Qyteti i Dubait është i njohur për ndërtesat e tij fitimprurëse, monumentet, shkretëtirën dhe kulturën e pasur arabe. Shpesh keni degjuar termin “i shtrenjtë” kur bëhet fjalë për Dubain. Një nga gjërat më të mira të qytetit të Dubait është ushqimi i tij. Ndërsa lëvizim nga një vend në tjetrin, hasim një shumëllojshmëri pjatash, shpesh shqetësohemi se mund të na dëmtojë portofolin.

Përveç atraksioneve të shumta që ofron Dubai, provoni edhe ushqimet e tyre të shijshme, kjo është e mundur vetëm me ofertën e Max Travel 5 ditë në Dubai.

Me planifikimin dhe strategjinë e duhur, ne mund të përjetojmë restorantet më të mira të Dubait me çmime minimale.

1. Veg world restaurant

Restoranti i veg world është i mirënjohur për ofrimin e kafshimeve të shpejta me çmime të përballueshme. Është një nga pikat e preferuara në Dubai për ushqimin indian të rrugës dhe mund të gjeni gjithçka nga Pani Puri për 6,50 AED deri në Vada Pav 5,50 AED

Adresa: Meena Bazar

 

2. IKEA

Hot-doku i dyqaneve suedeze të mobiljeve është diçka me të cilën shumë njerëz e lidhin IKEA. Pjesa më e madhe e menusë së IKEA-s janë të preferuarat e vendasve, pjesa më e mirë e IKEA-s është mëngjesi i saj, i cili ofrohet për 10 AED.

Adresa: Dubai Festival City 

 

3. Chaat Bazaar

Chaat është një nga pjatat më ikonike në rrugët indiane. Ky ushqim në rrugë është një nga ushqimet më të lira por të shijshme që do të gjeni ndonjëherë. Nëse dëshironi të hani një vakt të rëndë të ushqimit të shpejtë pa dëmtuar stomakun tuaj, Pazari Chaat është vendi më i mirë për ju. Me një menu prej 10 faqesh të mbushur me ushqime të shijshme dhe të përballueshme. Një eksperiencë autentike ju pret në Chaat Bazaar. Sigurohuni që të vizitoni këtë restorant të paktën një herë.

Adresa: Al Karama

 

4. Bombay Chowpatty

Nëse dëshironi ushqimin tradicional indian, atëherë Bombay Chowpatty është një nga vendet më të mira dhe më të lira në Dubai për të ngrënë vaktin tuaj. Duke filluar nga Pani Puri në Vada Pav, ju mund të zgjidhni nga një shumëllojshmëri pjatash nga ky restorant. Ëmbëlsirat autentike përfshijnë Gulab Jamun, akulloren Falooda, çajin Masala dhe shumë ëmbëlsira të tjera. Ka shumë degë në Dubai dhe ju mund të zgjidhni shumë pjata të tjera tradicionale indiane. Meqenëse shumica e udhëtarëve janë nga nënkontinenti, ky vend zakonisht është i mbushur me njerëz.

Adresa: Ky restorant ndodhet në disa vende në të gjithë Dubai

 

5. Falafel Farm

Ferma Falafel ofron një menu të shijshme që është e mbushur me një shumëllojshmëri sanduiçesh, lojë me birila humus dhe opsione të shumta mëngjesi. Me një gamë çmimesh nga 6 AED deri në 12 AED, çdokush mund të përballojë të blejë dhe të hajë një mëngjes të përsosur në këtë restorant. Me degë të shumta të përhapura në të gjithë Dubain, ferma Falafel është një nga të preferuarat e vendasve. Sigurohuni që të vizitoni këtë vend për të përjetuar grupin më të mirë të ushqimeve me qiqra në Dubai. Jemi shumë të sigurt që nuk do të zhgënjeheni.

Adresa: Ka shumë degë në të gjithë Dubain duke përfshirë Business Bay dhe Umm Suqeim.

 

6. Zaatar Manakeesh

Ky restorant tani po bëhet një nga vendet më të ngarkuara në Dubai. Arsyeja më themelore janë orët e vonuara të hapjes dhe çmimet e përballueshme. Nëse merrni një Zaatar Manakeesh të sapopjekur me vaj ulliri, çfarë tjetër ju nevojitet për të përmbushur dietën tuaj? Një tjetër pjesë që shton arsyen për të vizituar këtë restorant janë çmimet e tij të lira dhe të përballueshme. Ju mund të hani vaktin tuaj për vetëm 7 AED.

Adresa: Ky restorant ndodhet në disa vende në të gjithë Dubai.

 

7. Saravanaa Bhavan

Saravanaa Bhavan në Dubai është i njohur për ushqimin e lirë që ofron në një megaqytet si Dubai. Nëse po gjeni ushqim autentik indian me shije të shkëlqyeshme, atëherë Saravanaa Bhavan është bërë me porosi për ju. Me pjatat nën AED 10, ju mund të shijoni pjatën tuaj me Masala Dosa, Bajjis me qepë, Chappatis të Indisë së Jugut dhe shumë pjata të tjera. Sigurohuni që të vizitoni këtë restorant dhe të mos humbisni kurrë pjatat më të mira indiane në një qytet të shtrenjtë si Dubai.

Adresa: Ky restorant ndodhet në disa vende në të gjithë Dubai

 

8. Man’oushe Street

Nëse manakeesh tradicionale është diçka që ju emocionon, atëherë do ta doni rrugën Man’oushe. Me pothuajse gjithçka në menynë e tij, duke filluar nga bukët e shijshme deri te mbështjelljet e shawarmave të pulës, si dhe Manakeesh autentike Muhamara e bërë me piper të kuq djegës, padyshim që do t’ju pëlqejë kombinimi i tij me lyerjen me qepë dhe domate. Pjatat jo vegjetale janë specialiteti i saj dhe nëse dëshironi të hani ushqime të përshtatshme për xhepin, atëherë vizitoni rrugën Man’oushe. Edhe pse i mbushur me njerëz, ky vend ia vlen të vizitohet.

Adresa: Ky restorant ndodhet në disa vende në të gjithë Dubain duke përfshirë Arabian Ranches dhe Al Barsha.

 

9. Fish Hut Local Street Food Restaurant

Nëse dëshironi të përfitoni nga ushqimet e detit, atëherë duhet patjetër të provoni ushqimet e detit Local Hut Fish. Pjata më e famshme e restorantit është parathas me kerri të detit. Vizitoni restorantin lokal të ushqimit në rrugë Fish Hut për të shijuar ushqimet më të mira të detit në qytet me çmime të përballueshme.

Adresa: Rruga 8, Pranë Ismaili Center, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe.

 

10. Ravi’s

Ravi’s është një nga restorantet më të njohura dhe me performancën më të mirë në Dubai. Me vlerësime të shkëlqyera, ky restorant ka qenë një nga restorantet më të “përfolur” kohët e fundit. Një nga gjërat më të rëndësishme për këtë restorant janë shërbimet me vlerë për paratë që ofron. Ky restorant ofron pjata indiane, pakistaneze dhe aziatike. Sigurohuni që të vizitoni këtë restorant në mënyrë që të shijoni kuzhinën më të mirë aziatike në Dubai.

Adresa: Satwa Al Satwa Road, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

 

Me qindra restorante në të gjithë qytetin, Dubai ka një shumëllojshmëri restorantesh. Pra, çfarë po prisni? Shkoni me Max Travel 5 ditë në Dubai dhe sigurohuni që të shijoni pjatat e mrekullueshme që përcaktojnë qytetin.

Looks like you have blocked notifications!