Stambolli është një qytet antik dhe prej kohësh është i njohur për atmosferën e tij ekzotike, duke e bërë atë një destinacion shumë tërheqës për çiftet. Këtu është një listë e shkurtër e pikave më romantike, e cila mbledh të gjitha vendet e ëndërruara brenda dhe përreth qytetit. Shpresojmë që këto do t’ju dhurojnë një kohë të paharrueshme së bashku në qytet, të mbështetur nga monumentet madhështore që plotësojnë horizontet e tij të lë pa frymë.

Për të kaluar një kohë të paharrueshme me partnerin tuaj, në Max Travel gjeni ofertën më të mirë për të pasur këtë udhëtim 3 ditë shëtitje në Stamboll

Kur qendra e Stambollit bëhet e furishme, ju mund të arratiseni nga qyteti fare në ishujt periferikë. Planifikoni aventurën tuaj romantike me këtë listë se çfarë të bëni në një udhëtim të çifteve në Stamboll.

 

Lundrim privat në Bosfor

Lundrimi privat në Bosfor është një nga shumë gjëra të mrekullueshme për të bërë çiftet në Stamboll.

A ka një mënyrë më të mirë për të kaluar kohë me partnerin tuaj sesa të lundroni përgjatë Bririt të Artë? Ju do të jeni në gjendje të shihni të gjitha pamjet e bukura pranë ngushticës së Bosforit. Kjo mund të përfshijë monumentet e famshme të qytetit të lashtë në lagjen Sultanahmet: Xhamia Blu, Pallati Topkapı, Hagia Sophia dhe xhamitë e bukura, si Xhamia Mihrimah Sulltan, në anën aziatike. Ekziston gjithashtu një shans që të keni një pamje më të mirë të Kullës së Maiden me një lundrim.

Një muzg ose një lundrim në darkë mund të jenë opsionet më romantike, por nuk janë të vetmet. Ka shumë lloje të ndryshme të lundrimeve për të zgjedhur. Ju kapni një lundrim me kërcimtarë të barkut, muzikë popullore turke ose shfaqje turke.

 

Vizitoni së bashku një banjë turke

Ka një misticizëm të paharrueshëm në banjat turke që mund të reflektoni kur shërbehet çaji. Megjithëse shumica e këtyre banjove të ngjashme me banjën i ndajnë gjinitë, disa janë miqësore për çiftin, si Ağa Hamamı dhe Süleymaniye Hamami.

Një banjë turke është një vend i përsosur për t’u pastruar dhe një fillim romantik i natës suaj. Do të ndiheni të veçantë ndërsa masazhatorët do t’ju bëjnë një trajtim eksfolues, do t’ju hedhin pak shkumë dhe do t’ju kënaqin me cilindo trajtim spa që keni zgjedhur. Disa vende do t’ju presin për disa orë. Të tjerët janë të lumtur t’ju shërbejnë çaj turk, fruta të thata dhe arra që ju të pushoni për aq kohë sa dëshironi.

 

Biçikletë në Ishujt Princes (Büyükada)

Këta ishuj piktoresk e bëjnë vendin perfekt për çifte. Büyükada mund të jetë ishulli më i famshëm në detin Marmara, dhe ka shumë për të eksploruar në të.

Ka tre mënyra për të lëvizur: karrocë me kuaj, çiklizëm ose një shëtitje. Nëse shkoni për një shëtitje, nuk do të shkoni shumë larg pasi ishulli është goxha i madh. Një karrocë kuajsh është e bukur, por nuk të jep lirinë që mund të bëjë një biçikletë.

Çmimet për marrjen me qira të biçikletave janë të lira, por sillni një shishe uji, kjo do të jetë punë e vështirë. Megjithëse, pamjet e bukura do t’ia vlejnë, plus është një ushtrim i shkëlqyer për të djegur kaloritë nga të gjitha ushqimet që do të hani.

 

Shikoni Kullën e Maidens (Kız Kulesi) dhe Kullën Galata nga Salacak

Kulla e Vashës (Kız Kulesi), një nga pamjet më të mira të Stambollit gjatë natës.

Ju mund të dëshironi të shkoni në perëndimin e diellit apo edhe në mbrëmje për të parë dritat e mrekullueshme. Ju gjithashtu mund të rezervoni paraprakisht për një darkë romantike të këndshme në restorantin Kiz Kulesi në bazën e tij. Ai ofron një përzgjedhje të menyve fikse të darkës me kuzhinë ndërkombëtare. Nëse nuk e dinit, Turqia ka histori dashurie që shtrihen në ndërtesa. Nëse pyesni vendasit do t’ju tregojnë historinë e dashurisë së këtyre kullave, do ta kuptoni edhe një herë dashurin tuaj për partnerin tuaj, romantizmi juaj do të jetë në kulmin e tij.

 

Shikoni perëndimin e diellit nga Briri i Artë

Shikimi i perëndimit të diellit në Stamboll mund të jetë një nga momentet më të paharrueshme që çiftet mund të ndajnë. Dielli fundoset mbi horizontin ikonik të qytetit midis kodrave, kupolave ​​dhe minareve. Pak para se qielli të errësohet, sipërfaqja e Bosforit shkëlqen si ar i lëngshëm, skena pikante varkash dhe dritat e qytetit. Parku i Bririt të Artë, poshtë Bosforit, është një nga pikat më të mira të perëndimit të diellit në të gjithë qytetin, me rrugët e tij piktoreske që presin të eksplorohen para dhe pas shfaqjes.

 

Zbuloni fytyrën e bukur dhe romantike të Stambollit

Ju mund të shijoni shëtitjet romantike në zemër të Stambollit. Ju do të gjeni 3 nga monumentet më të mëdha historike të qytetit në një distancë në këmbë nga njëra-tjetra, muzeu i Hagia Sophia, Xhamia Blu dhe Pallati Topkapi.

 

Restorantet më të mira për një darkë romantike në Stamboll

Mikla

Kuzhinieri i famshëm, Mehmet Gürs, bazohet në gjuhën e tij finlandeze-turke për të krijuar kryevepra të kuzhinës. Për më tepër, ju mund të shihni horizontin e Stambollit. A ka diçka më romantike sesa të shohësh mënyrën e shkëlqyer në të cilën Xhamia Blu, Pallati Topkapı, Hagia Sophia janë ndriçuar?

Restorant Tuğra në Çirağan Palace Kempinski

I njohur si restoranti për propozime dhe muaj mjalti, ky vend romantik ndodhet në Pallatin e vjetër Çirağan. Do të darkoni me pjata që dikur u shërbyen sulltanëve me një pamje të përsosur.

 

Historia e Victor Levi Şarap Evi

Një bar verë në modë me ushqime që do t’ju bëjë të kujtoni pushimet tuaja në Turqi për vite me radhë. Provoni verën e vishnjës me suffle për një kënaqësi të vërtetë. Fettuccine Alfredo dhe salmoni i pjekur në skarë janë të përsosur.

 

Ju ofrohet mundësia për t’i propozuar martesë të dashurës suaj, dërgoni romancën tuaj në kulm me këtë udhëtim të ofruar nga Max Travel 3 ditë shëtitje në Stamboll.

Looks like you have blocked notifications!