Roma është një qytet i veçantë që nuk njihet vetëm për bukurinë dhe kulturën e tij të pasur, por edhe për historinë dhe trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme. Kur hyni në këtë metropol të lashtë, ju nuk po vizitoni thjesht një qytet, por një kohë e humbur në kohë, ku çdo rrugë, çdo shesh, dhe çdo shkëmbim i gurëve tregon një histori të lashtë. 

Në Romë, eksperiencën tuaj mund ta keni me super ofertat e Max Travel, duke ju mundësuar të shijoni këtë qytet të mrekullueshëm në mënyrë të pambarimtë.

Përgatitu për të eksploruar këtë qytet të veçantë në tre ditët tuaja të mahnitshme të cilat do të jenë plot me aventura, shije të mrekullueshme të ushqimit, dhe emocione të pashlyeshme. Mësojeni se cila janë pikat më të veçanta që duhet të vizitoni në këtë udhëtim të mrekullueshëm në Romë.

 

Në një botë antike

Filloni ditën tuaj të parë me një vizitë në Colosseum, simbolin e njëjtë të Romës. Por, për të shmangur turmat, sugjerojmë që të blini bileta në internet përpara kohës ose të vini herët në mëngjes. Në afërsi, mund të vizitoni Forumin Roman dhe Palatinin, ku do të merrni një pamje të vërtetë të jetës në antikitet.

Në ora të vonë të pasdites, shijoni një pranzo tipik romak me një pjatë me pasta, përfshirë Cacio e Pepe ose Carbonara në një restorant lokal të rekomanduar nga  Max Travel.

Pas kësaj, shëtitja në Piazza Venezia për të parë Altarin e Patrikut dhe Monumentin e Vittorio Emanuele II është një detyrë e madhe. Mund të ndizni një qirinj për të shijuar pamjen e këtij vendi në mbrëmje. Për darkën, sugjerojmë të provoni gjellën romake tradicionale në një restorant afër Pantheonit, të cilin Max Travel i ka dhënë vlerësimin e saj.

 

Magjia e Vatikanit

Në ditën e dytë, nuk mund të humbisni Vatikanin. Filloni me Vatikanin Museum dhe vizitoni shumëllojshmërinë e galerive dhe muzeve të pasur me artin dhe historinë e Vatikanit. Mundohuni të blini biletën në internet përpara kohës për të shmangur radhët e gjata, një këshillë e çmuar nga Max Travel.

Pas vizitës në muze, shkoni drejt Bazilikës së Shën Pjetrit, një ndër ndërtimet më të shenjta të katolicizmit. Shiheni në obeliskun e qendrës së sheshit dhe përjetoni ngushëllimin e rrallë të Vatikanit.

Në pasdite, vizitoni Kështjellën e Sant’Angelo, një monument i shkëlqyer i historisë së Romës. Mund të shijoni piknikun në Parkun e Villa Borghese dhe më pas të vizitoni Gallerinë Borghese, një muze i vlerësuar për artin e saj, me një rekomandim nga Max Travel.

 

Shijoni aventurën nën qiell

Dita e fundit mund të filloni me një vizitë në Fontanën e Trevit. Shmangni turmat dhe vini herët në mëngjes për të shijuar këtë veper të artit. Kujdesuni për të hedhur një monedhë në fontanë, pasi legjenda thotë se kjo do t’ju sigurojë një kthim në Romë në të ardhmen, një besim i zakonshëm ndër udhëtarët, përfshirë ata që zgjedhin ofertën e kompanisë Max Travel.

Më pas, shihni Spanjën Spanjë, një shkallë që çon në Trinità dei Monti dhe Piazza di Spagna. Këtu mund të blini produktet e modeles italiane në dyqanet e njohura si Gucci dhe Prada, një aktivitet i preferuar i udhëtarëve të udhëzuar nga Max Travel.

Në pasdite, eksploroni quartier-in e karakteristikë të Trastevere. Kjo zonë është e njohur për rrugët e saj të ngushta dhe restorantet tradicionale. Një drekë romake tërheqëse është përsëri në pritje për ju, e rekomanduar nga Max Travel.

Për fund, të mbyllni aventurën tuaj në Romë, sugjerojm një pasdite në Castel Sant’Angelo dhe një shëtitje pas dritareve të mbyllura të Pantheonit, një udhëzim i shkëlqyer për udhëtarët nga Max Travel.

 

Cka ka tjetër në Romë

Përveç pikave kryesore të vizituara që janë përmendur më sipër, Roma ka edhe shumë të tjerë të tilla që mund të bëjnë udhëtarët të eksplorojnë më tej dhe të përjetojnë qytetin në mënyra të tjera të vecanta. Këtu janë disa nga aktivitetet dhe vendet më të vecanta që mund të shtoni në udhëtimin tuaj në Rome:

 1. Vizitoni Cappella Sistina: Në Vatikan, përveç Bazilikës së Shën Pjetrit dhe Vatikanit Museum, Cappella Sistina është një shembull i jashtëzakonshëm i artit religjioz. Freskat e Michelangelos janë një thesar i çmuar artistik.

 2. Vizitoni Pylli i Borghese: Parku i Villa Borghese është një oazë e pasurisë natyrore dhe kulturorë në qendër të qytetit. Këtu mund të shijoni një shëtitje të qetë, të shkoni në qira një rradhë bicikletash, ose të merrni një varkë në liqenin e vogël.

 3. Eksploroni Testaccio: Ky lagje e vogël është e njohur për kuzhinën e mrekullueshme dhe jetën e natës. Provoni pjatat tradicionale romake dhe shijoni një koncert në një lokal të njohur.

