E vendosur në brigjet e diellit të rivierës turke, Alanya është perlë e Antalyas ku brenda një dite sjell për ju histori dhe shumë bukuri natyrore që bashkohen në harmoni të përsosur.

Nxito dhe merr ofertën më të mirë nga Max Travel per destinacionin tuaj të radhës.

Ndoshta ju duket pak një ditë në Alanya, por kjo vetem se është një zgjedhje e mirë për të eksploruar mrekullitë e lashta, për t’u çlodhur në plazhet e pacenuara dhe për të shijuar shijet e këndshme të kuzhinës turke.

Ky regjion zgjohet gjithmonë me një premtim qe do të ketë shumë aventura, andaj mos humbis kalo një ditë magjepsëse në Alanya duke bërë këto gjëra…

 

Akomodimi në Hotel

Shume hotele ne kete regjion kanë shumë aktivitete të dedikuara për të gjitha moshat, ushqim të shijshëm dhe dhoma të rehatshme. Disa nga hotelet që Max Travel ju sugjeron të zgjidhni në Alanya dhe që ofrojnë shërbimin e lartë “Ultra All Inclusive” janë:

 

Si ta filloni 1 super ditë në Alanya…😋

Për të filluar ditën tuaj, hotelet e mësipërme ofrojnë një gamë të gjerë të ushqimeve për mëngjes. Mund të shijoni një mëngjes të pasur dhe të freskët me zgjedhje të ndryshme nga kuzhina vendase dhe ndërkombëtare. Pasi të keni ushqyer mire, jeni të gatshëm për të filluar aventurën tuaj në Kemer.

Ose për kafen tënde…☕

Provo një kafe të bregdetit me pamjen e Detit Mesdhe që shtrihet përpara jush, ju mund të relaksoheni dhe të ndiheni të bëni energjitë për aventurat e ditës. Këtu janë disa restorante që ju ofrojn pamje nga deti dhe kafe të shijshme në Alanya:

 • La Vella Restaurant & Café
 • Palmiye Beach Restaurant
 • Kleopatra Beach Restaurant
 • Keyif Balik Restaurant

 

Vazhdoni ditën tuaj…

Eksploroni bukuritë bregdetare

Pas mëngjesit, koha është për të eksploruar plazhet e mrekullueshme të Alanyas. Në një ambient të qetë dhe të përshtatshëm, mund të shijoni një ngjitje të butë në breg të ujit, të bëni snorkeling për të zbuluar bukuritë nën ujë, ose thjesht të merrni diellin.

Disa nga plazhet më të mira në Alanya:

 • Plazhi Kleopatra
 • Plazhi Keykubat
 • Plazhi Damlatar
 • Plazhi Portakal

Këto plazhe janë me të vertetë një perlë e fshehur ku ja vlen të vizitohet për atmosferën e tij relaksuese.

 

Mos humbisni këto atraksione

Kështjella e Alanyas

Një vizitë në kështjellë është e domosdoshme për të parë pamjen panoramike të Alanyasë dhe detit. Kështjella e ndërtuar në shekullin e XIII ofron një histori të pasur dhe pamje të mahnitshme nga lartësia.

Kulla e Kuqe

Duke zbritur nga lartësitë e Kalasë së Alanyas, Kulla e Kuqe historike përshëndet vizitorët me formën e saj të veçantë tetëkëndore. Fillimisht e ndërtuar si një strukturë mbrojtëse, Kulla e Kuqe tani strehon një muze tërheqës që rrëfen të kaluarën e shumëanshme të Alanya përmes objekteve dhe ekspozitave.

Muzeu Arkeologjik i Alanyas

I vendosur pranë Kullës së Kuqe, ky muze shfaq një koleksion artefaktesh nga periudha parahistorike, helenistike, romake dhe bizantine. Ndonse ndodheni afër ja vlen të shikoni këto gjëra të bukura.

 

Shijoni vaktin e drekës 

Alanya ofron një gamë të gjerë të restoranteve dhe lokalve të ushqimit për të shijuar drekën tuaj. Ju keni zgjedhje të shumta për të provuar ushqim të shijshëm. Restorantet lokale ofrojnë zakonisht kuzhinën tradicionale turke, por gjithashtu mund të gjeni restorante ndërkombëtare me kuzhina të ndryshme.

Disa restaurante për drekë në Alanya janë:

 • Seraser Fine Dining
 • Red Tower Restaurant
 • Old Town Restaurant

Ju gjithashtu mund të zgjidhni nese dreken tuaj deshironi të provoni në një nga restorantet bregdetare, restorantet tradicionale turke apo edhe restorantet me pamje panoramike vetem dhe vetem për një pervojë të mrekullueshme të ngrënies.

 

Pasditja në Alanya

Pas drekës, nuk duhet të humbisni mundësinë për të eksploruar akoma. Porti është një qendër plot lëvizje ku varkat e peshkimit lëkunden së bashku me jahtet moderne, ndërsa tezgat e tregut të gjallë ofrojnë një sërë thesaresh turke, nga qeramika shumëngjyrëshe deri te qilimat e ndërlikuar. Një shëtitje e qetë përgjatë shëtitores buzë ujore zbulon edhe një mori kafenesh dhe restorantesh.

Cka me bo tjetër…🤩

Merrni një turne me varkë

Nisni një turne me varkë përgjatë vijës bregdetare të Alanya për të eksploruar shpellat detare, limanet e fshehura dhe shijoni notin dhe snorkelimin në ujëra të pastër kristal.

Shkoni në Alanya Aquapark

Kaloni një ditë të mbushur me argëtim me familjen ose miqtë në Alanya Aquapark, me rrëshqitje uji, pishina dhe mundësi argëtimi për të gjitha moshat.

Provoni teleferikun

Bëni një udhëtim me teleferik për të arritur në Kalanë e Alanyas, duke shijuar pamje piktoreske të qytetit dhe vijës bregdetare gjatë rrugës. Mos harroni të shkrepni ca foto të bukura.

 

Koha për darkë

Pasi të keni kënaqur tërë ditën me shëtitjet dhe vizitat, vjen koha për të gëzuar një darkë të shkëlqyeshme. Restorantet në Alanya ofrojnë një përzierje të kuzhinës tradicionale turke dhe atyre ndërkombëtare. Gjithashtu, ka shumë opsione për të provuar fruta deti të freskëta dhe specialitete të peshkut të përgatitura në mënyra të ndryshme.

Hani darken tuaj në një nga këto restorante…

 • Pasha’s Restaurant
 • Sultan Sofrası
 • Marina Restaurant
 • Panderosa Restaurant
 • Sofra Restaurant

 

Jeta e natës në Alanya

Pas një dite të lodhshme padyshim që nuk ka edhe si të mungoj edhe qefi i natës. Pas darkës, mund të eksploroni baret dhe klubet që ofrojnë muzikë të gjallë, performanca të ndryshme artistike dhe një atmosferë festive. Për ata që preferojnë të festojnë deri vonë, ka klube të natës që mbeten hapur deri në orët e para të mëngjesit.

Disa nga vendet me te frekuentuara gjatë mbrëmjeve në Alanya:

 • Rruga Cumhuriyet
 • Harbour Area
 • Klubet në plazh
 • Summer Garden Night Club
 • Red Tower Night Club

Ide e mirë dhe që nuk do të zhgenjeheni me kalu kohë një ditë në Alanya gjatë qendrimit tuaj në Antalya.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!