Nëse jeni të interesuar të planifikoni një pushim në Dubai, atëherë një qëndrim prej 5 ditësh me MAX TRAVEL, është koha më e mirë për të shtrydhur të gjitha lëngjet e turizmit nga kjo perlë e shquar e Lindjes së Mesme.

Për shkak se turizmi është ende i ri në këtë qytet, turistët kudo po pyesin saktësisht se çfarë të bëjnë në Dubai.

Ka një sërë gjërash për të bërë, nga ushqimi i mirë deri te hedhja me parashutë, skijimi, dhe kajaku te klubi. Ka diçka për të gjithë.

Le të fillojmë.

Dita 1 ne Dubai

Shijoni mëngjesin në hotelin tuaj përpara se të niseni për aventurën tuaj të parë në Dubai!

Burj al Arab

Drejtohuni në Burj al Arab, përveq se mund të shijoni pamje të mrekullueshme të detit mund të bëni edhe disa gjëra të tjera.

 1. Talise Spa (Spa e klasit botëror)
 2. Tarraca Burj Al Arab
 3. Restorante në Burj Al Arab

 

Burj Khalifa

Një nga gjërat e para që turistët duhet të bëjnë kur shkojnë në këtë qytet mbresëlënës është të shikojnë dy strukturat ikonike të tij që qëndrojnë si fenerë në shkretëtirë: Burj Khalifa dhe Burj al Arab.

Në Burj Khalifa, hipni në kuvertën e vëzhgimit për të marrë një pamje mahnitëse nga ndërtesa më e lartë në botë, e cila është një hotel, një vendbanim, një qendër tregtare, një spa dhe një restorant.

 

Dubai Mall

Të kalosh kohë në qendrën më të madhe në botë. Ka rreth 1200 dyqane, dhe gjithashtu përmban restorante të shkëlqyera dhe një akuarium masiv, një shesh patinazhi në akull dhe një vendpushim të brendshëm skish të titulluar Ski Dubai. E çmendur, apo jo?

Një përvojë e blerjeve në Dubai që nuk duhet humbur.

Do të ishte një ide e mirë për të shijuar një darkë pranë shatërvanit Dubai Mall, i cili është një vend i mrekullueshëm turistik në Dubai. Shatërvani bën çdo orë një shfaqje drite dhe muzikore.

Të shkoni në Dubai me MAX TRAVEL, dhe të kaloni pa i parë këto maskota të pabesueshme të qytetit është e pamundur, dita e parë është një ditë e mrekullueshme për të filluar pushimin me to.

 

Dita 2 ne Dubai

The Dubai Frame (Korniza e Dubait)

Nuk ka dyshim se Dubai është i famshëm për arkitekturën e tij moderne që të lë pa frymë. Një nga mrekullitë e tij më të fundit dhe tani një pikë referimi e rëndësishme kulturore është Korniza e Dubait (The Dubai Frame), e vendosur në Parkun Zabeel, që u jep vizitorëve një paraqitje të shkurtër të së shkuarës, së tashmes dhe të ardhmes së Dubait.

 

Dubai Marina & The Palm Jumeirah Dubai

Një nga vendet që nuk duhet humbur në Dubai është Marina e famshme e Dubait. Ky është një udhëzues për gjërat më të mira për të bërë në Dubai Marina, duke përfshirë turne me varkë, vende për banja dielli dhe më shumë!

 1. Bëni pazar në Dubai Marina Mall
 2. Merrni një turne me varkë në varkat e verdha
 3. Hani drekë në Flying Cup
 4. Kap disa rreze në Dubai Marina Beach (JBR Beach)
 5. Merrni një lundrim në Marinën e Dubait

Por mos humbni një ishull të tërë plotë atraksione, quhet thjesht Palma. Kjo është një zonë luksi, në majë të Palmës ndodhet hoteli Atlantis, padyshim hoteli më i bukur në Dubai.

Nëse jeni më shumë kërkues emocionesh, Skydive Dubai është një nga pikat më të njohura për turistët. Kjo është e vendosur në Marina, një pjesë luksoze e qytetit, por avioni i lëshon parashutistët mbi Ishullin Palm! Por, nëse ju pëlqen lartësia, atëherë shikoni patjetër turneun me helikopter në Dubai. Do t’ju japë një pamje të qytetit pa rreziqe.

 

Global Village (Fshati Global)

Fshati Global është atraksioni kryesor sezonal i Dubait dhe ndoshta nuk keni nevojë për një hyrje për të përshkruar atraksionet e pafundme dhe atmosferën e jashtëzakonshme si karnaval i këtij parku multikulturor.

 1. Shih monumentet kryesore me famë botërore
 2. Shikoni tezgat e ushqimit në rrugën Kiosk
 3. Vizitoni Karnavalin e Fshatit Global (Global Village)
 4. Shikoni një nga shumë shatërvanët që kërcejnë

 

Dita 3 ne Dubai

Plazhi i Dubait

Mos harroni se Dubai është një qytet plazhi. Mund ta ndjeni në erën e kripur dhe diellin e ndritshëm. Plazhet e këtij qyteti arab janë absolutisht të pacenuara dhe turistët mund të kenë akses cilësor në plazh nëpërmjet hotelit të tyre.

 

Jumeirah Beach Residence

Ecni në Jumeirah Beach Residence (JBR) është një shëtitore e njohur ku mund të blini dhe të shëtisni buzë detit.

Atraksionet e izoluara të blerjeve përfshijnë dyqanin e dhuratave I Love Dubai, butikun e veshjeve të plazhit Rebel Swell dhe një mori shitësish të tjerë ndërkombëtarë. Një tjetër pikë kryesore është shumëllojshmëria e tregjeve të hapura, ku mund të shihni tezga që ofrojnë bizhuteri, ushqime dhe sende shtëpiake, si dhe të merrni shfaqje nga artistë të rrugës.

 

Bëni Safarin e Shkretëtirës (Desert Safari)

Askush nuk vjen në Dubai pa shkuar në një safari në shkretëtirë. Ndërtesat me shkëlqim, shesh patinazhi në akull, hotelet luksoze dhe pistat e skive mund të largojnë vëmendjen nga dunat ranore. Por, bukuria e shkretëtirës nuk duhet lënë pas dore. Të shikosh diellin që perëndon mbi shkretëtirë dhe të shohësh shkëlqimin e tij pjeshke të përhapur nga duna në dunë, është një pamje që nuk ia vlen të humbasë.

Atraksione të shumta përfshijnë “dune-bashing” me një 4×4, hipni në deve, tatuazhe me këna, një shfaqje kërcimi në bark dhe një darkë. E gjithë kjo mund të përjetohet nga oferta e MAX travel 5 ditë në Dubai.

 

Dita 4 ne Dubai

Dubai Miracle Garden (Kopshti Mrekulli i Dubait)

Kopshti Mrekulli i Dubait është një kopsht lulesh që zë më shumë se 72,000 metra katrorë. Është kopshti më i madh i luleve në botë me më shumë se 50 milionë lloje lulesh!

Kopshti është i ndarë nga seksione të tilla si Liqeni ose një Avenue Disney me një kështjellë me lule dhe madje edhe një Mickey Mouse gjigant! Sigurohuni që të merrni kamerën me vete!

Provoni të bëni ski në Dubai (Ski Dubai)

Vendpushimi i parë i brendshëm i skive në Lindjen e Mesme” Ski Dubai”!

Po, nuk do të bëni ski jashtë, por brenda! Pavarësisht nëse jeni një skiator profesionist, snowboarder ose thjesht ju pëlqen të argëtoheni, ky vendpushim skish është për çdo lloj entuziastësh të sportit! Me një mal 85 m të lartë dhe 5 shpate me gjatësi 400 m, padyshim që do të shijoni këtë aktivitet unik në qytet!

 

Dita 5 n Dubai

Motiongate Dubai

Kjo ditë ka të bëjë me parqet argëtuese dhe ju rekomandoj të kaloni gjithë ditën atje, padyshim që ia vlen! Të gjitha atraksionet  janë të vendosura në Dubai Parks & Resort Precinct që do të thotë se ju mund t’i vizitoni teknikisht të gjitha brenda një dite (nëse zgjoheni mjaft herët) pasi ato janë fjalë për fjalë vetëm një shëtitje larg njëri-tjetrit!

 

Jeta e Natës

Turizmi i Dubait po rritet për shkak të të gjitha gjërave që duhet të bëni dhe jeta e natës nuk bën përjashtim. Si rregull i përgjithshëm me disa pika të jashtme, baret, klubet dhe restorantet që shërbejnë alkool ndodhen vetëm në hotele.

Disa rekomandime se ku mund të kaloni netë të paharrueshme:

 1. Le Meridien Mina Seyahi
 2. Marriott Harbour
 3. Vida Downtown Dubai

Për shumicën e klubeve dhe bareve në Dubai, ka pak kod veshjeje, ndaj mos harroni ato taka!

Jeta e natës është jashtëzakonisht e larmishme në Dubai, saqë vendet ku mund të shkoni variojnë nga baret e nargjileve, klubet e natës luksoze e deri te baret irlandeze.

 

Lejo që MAX TRAVEL me ofertën  5 ditë në Dubai  të jetë udhëzuesi juaj i udhëtimit në Dubai për t’ju ndihmuar të përjetoni këtë qytet historik, emocionues dhe tërheqës.

 

 

Looks like you have blocked notifications!