Për shumë njerëz, Dubai sjell në mendje imazhe të rrokaqiejve të lartë, rërë të artë dhe gjithçka luksoze. Ky është një qytet që ndërthur pa probleme të vjetrën me të renë, magjepsjen dhe traditën. Një moment mund të jesh në majë të Burj Khalifa ndërtesa më e lartë në botë dhe në momentin tjetër, duke u endur nëpër pazare, duke ndjerë erën e erëzave në ajër.

Bukuritë e Dubait të lënë vërtet pa frymë, për të mos e humbur këtë mundësi MAX TRAVEL ka oferten e pa rezistueshme për 5 Ditë në Dubai .

Nëse po mendoni të pushoni në këtë destinacion gjithnjë në zhvillim sigurohuni që t’i hidhni një sy shkrimeve në Max Travel mbi gjërat më të mira për të bërë në Dubai, ia vlen të mendoni se kur do të ishte koha më e mirë për të shkuar. Dhe ne kemi bërë të gjithë punën e vështirë për ju, duke bashkuar të gjitha gjërat që duhet të dini, nga koha kur të prisni motin më të mirë për të bërë banjo dielli deri në kohën e vitit kur do të gjeni më pak turistë.

 

1. Koha më e mirë për të vizituar Dubai

Nëntori deri në shkurt konsiderohet të jetë koha më e mirë për të vizituar këtë emiratet, pasi temperaturat janë të këndshme dhe ka një zhurmë në ajër me një sërë ngjarjesh dhe aktivitetesh nga Festivalet e blerjeve dhe ushqimit në Dubai deri në Kupën Botërore të Dubait.

Temperaturat mesatare në nëntor janë rreth 25°C, me maksimumin 30°C dhe më të ulëtat 19°C. Kjo do të thotë se Nëntori është një zgjedhje e shkëlqyer për ata që kërkojnë të marrin pak rreze dielli sigurisht me krem dielli të besueshëm në dorë.

Deri në shkurt, temperaturat janë ftohur edhe më tej dhe janë krejtësisht të këndshme me 24°C dhe uljet 15°C, duke e bërë Dubain një destinacion popullor të diellit dimëror.

 

2. Kur është sezoni kulmor turistik i Dubait?

Sezoni i lartë i Dubait është nga nëntori deri në prill. Kjo është kur temperaturat janë në nivelin më të kënaqshëm, por si rezultat mund të presësh kosto më të larta për akomodim dhe më shumë njerëz në atraksionet kryesore të qytetit. Sezoni i pikut, megjithatë, është më i miri për adhuruesit e plazhit dhe këdo që dëshiron të shfrytëzojë sa më shumë aktivitetet në natyrë të Dubait, nga safari në shkretëtirë deri te eksplorimi i rrugëve ujore të përroit të Dubait.

Dubai pranon më pak turistë midis muajve qershor dhe gusht, për shkak të temperaturave përvëluese që mund të arrijnë deri në 40°C. Megjithatë, me ajër të kondicionuar në nivel të lartë në hotele, qendra tregtare dhe restorante, ka ende shumë gjëra për të shijuar larg diellit. Nëse preferoni një pushim më të qetë, një udhëtim në Dubai jashtë sezonit të pikut është një ide e mirë.

Nëse po planifikoni një udhëtim gjatë shkurtit, majit dhe tetorit prisni çmime më të larta. Kërkesa për pushime në këto periudha është e lartë dhe kjo mund të rrisë koston e udhëtimit tuaj. Megjithatë, gjithmonë do të gjeni oferta të shkëlqyera për të përfituar në Max Travel.

 

3. Nëntor në Shkurt – Dimër në Dubai

Pranvera është e përkryer për ata që kërkojnë të shijojnë aktivitetet në natyrë brenda dhe përreth qytetit. Temperaturat e ngrohta garantojnë një përvojë të këndshme në parqet tematike të Dubait të fokusuara te familja, si IMG Worlds of Adventure ose Dubai Parks and Resorts.

 

4. Mars deri në Maj – Pranvera në Dubai

Temperaturat e këndshme të detit dhe orët e larta me diell i bëjnë muajt midis muajve mars dhe maj më të ngjashëm me pranverën siç e njohim ne. Ndërkohë që nuk do të shihni lulëzime lulesh, ndërsa qyteti ndodhet në buzë të shkretëtirës, ju mund të merrni pjesë në aktivitete jashtë. Gjatë kësaj periudhe të vitit, ditët kanë filluar të bëhen më të nxehta dhe të zgjasin më shumë, ndërsa temperaturat gjatë natës po bien, ndaj sigurohuni që të merrni me vete një xhaketë të lehtë për mbrëmjen.

 

5. Qershor-Gusht – Vera në Dubai

Gjatë muajve të verës, vizitorët në Dubai do të përjetojnë mesatarisht 10-12 orë dritë dite dhe do të duhet të kërkojnë hije gjatë pjesës kryesore të ditës, kur temperaturat janë jashtëzakonisht të nxehta. Aktivitetet shijohen më së miri në mëngjes herët dhe në mbrëmje vonë dhe do të shihni se shumë atraksione janë më të qeta, pasi vera në Dubai konsiderohet të jetë sezoni jashtë pikut.

 

6. Shtator deri në Tetor – Vjeshtë në Dubai

Ashtu si me pranverën, ju mund të prisni mot të ngrohtë dhe ditë me diell kur vizitoni DubaiN në vjeshtë. Ka ende një mesatare prej rreth 10 orë dritë dite për të shijuar gjatë këtyre muajve dhe temperaturat e detit janë gjithashtu të këndshme, kështu që një ditë në plazh sigurisht që nuk duhet humbur.

 

Koha më e mirë për të vizituar Dubain nëse…

1. Ju jeni një adhurues i plazhit – Prill

Me temperatura mesatare prej 26°C dhe temperaturat e detit 25°C, Prilli është muaji ideal për ata që duan gjithçka që lidhet me diellin, detin dhe shfletimin.

2. Ju pëlqejnë parqet tematike – Korrik – Gusht

Mund të jetë periudha më e nxehtë e vitit, por parqet tematike dhe parqet ujore të Dubait janë ende një aktivitet i mrekullueshëm me atraksione me ajër të kondicionuar, argëtim me bazë uji për t’u freskuar dhe shumë hije.

3. Dëshironi të vizitoni – Nëntor

Nga Burj Khalifa deri te rrota e Ferris Ain Dubai, ka shumë pamje për t’u zhytur në Dubai. Udhëtoni gjatë nëntorit dhe do të keni temperatura të ngrohta por jo të padurueshme që do t’ju bëjnë të ecni nëpër marinë, dyqane ose përgjatë The Walk në JBR, një brez ujor i mbushur me dyqane dhe restorante, një përvojë të këndshme.

4. Ju pëlqen të blini – Janar

Vizitoni në janar për të përjetuar Festivalin e blerjeve të Dubait njëmujor, ku qendrat e shumta dhe dyqanet e stilistëve brenda dhe përreth qytetit ofrojnë zbritje për artikujt.

Në Dubai ju presin shumë atraksione, por vetëm nëse nxitoni të përfitoni nga oferta MAX TRAVEL 5 Ditë në Dubai .

Looks like you have blocked notifications!