Në këto restorante të shkëlqyera në Antalya, ju mund të shijoni ushqimet e freskëta të detit të qytetit dhe të shijoni pamjet e marinës, qytetit të vjetër dhe Mesdheut. Restorantet më të mira të qytetit ofrojnë ushqime tradicionale turke dhe mesdhetare. Më mirë akoma, pothuajse të gjitha vendet kanë menu meze, që do të thotë se mund të hani pothuajse gjithçka.

 Shijoni ushqimin e Antalyas duke marrë ofertën më të mire në Max Travel 

Nëse dëshironi të darkoni në një çati me dritë yjesh, pranë marinës historike ose në një tavolinë në rrugë jashtë një shtëpie në qytet me mure guri, Antalya ka një vend për një përvojë të paharrueshme ngrënieje për ju. Shikoni vendet tona të preferuara për të ngrënë në Antalya për të përfituar sa më shumë nga vizita juaj në këtë qytet turistik simpatik turk.

 

1. 7 Mehmet

7 Mehmeti është disi një legjendë lokale e një vendi ngrënieje në Antalya. Ai shërben një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimeve turke dhe mesdhetare të stilit shtëpiak, duke përfshirë mish të shijshëm të pjekur në skarë, ushqim deti dhe kafshata meze. Përveç ushqimit të tij, restoranti tërheq vizitorët me vendndodhjen e tij në majë të kodrës që ofron pamje gjithëpërfshirëse të Antalyas dhe plazhit Konyaalti.

Ky restorant është i zënë pothuajse çdo natë. Nëse dëshironi një tavolinë në tarracë me pamje nga oqeani, ju rekomandojmë të rezervoni paraprakisht një vend për darkë.

Adressa: Meltem Mahallesi, Atatürk Kültür Parkı, Dumlupınar Bulvarı Nr.201, 07030 Muratpaşa/Antalya, Turqi

 

2. Restorant Vahap Usta Et

Në restorantin Vahap Usta Et, do të gjeni të gjitha llojet e ushqimeve tradicionale turke në meny, me ushqime të shijshme me mish si ushqim kryesor. Ndërsa kuzhina është e cilësisë më të lartë, atmosfera është e relaksuar me një ambient të ulët. Mund të zgjidhni të darkoni brenda ose në tarracën me gjethe me hije.

Mund të arrini këtu nga qendra e qytetit të Antalyas duke marrë autobusin VS18 në stacionin e autobusit Atatürk Blv-26.

Adressa: Gürsu, Atatürk Blv. Nr.160, 07070 Konyaaltı/Antalya, Turqi

 

3. Yemenli Meyhanesi

Yemenli Meyhanesi është një meyhane (një restorant tradicional turk) që zë një ndërtesë historike prej guri në qytetin e vjetër të Antalyas. Pjesa argëtuese është se ka tavolina ngrënieje që derdhen në rrugë. Ju mund të dëgjoni muzikë live ndërsa gërmoni në ushqime të shijshme lokale.

Yemenli Meyhanesi krenohet me një menu të gjerë që përfshin ushqime deti të shijshme nga Deti i Zi, si peshku blu dhe kalamari. Nëse dëshironi të shijoni një shumëllojshmëri shijesh turke dhe mesdhetare, ju rekomandojmë të porosisni nga menyja e mezeve.

Adressa: Kılınçarslan, 16, Zeytin Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya, Turkey

 

4. Restorant Mermeli

Restoranti Mermeli është një vend i mrekullueshëm për të shijuar kuzhinën turke me pamje të gjerë të qytetit të vjetër të Antalyas, marinës dhe oqeanit. Qebapët, biftekët dhe skarat e përziera janë të domosdoshme, megjithëse vendasit shpesh shkojnë këtu për të gërmuar ushqimet e ditës, të cilat mund të përfshijnë levrek deti, kalamarë dhe karkaleca.

Plazhi është lehtësisht i aksesueshëm nga Restorant Mermeli, duke e bërë atë një vend të njohur për drekë pas një dite relaksuese nën diell. Edhe gjatë perëndimit të diellit, nuk duhet të luftoni për të marrë një tavolinë, megjithëse mund të dëshironi të rezervoni një tavolinë tarracë paraprakisht.

Adressa: Selçuk Mah Iskele Cad. Banjo Sokak, Uzun Çarşı Sk. Nr.25, 07100, Turqi

 

5. Seraser Fine Dining Restaurant

Restoranti Seraser Fine Dining është një nga restorantet më të nderuar në skenën e ngrënies së shijshme të Antalyas. Mund të darkoni ose në një kopsht të rikrijuar mesdhetar ose në një dhomë ngrënieje të zbukuruar, të kompletuar me karrige dhe statuja prej kadifeje. Në menunë e tij, do të shihni të preferuarat ndërkombëtare me një prekje osmane, plus shumë verëra të shkëlqyera.

Ndërsa tavolinat në restorantin Seraser Fine Dining janë gjithmonë të kërkuara, zakonisht ka shumë pak kohë pritjeje falë aftësisë mbresëlënëse të stafit për të argëtuar deri në 140 kopertina. Ndërsa jeni në zonë, ju rekomandojmë të shikoni Antalya Saat Kulesi, një kullë sahati prej guri të epokës bizantine.

Adressa: Selçuk, Paşa Cami Sk. Nr.14, 07100 Muratpaşa/Antalya, Turqi

 

Pushime ne Antalya me cmime shume te volitshme, kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 449 Euro

Looks like you have blocked notifications!