Thellë në zemër të Turqisë, ndodhet qyteti magjik i quajtur Cappadocia, ku kur lind dielli, lindin qindra balona që i shtojnë qetësinë paqësore këtij qyteti antik. E për ta përjetuar ju këtë pushim, në MAX TRAVEL kanë lindur oferta të reja Ne Cappadocia per 249 Euro

Po planifikojm një pushim apo vikend në Cappadocia për 3 ditë në vendet dhe gjërat më atraktive që mund të perjetoni në këtë qytet magjik.

Si ta filloni pushimin tuaj në Cappadocia?

Udhëtoni në një balon e me ajër të nxehtë

Një nga përvojat më të pabesueshme përfshin adrenalinën në një balonë me ajër të nxehtë. Është një përvojë që nuk mund ta humbisni! Prisni një mëngjes herët pasi kjo është koha më e sigurt për të shkuar kur erërat janë të qeta. Shumica e balonave ngrihen nga ora 5 deri në 7 të mëngjesit, por ia vlen çdo minutë edhe nëse jeni të përgjumur.

Nëse keni frikë nga lartësitë, ju gjithmonë mund të shikoni nga toka, por nuk është aq e frikshme sa duket kur jeni në ajër!

 

Shopping 

Para se të shkoni të provoni ushqimet e shijshme të Cappadocias, në këtë ditë ndani kohë për shopping, në Cappadocia mund të shihni dyqanet e panumërta të xhinglave mbajnë gjithçka që mund të imagjinohet, nga shalle mëndafshi te zinxhirët e çelësave të syve të këqij, skulpturat e oxhakut të zanave, gypat e Nargile (nargjile) te thikat, llambat e me radhë.

 

Hani ushqime të shijshme

Për ushqim të shijshëm provoni qebapin e famshëm tradicional të tenxheres prej balte, për një përvojë autentike të kuzhinës turke, provoni restorantin Dibek. Ju duhet të rezervoni herët dhe t’u tregoni atyre se çfarë do të merrni për darkë pasi duhet gjithë ditën për ta gatuar.

 

Zbuloni luginën Gulludere duke bërë një turne në dritën e hënës

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Cappadocia është të ecësh nën dritën e hënës në luginat magjike të rajonit dhe kjo ecje duhet të bëhet gjatë hënës së plotë! Peizazhi magjik i Cappadocias dhe nata e qetë e kthejnë nga një shëtitje e thjeshtë në një përvojë emocionuese.

 

Dita e dytë në qytetin magjik

Humbni dhe eksploroni zonat përreth

Bëni një shëtitje nëpër zonat përreth dhe zhytuni në të gjitha pamjet dhe strukturat e mahnitshme. Kohët më të mira kalohen duke u humbur në një qytet dhe duke zbuluar shtigje në çdo cep që janë të pabesueshme.

 

Ngjituni në Kalanë Uchisar

Nëse jeni duke ecur në Luginën e Dashurisë, mund të filloni të vini re një strukturë të madhe që shfaqet mbi horizont gjatë gjithë ecjes. Kjo është Kalaja Uchisar, një nga monumentet më ikonike në Cappadocia.

Në kala shijoni një pamje gjithëpërfshirëse të Cappadocias.

Nuk ka shumë për të parë në kala, por këndvështrimi panoramik në majë të Kalasë së Uchisarit i bën të gjitha të vlefshme. Nuk ka asnjë këndvështrim tjetër në Cappadocia që do t’ju japë një pamje kaq mahnitëse të qytetit dhe peizazhit përreth si kjo dhe nëse kërkoni një arsye për të vizituar Uchisar, kjo është ajo.

 

Merrni një turne ATV në perëndim të diellit

Kaloni nëpër luginat e Cappadocias në perëndim të diellit me një ATV dhe nuk do të pendoheni! Është mënyra më e mirë për të parë shumë tokë dhe bukuri ndërsa kaloni nëpër lugina. Pamjet e bukura që do të shihni gjatë këtij atraksioni do t’ju lënë pa frymë.

 

Shumë gjëra për të bërë edhe në ditën e tretë

Zgjohuni herët për të parë balonat nga toka

Mendoni për një çati me qilima turke, jastëkë të derdhur dhe pamje piktoreske, thjesht mos e humbisni. Ju mund të keni fluturuar tashmë me një balon me ajër të nxehtë, kështu që përdorni ditën e 3-të për të parë balonat nga çatia e hotelit të shpellës. Qielli është fjalë për fjalë plot me to dhe kjo është një mundësi e mirë për të pushuar por edhe për të pasur foto të mira. 

 

Kalëroni në Cappadocia

Nëse thonë se cili është rajoni më i bukur i Turqisë për një turne me kalë, mund të flasim për Cappadocian. Cappadocia, vendi i kuajve të bukur në histori, u ofron miqve të saj turne kalërimi me pamje të mrekullueshme. Në cilat lugina mund të kalëroni?

  1. Lugina e Trëndafilave
  2. Lugina e Kuqe
  3. Parku Kombëtar Historik Goreme
  4. Kisha Anna Johachim
  5. Kisha e kryqëzatave
  6. Kisha e Direkut (kolona)
  7. Tarraca e Vëzhgimit Kizilcukur

Në këtë rast, mos harroni të bëni fotografi të bukura.

 

Të gjitha i ndam së bashku tani mbetet vetëm të përfitoni nga ofertat e MAX TRAVEL që ky pushim të mbetet në mendjen tuaj.

 

Looks like you have blocked notifications!