Kuzhina turke ka një histori shumë të gjatë dhe është e ndikuar nga traditat nomade të gatimit të popujve turq, si dhe nga kuzhina persiane, kurde, arabe dhe armene dhe kuzhinat e zonave të Mesdheut dhe Kaukazit.

Shijoni ushqimin e Antalyas duke marrë ofertën më të mirë në  Max TravelAntalia është një rajon relaksi dhe është i njohur për plazhet, rrënojat romake dhe resortet e saj. Megjithatë, mund të habiteni nga shumëllojshmëria e ushqimeve tradicionale të disponueshme vetëm në Antalia.

Max Travel do te ndaj me ju disa nga ushqimet tradicionale që duhet të provoni kur jeni në rajonin e Antalias. Shijoni…🥰

 

1. Sallatë Tahini Piyaz

Sallatë turke Piyaz me fasule, qepë dhe ullinj

Antalya Piyaz është një pjatë e bërë me fasule të vogla të bardha me shumë salcë tarator të derdhur sipër. Salca Tarator është bërë nga salca tahini-susam, lëng limoni, uthull, kripë hudhër dhe vaj ulliri.

Në rajone të tjera, pijazi hahet si sallatë, por në Antalia llogaritet si pjatë kryesore dhe ka tahini në të.

 

2. Skewers qofte

Qofte të vegjël vendosen në hell, duke alternuar me qepë dhe speca dhe më pas piqen në skarë mbi prush për skarë. Një klasik në kuzhinën e Antalias. Shkon mirë me piyazin si sallatë…

 

3. Ëmbëlsirë me kungull tahini

Fetat e kungujve zihen në ujë me sheqer dhe më pas lyhen me salcë susami (tahini) dhe arra të grira hollë. Turqit thjesht e duan atë. Një ëmbëlsirë interesante dhe e shijshme për ta provuar.

 

4. Marmelate bergamot

Bergamot është një frut agrumesh që ndoshta e ka origjinën nga një kryqëzim midis gëlqeres së ëmbël dhe portokallit të hidhur. Ata duken si limon jeshil dhe kanë një shije shumë të thartë dhe pak të hidhur. Nga lëvozhga e tyre nxirret vaji i bergamotit. Përdoret në shumë parfume dhe kolonja.

Në Antalia, marmelata bëhet nga bergamoti. Marmelata turke, meqë ra fjala, është shumë e ëmbël.

 

5. Supë Kulaklı

Petat e vogla të mbushura me mish të grirë gatuhen së bashku me qiqrat në salcë domate. Është i kalitur me piper, nenexhik dhe limon.

Supa njihet edhe si supë me ravioli, megjithëse petat janë shumë më të vogla se ravioli. E shijshme!

 

6. Supë Gülüklü

Kjo supë përgatitet nga qofte të imta dhe oriz që gatuhen së bashku në salcë domate. Më pas shtohet rumen ose mishi i pulës. Është i kalitur me limon, nenexhik, piper dhe piper të kuq.

Tradicionalisht, kjo supë shërbehet në dasma, por munde ta shijoni edhe ne restorantet e ndryshme te Antalias.

 

7. Tırmış

Tırmış, i quajtur edhe “rostiçeri i lagësht”, janë fara të verdha të fasules së lupinit. Tradicionalisht, ato hahen si meze të lehtë midis vakteve. Alkaloidet i bëjnë farat shumë të hidhura, prandaj ato duhet të zhyten në ujë deti ose me kripë deri në 14 ditë përpara se të hahen.

Shija të kujton disi një bizele. Pas gatimit ata marrin një aromë arrë. Shitësit ambulantë shesin tırmış në vagonët e tyre të lëvizshëm.

 

 

8. Akullore e djegur

Akullorja e djegur është bërë nga qumështi shumë i yndyrshëm i dhisë nga dhitë që ushqehen me trumzë të egër. Është i aromatizuar me sahlep, një miell i bërë nga rrënjët e thara të orkideve të egra.

Për ta bërë atë, qumështi vihet në një kazan të madh me përzierje të vazhdueshme. Për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës, qumështi digjet lehtë dhe ngjitet në tenxhere.

 

9. Leğen Kömbesi

Kjo bukë e madhe dhe e hollë e ka origjinën nga kultura Yörük. Buka përgatitet nga mielli, farat e lulekuqes, majaja dhe shurupi i rrushit. Pas pjekjes, ruhet në tepsi të lyer me vaj (leğen) nga e ka marrë emrin. Në të kaluarën, leğen kömebsi piqej në furra guri, por sot piqet kryesisht në furra elektrike.

 

10. Peshku

Sigurisht, duhet të provoni peshk të freskët në Antalia. Pasuria e specieve është thuajse e pashtershme, ndër të tjera ka skumbri me gjemba, barrakuda, krapi me feçkë, grupi i bardhë, levreku, barbuni dhe peshku shpatë. Veçanërisht popullor është barbuni me mishin e tij të kuq.

 

Ku tjetër veçse në Turqi, nuk ngopeni me ushqime të shijshme? Përfitoni tani nga ofertat me te mira te  Max Travel.

 

Looks like you have blocked notifications!