Nga pista aromatike espresso e deri tek pastat e sapopjekura, Roma ofron një skenë me pjata sa të larmishme aq edhe të shijshme duke ju  siguruar që mëngjeset tuaja të jenë fantastike në këtë qytet mahnitës. Mëngjesi në Romë nuk është thjesht një vakt, por një ritual dhe një festë shijesh e kënaqësie te madhe për të nisur ditën.

Me super ofertën e Max Travel, është koha që të vizitoni Romën tani!

Në Romë, mëngjesi nuk ka të bëjë vetëm me ushqimin por është një udhëtim nëpër kohë permes shijes. Ju lejoni veten të shpalos fillimin e dites duke eksploruar pjatat e shijshme që ky qytet i ofron për ju.

Këtu janë pesë vendet më të mira për të nisur ditën tuaj…😋

 

1. The Hoxton Hotel

Cugino është një destinacion gjatë gjithë ditës që mirëpret mysafirë për kafe, pasta të sapopjekura, mëngjes dhe dreka me energji elektrike. Shijoni në kafenenë tonë të relaksuar ku mund të thithni ato rreze italiane. Në zemër të qytetit të përjetshëm, ku mrekullitë e lashta takohen me luksin modern, Hoteli Hoxton në Romë qëndron si një fener i rehatisë elegante dhe elegancës së përjetshme. I vendosur në një lagje plot zhurmë, ky hotel butik ndërthur pa probleme dizajnin bashkëkohor me historinë e pasur të qytetit, duke ofruar një qëndrim unik dhe të paharrueshëm për udhëtarët e mprehtë. Për ata që kërkojnë një vendstrehim të sofistikuar që kap thelbin e së kaluarës dhe të tashmes së Romës, Hotel Hoxton është një destinacion në vetvete.

Address: Largo Benedetto Marcello, 220, 00198 Roma, Italy

 

2. Vivi Bistrot 

E vendosur mes hijeshisë historike të Romës, Vivi Bistrot shfaqet si një oaz, duke ndërthurur përsosmërinë gastronomike dhe bukurinë e përjetshme të qytetit. I rrethuar nga gjelbërimi i harlisur dhe i larë me dritë natyrale, zona e ndenjësisë në natyrë ofron një arratisje të qetë e që ditën ta filloni larg nga rrugët plot zhurmë të Romës. Menuja e sherbyer me kujdes dhe kreativitet, shfaq një llojshmeri shijesh, nga pastat të përgatitura me mjeshtëri deri te pjatat e këndshme me makarona dhe ëmbëlsirat e shijshme. Pavarësisht nëse e gjeni veten duke shijuar një mëngjes të qetë Vivi Bistrot kap thelbin e shpirtit të kuzhinës së Romës.

Address: Piazza Navona, 2, 00186 Roma, Italy 
 
 

3. Antico Forno Roscioli

Përqafimi i agimit në Romë merr një kuptim krejtësisht të ri kur mëngjesi juaj fillon në Antico Forno Roscioli. Cornetti ikonë, me shtresat e tyre të kripura, konkurrojnë për vëmendje me maritozzi, simite të ëmbla romake të mbushura bujarisht me krem. Për një mëngjes që tejkalon të zakonshmen dhe zhytet thellë në shpirtin e kulturës romake të kuzhinës. Është një vend ku drita e mëngjesit ndriçon jo vetëm rrugët me kalldrëm, por edhe historinë dhe shijet e pasura që e bëjnë Romën një destinacion të pashembullt për të apasionuarit pas mëngjesit.
 
Address: Via dei Chiavari, 34, 00186 Roma, Italy

 

4. Barnum

“Barnum Roma” ofron një eksperiencë mëngjesi që kapërcen të zakonshmen, duke ju ftuar të nisni një udhëtim të këndshëm mëngjesi në zemër të Qytetit të Përjetshëm. E vendosur në zemër të Romës, Barnum Roma hap dyert për një botë magjepsëse për mëngjesin tuaj.
Zhytuni në ambientin e qetë të Barnum Roma, ku mëngjesi nuk është thjesht një vakt, por një festë e arteve të kuzhinës. Nga gllënjka e parë e ekspresit deri në kafshatën e fundit të një pastë delikate, çdo moment është krijuar për të zgjuar shqisat tuaja dhe për të vendosur tonin për një ditë eksplorimi në qytetin magjepsës të Romës.
 

Address: Via del Pellegrino, 87 Roma

 

5. Roscioli Caffè Pasticceria

Në zemër të Romës, Roscioli Caffè Pasticceria thërret me premtimin e një mëngjesi të mbushur me pasta të këndshme, kafe aromatike dhe hijeshinë e përjetshme të mikpritjes italiane. Ndërsa hyni në Roscioli Caffè Pasticceria, aroma tërheqëse e produkteve të sapopjekura përhapet në ajër, duke krijuar një ndjenjë të menjëhershme ngrohtësie dhe rehatie. Atmosfera është e gjallë, duke e bërë Roscioli Caffè Pasticceria një vend ideal për të nisur ditën ose për t’u kënaqur me një ëmbëlsirë në mes të mëngjesit. Për të shijuar shijet e vërteta të pjatave të shijshme të Romës, Roscioli Caffè Pasticceria është një destinacion që duhet vizituar.
 
Address: Piazza Benedetto Cairoli, 16, 00186 Roma, Italy

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger