Cappadocia është një vend që çdo udhëtar ose ka qenë, ose vdes ta vizitojë. Janë ata qiej ëndërrimtarë të mbushur me tullumbace, mbi peizazhin e botës tjetër që e bëjnë këtë një destinacion të domosdoshëm. Ndërsa shumica e turistëve do ta vizitojnë në muajt e ngrohtë, sekreti është të vizitosh Kapadokinë në dimër. E lexuat mirë! Magjia e Cappadocias intensifikohet vetëm kur nën një batanije dëbore dhe dritë të butë dimërore. Ja pse duhet të vizitoni Cappadocian në dimër.

Me ofertën e Max Travel tani keni mundësinë të kaloni 3 ditë të mrekullueshme në qytetin magjik të Cappadocias.

 

1. Më pak turistë

Cappadocia nuk është aspak një perlë e fshehur. Një vizitë këtu gjatë sezonit të pikut do të thotë të ndash pothuajse të gjitha pikat kryesore të interesit me grumbullin e turistëve dhe autobusët turistikë.

Një vizitë në dimër është shumë më ideale, sepse do të keni më pak turma. Fatkeqësisht, magjia sekrete e një dimri në Cappadocia nuk është plotësisht sekret. Ka ende njerëz këtu.

Por do të jetë një përvojë shumë më e qetë dhe e qetë kur krahasohet me muajt më të ngarkuar.

 

2. Cappadocia nën borë është e bukur

Turqia në të vërtetë bëhet shumë e ftohtë në dimër, ku shumica e zonave bie borë në një moment. Cappadocia nuk bën përjashtim. Në dimër, peizazhi këtu transformohet plotësisht. Ai shkon nga një botë e kuqe marsiane në një vend të çudirave të ngjashme me Narnia.

Formacionet shkëmbore dhe kanionet e gdhendura do të fitojnë një shtresë tjetër bukurie, kur janë nën një batanije të bardhë. Në vend të nuancave të ndritshme të të kuqes dhe një dielli të fortë, ju keni ngjyra të buta dhe dritë. Lindjet e diellit janë një rozë e zbehtë dhe vjollcë, e reflektuar butësisht kundër borës pluhur. Është me të vërtetë një ëndërr.

 

3. Rënia e Çmimeve

Sezoni i dimrit është sezon jashtë pikut në Cappadocia. Kjo do të thotë që ju mund të shënoni shumë për ato që janë zakonisht çmime luksoze. Ju mund të qëndroni në një hotel të pasur në shpellë, për një çmim shumë të përballueshëm. Do të ketë gjithashtu më shumë vende të lira, kështu që do të keni më shumë mundësi për të zgjedhur dhomën që ju pëlqen!

Sa i përket udhëtimeve dhe turneve me tullumbace, çmimet gjithashtu ulen pak në dimër. Ju mund të arrini disa oferta shumë të ëmbla duke vizituar Cappadocian në dimër.

 

4. Hiking në borë

Bora nuk do të ju pengojj të jeni aktiv në natyrë. Sidoqoftë, nuk keni nevojë të jeni atletë për të shijuar një shëtitje në dëborë në Cappadocia.

Shumica e shtigjeve për ecje midis atraksioneve si nga Goreme deri në Luginën e Trëndafilave, janë mjaft të sheshta për t’u shijuar edhe në dimër, pa pajisje speciale.

Ndërsa në muajt e verës temperatura rritet në qiell, moti në dimër është shumë i ftohtë. Por me rrezet e diellit dhe rrobat e duhura, është temperatura perfekte për një shëtitje të lehtë.

 

Cka me vizitu në Dimër

 

1. Vizitoni Oxhaqet e Zanave

Oxhaqet e Zanave janë formacione natyrore me famë botërore, të gdhendura.

Në kohët e lashta, shpërthimet vullkanike mbuluan rajonin me hirin vullkanik. Me kalimin e kohës, magjia e erozionit të ujit dhe të erës gdhendi këto struktura të larta, si oxhak që shohim sot. Sot, ju mund të ecni nëpër luginë dhe të eksploroni këto Oxhaqe Zanash, shumë prej të cilave kanë shpella të bëra nga njeriu të gdhendura brenda nga kolonët e hershëm. Ky peizazh me të vërtetë merr jetë në dimër, me dëborë që mbulon oxhaqet dhe shtigjet.

 

2. Vizitoni një dyqan qilimash turke

Edhe nëse nuk keni ndërmend të blini, ia vlen të ndaleni në një dyqan qilimash për të parë këto bukuri. Qilimat turke janë në fund të fundit, produkte unike të kulturës turke. Këto janë vërtet art, me shumë ngjyra dhe modele të ndryshme për t’u zbuluar.

Dyqani i preferuar është Galerie Ikman, i cili është gjithashtu një hotspot shumë i njohur në instagram.

 

3. Shkoni për një udhëtim me kalë

Nëse ecja në dëborë nuk është e duhura per ju, zgjidhni të eksploroni me kalë. Kjo luginë ka pasur lidhje të gjata me kuajt që nga kthimi. Është një mënyrë autentike dhe relaksuese për të shijuar peizazhet natyrore.

 

4. Pini çaj turk në çati

Një dimër në Cappadocia mund të bëhet shumë i mprehtë dhe i ftohtë. Bëni shumë pushime për t’u ngrohur, duke vizituar një dyqan çaji për ca çaj ose kafe turke.

Një çati e famshme për çaj, ndodhet në hotelin Sultan Caves. Nëse është me diell, ky vend ofron një nga pamjet më të mira të Goreme dhe Cappadocia.

Tani është koha të eksploroni në Cappadocian, vetëm me ofertat e Max Travel

Looks like you have blocked notifications!