Plazhi Sorgun

 

Koha e drekës

Pas një mëngjesi të shijshëm dhe fillimit të një dite tërheqëse në qytet e pastaj edhe në plazh, është koha për të drekuar. Side ka një shumëllojshmëri restorantesh dhe kafeterish ku mund të provoni kuzhinën vendase dhe ndërkombëtare. Ju mund të shijoni pjata tradicionale të Turqisë si kebapi, peshku i pjekur në furrë ose raki dhe meze. Gjithashtu, shumë nga restorantet ofrojnë pamje të mrekullueshme të Detit Mesdhe, duke ju bërë drekën të jashtëzakonshme.

 • Can Restaurant

Konsiderohet një nga restorantet më të mira në Side për kuzhinën e tyre tradicionale turke. Can Restaurant ofron pjata autentike turke si kebap, peshk, pilaf dhe bakllava. Ambienca e tyre është e bukur, me një terasë që ofron pamje të shkëlqyera të Detit Mesdhe.

 • Karma Restaurant

Nëse kërkoni për një restorant me pamje të mrekullueshme të plazhit dhe detit, Karma Restaurant është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ata ofrojnë një menyu të gjërë që përfshin peshkun fresk, fruta deti dhe pjata të ndryshme turke dhe ndërkombëtare. Gjithashtu, ofrojnë një atmosferë të relaksuar dhe shërbim të shkëlqyeshëm.

 • Bykara Restaurant

Në qendër të qytetit të vjetër të Side, Bykara Restaurant është një vend i shkëlqyeshëm për të shijuar kuzhinën turke në një ambient autentik. Ata janë të specializuar në pjatat tradicionale turke si manti (ravioli turk), kebap dhe bakllava.

 • Kervan Restaurant

Kervan Restaurant është një vend i njohur për ushqimin e shkëlqyer dhe shërbimin miqësor. Ata ofrojnë një menyu të gjerë që përfshin pjatat tradicionale turke, si dhe pjata të ndryshme ndërkombëtare.

 • Tropic Restaurant

Nëse kërkoni për një restorant bregdetar me një pamje të mrekullueshme të Detit Mesdhe, Tropic Restaurant është zgjedhja e duhur. Ata ofrojnë një menyu të pasur që përfshin peshkun e freskët, fruta deti, pizza dhe pasta.

 

Pasditja në Side

Pas drekës, mund të vazhdoni të eksploroni atraksionet shtesë të Side. Mund të vizitoni muzeun arkeologjik të Side për të mësuar më shumë për historinë e qytetit. Gjithashtu, mund të shkoni në një ekskursion në Manavgat për të parë urën e Manavgatit, të shijoni ujëvarën e Manavgatit dhe të vizitoni tregun e saj tradicional.

 • Admironi tempujt e Apollonit dhe Athinës
 • Eksploroni Teatrin Romak të Madh të Side
 • Relaksohuni në East Beach
 • Trap lumi i Kanionit Köprülü
 • Ujëvarat e Manavgatit

 

Koha për Darkë

Pasi të keni kaluar një pasdite tërheqëse në Side, është koha të mendoni për darkën dhe argëtimin e mbrëmjes. Në qytetin e Side dhe rreth tij, do të gjeni një shumëllojshmëri restorantesh, kafeneve dhe lokaleve të argëtimit. Mund të zgjidhni një restorant me pamje nga bregdeti për të shijuar darkën tuaj dhe për të provuar kuzhinën lokale.

 • Alaturka Restaurant

Restoranti përgatit pjatat autentike turke si kebap, meze, peshk fresk dhe shumë më tepër. Kombinimi i ushqimit të shijshëm me atmosferën romantike e bën Alaturka një vend ideal për darkë romantike ose për të shijuar kuzhinën tradicionale turke.

 • Aura Restorant

Restoranti përgatit një gamë të gjerë pjatesh të freskëta deti, si dhe pjatat tradicionale turke dhe ndërkombëtare. Atmosfera është e qetë dhe relaksuese, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për një darkë.

 • Roman Bar & Restaurant

Ata ofrojnë një menu të gjerë që përfshin pjatat tradicionale turke, pjatat italiane dhe internacionale. Ambienca e tyre është romantike dhe intime, duke krijuar një atmosferë të shkëlqyer për një darkë të veçantë.

 

Baret dhe klubet e natës në Side

Pastaj, për të përfunduar ditën në mënyrë të mrekullueshme, mund të shkoni në një klub natësh ose bar për të shijuar muzikën dhe atmosferën e nates në Side. Ka disa vende të njohura për nate në Side, ku mund të argëtoheni deri vonë në mbrëmje.

 • Apollo Temple Disco

Ky klub i natës ndodhet në qendër të qytetit të vjetër të Side dhe është një nga vendet më popullore për të shijuar muzikën dhe kërcimin gjatë natës.

 • Temple Club

Kjo është një nga klubet më të njohura të natës në Side dhe ofron një përvojë të mrekullueshme të argëtimit.

 • Q Beach Club

Nëse kërkoni një ambient plazhi për të argëtuar natën, Q Beach Club është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

 • Summer Garden

Klubi i natës Summer Garden është një vend i famshëm për festat e mrekullueshme të natës dhe atmosferën e jashtëzakonshme.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger