Stambolli është i famshëm si destinacioni i parë turistik në Turqi për faktin se ka pjesën më të madhe të atraksioneve turistike në Turqi, por kjo nuk është e gjitha! Stambolli është gjithashtu i famshëm për ushqimin e tij të shijshëm dhe kuzhinën e tij të veçantë turke që ofron ushqimet më të shijshme siç është vakti i famshëm me qebap dhe shumë ushqime të tjera që janë të panumërta.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Nëse jeni në një vizitë në Stamboll dhe po mendoni se ku te hani nje darke romantike, mos u shqetëso sepse do të gjesh rrugën në këtë qytet dhe do të përjetosh përvojën e një darke romantike dhe shijimit të ushqimeve.

 

Restorante me Pamje 

Stambolli është një qytet magjik i pasur me histori dhe kulturë, por gjithashtu është një vend ku mund të shijoni kuzhinën e shkëlqyer dhe pamjet e mahnitshme. Në këtë qytet të ndritur të Bashkimit të Lindjes së Mesme, restorantet me pamje janë një mënyrë e mrekullueshme për të eksploruar bukurinë natyrore dhe arkitektonike të tij ndërsa shijoni një darkë të paharrueshme. Mund të zgjidhni një nga restorantet e njohura të qytetit që ofrojnë pamje të mahnitshme të Bosforit. 

Disa opsione të mira janë restorantet në qytetin e vjetër të Stambollit ose në anën aziatike të Bosforit, të tilla si:

  • 360 Istanbul
  • Mikla
  • Uludağ
  • Leb-i Derya

 

Darke dhe lundrim me anije

Një mënyrë romantike për të eksploruar Stambollin është me anijen. Mund të merrni një anije private për një shetitje intime në Bosfor, duke shijuar pamjet ikonike të qytetit. Një shetitje me anijen dhe një darkë në Stamboll mund të jetë një përvojë e mahnitshme për të njohur qytetin nga një perspektivë tjetër dhe për të shijuar kuzhinën lokale në një ambient të veçantë. Nisni aventurën tuaj duke marrë një shetitje me anijen në Bosfor, lum i njohur që ndan Stambollin në dy anë – europiane dhe aziatike. Shetitja me anijen ju lejon të shijoni pamjet e mahnitshme të qytetit, duke kaluar pranë monumenteve të njohura si Galata Kulesi, Pallati Topkapi dhe Qyteti i Vjetër i Stambollit.

 

Restoranti Mikla

Një restorant shumë i njohur për një darkë romantike në Stamboll është “Mikla”. Gjendet në katërmbëdhjetë kat të një ndërtese në zonën e Beyoğlu, Mikla është i njohur për pamjen e tij të mahnitshme dhe kuzhinën e lartë turke moderne. Ambienti i restorantit është i bukur dhe luksoz, duke ofruar një atmosferë të veçantë për një darkë romantike. Pamja nga restoranti është e mahnitshme, duke përfshirë pamjet panoramike të qytetit dhe Bosforit. Kombinimi i kuzhinës së shkëlqyer dhe ambientit të bukur e bën Mikla një zgjedhje të shkëlqyer për një darkë romantike në Stamboll.

 

Kulla Maiden

Kjo kullë e vjetër e vendosur në mes të Bosforit ofron një ambient të veçantë për një darkë romantike. Pamja e qytetit nga kjo kullë është e mahnitshme, dhe restoranti i saj ofron një përvojë gastronomike të lartë. Kulla Maiden restorant është një opsion i shkëlqyer për një darkë romantike në Stamboll. Kjo kullë e vjetër, e vendosur në mes të Bosforit, ofron një ambient të veçantë dhe një pamje të jashtëzakonshme të qytetit dhe detit. Restoranti i saj është i njohur për ushqimin e shkëlqyer dhe përvojën gastronomike të mrekullueshme që ofron. Gjatë darkës, vizitorët mund të shijojnë kuzhinën e pasur turke dhe ndërkombëtare në një atmosferë të qetë dhe romantike. Pamja e qytetit të ndriçuar në horizont bën këtë restorant një vend ideal për një darkë të paharrueshme me partnerin tuaj.

 

Darke ne Zonen Taksim 

Në Taksim, një nga zonat më të animuara dhe të jetës së natës në Stamboll, mund të gjeni disa ambiente të shkëlqyera për një darkë romantike. Këtu është një sugjerim për një darkë të veçantë:

Restoranti “Changa”: Në qendër të Taksimit, Restoranti Changa është një destinacion i njohur për kuzhinën e shkëlqyer turke dhe ndërkombëtare, si dhe për ambientin e tij të bukur dhe të sofistikuar. Me një atmosferë elegante dhe intime, ky restorant është ideal për një darkë romantike. Mund të shijoni një gamë të gjerë ushqimesh të krijuara nga kuzhina e njohur dhe të përgatitura me kujdes, ndërsa i keni pamjet e qytetit që ndriçohet në mbrëmje si sfond. Pas darkës, mund të shijoni një shëtitje romantike nëpër sheshin e Taksimit, duke eksploruar jetën e natës së kësaj zone të këndshme të Stambollit.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!