 4. Përcilleni rrugëve të ngushta të Trastevere: Trastevere është një lagje e veçantë me rrugët e saj të shkëlqyera dhe atmosferën e saj autentike. Shijoni një kafe në një nga kafenejët e vogla ose bëni një shëtitje të vjetër në këtë zonë.

 5. Vizitoni Ostia Antica: Një udhëtim i shkurtër me tren nga qendra e Romës, Ostia Antica është një qytet i lashtë i kulturës romake që mund të eksploroni. Ruajtjet e qytetit të vjetër janë të mahnitshme.

 

Koha për pak shopping në Romë

Roma ofron shumë mundësi të mahnitshme për shopping, përfshirë dyqanet e mëdha të brendëshme, tregjet historike dhe butiket e veçanta. Këtu janë disa nga zonat më të mira për shopping në Rome:

 • Via del Corso: Kjo rrugë është një nga destinacionet më të njohura të shoppingut në Romë. Ajo ofron një gamë të gjerë të dyqaneve të veshjeve, këpucëve, dhe aksesorëve të njohura ndërkombëtare dhe italiane.
 • Via Condotti: Nëse kërkoni produkte të luksit, Via Condotti është vendi ku duhet të shkoni. Kjo rrugë është e njohur për butiket e markave më prestigjioze italiane dhe ndërkombëtare.
 • Via Veneto: Kjo rrugë është njohur për tregtinë e mëngjesit dhe kafene të bukura. Ju mund të bëni shopping në dyqanet e veshjeve dhe të akcesoreve, ndërsa shijoni atmosferën e rehatshme të kësaj zone.
 • Trastevere: Ky lagje e veçantë ofron butiket e vegjël me prodhime unike dhe të veshjeve dhe artizanatit. Është një vend i mrekullueshëm për të gjetur dhurata të veçanta.
 • Tregjet e rrugës: Roma ka disa tregje të rrugës që janë të njohura për gjetjen e veshjeve, këpucëve, ekuipimit të shtëpisë, dhe produkteve të tjera. Disa prej tyre përfshijnë tregun e Porta Portese dhe tregun e Campo de’ Fiori.
 • Via Cola di Rienzo: Kjo është një rrugë e njohur për shoppingun e tij me çmime të arsyeshme dhe një shumëllojshmëri të madhe të dyqaneve. Kjo është një vend i përshtatshëm për të blerë veshjet e përditshme.
 • Outlet-et: Për blerje të këndshme, mund të shkoni te outlet-et në afërsi të Romës, si “Castel Romano Designer Outlet” dhe “Valmontone Outlet.” Këtu mund të gjeni oferta të mrekullueshme për markat e njohura.

Ndryshe nga disa prej qyteteve më të mëdha evropiane, shoppingu në Romë shpesh është një përvojë e mërelidhur, ku shijimi i kafesë dhe shëtitja janë pjesë e procesit të blerjes. Gjithashtu, mos harroni të kërkoni për shenjat e “sconti” (zbritjeve) dhe ofertave të ndryshme që mund të gjeni gjatë periudhave të reja të shpërndarjes së mallrave.

 

Ku me honger në Romë

Roma është një destinacion i mrekullueshëm për të shijuar kuzhinën italiane autentike. Këtu janë disa sugjerime për restorante dhe zona ku mund të hani ushqim të shijshëm në Rome:

 • Trastevere: Kjo lagje është njohur për restorantet e saj tradicionale romake. Shijoni pjatat e tilla si “Cacio e Pepe,” “Amatriciana,” dhe “Supplì” në një restorant tipik të Trastevere.
 • Campo de’ Fiori: Kjo zonë është e njohur për tregun e saj të freskët të frutave dhe perimeve në ditë, por në mbrëmje, bëhet një vend i shkëlqyeshëm për të ngrënë. Gjeni restorante me menutë e tyre të larmishme, ku mund të provoni specialitete italiane.
 • Testaccio: Ky është një tjetër lagje e njohur për kuzhinën romake autentike. Provoni “Pajata,” “Coda alla Vaccinara,” dhe të tjera pjata të traditës romake në një restorant të Testaccio.
 • Pantheon Area: Për një darkë të mrekullueshme afër Pantheonit, eksploroni këtë zonë. Restorantet këtu shërbejnë pjata italiane të freskëta dhe janë të njohura për shërbimin e tyre të shkëlqyeshëm.
 • Ghetto e Romës: Ky është zona ku mund të provoni kuzhinën hebreje-romake tradicionale. Shijoni pjatat e njohura si “Carciofi alla Giudia” (karchofi i gatuar me stil hebre).
 • Mercato di Testaccio: Për një përvojë autentike, shkoni në tregun e Testaccio, ku do të gjeni stantet e freskëta të mishit, peshkut, dhe perimeve. Disa prej stanteve ofrojnë edhe gatime të shpejta dhe të shijshme.
 • Piazza Navona: Kjo shesh është e njohur për barët dhe restorantet e saj. Shijoni një kafe në shesh dhe pastaj zgjidhni një restorant për të darkuar në një atmosferë të mrekullueshme.
 • San Lorenzo: Ky është një lagje më moderne me restorante dhe bistrorë të ndryshëm. Këtu mund të gjeni ndryshime më të reja të kuzhinës italiane dhe ndërkombëtare.

Këto janë vetëm disa nga vendet ku mund të hani ushqim të shijshëm në Rome. Në qytetin e lashtë të Rome do të gjeni një gamë të gjerë të mundësive për të përjet

 

Me një eksperiencë të këtillë, 3 ditët tuaja në Romë do të jenë një periudhë e paharrueshme të shijoni tërë bukurinë dhe historinë e këtij qyteti të veçantë. Përsëriteni udhëtimin tuaj në Rome me ne për të krijuar kujtime të mahnitshme!

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger