Një pushim në plazh mund të jetë një ton argëtues dhe shumë relaksues. Një udhëtim i planifikuar keq,  mund të kthehet në një dhimbje fjalë për fjalë, nëse harroni të paketoni krem kundër diellit. Sado argëtuese të jetë shkuarja në plazh, duhet një planifikim përpara në mënyrë që të keni udhëtimin më të mirë të mundshëm, kështu që merrni disa ditë për të planifikuar udhëtimin tuaj në plazh.

Kontakto në Max Travel dhe merr ofertën më të mirë për pushimin tënd këtë vitë.

Max Travel ka përmbledhur gjërat kryesore që duhet të merrni përpara udhëtimit tuaj, në mënyrë që të shijoni çdo rreze të diellit, pa humbur kohë të çmuar plazhi ose para suvenire. Pra, merrni një pije të ftohtë, uluni në hije dhe shijoni këtë përmbledhje.

 

1. Paketoni rrobat e duhura

Paketoni rrobat e banjës që keni zgjedhur dhe një ndërrim shtesë të rrobave. Gjithashtu, sigurohuni që të jeni mjaftueshëm rehat për të kaluar gjithë ditën me rrobat që vishni.

Ndërrimi i rrobave do të thotë që mund të shkoni diku tjetër pas plazhit.

Mos harroni të përfshini këpucë të mira. Merrni sandale për plazh që të jeni gati për çdo gjë.

 

2. Merrni mbrojtje nga dielli

Ju nuk dëshironi të prishni udhëtimin tuaj në plazh me një djegie të keqe nga dielli. Plus, mbrojtja nga dielli do ta mbajë lëkurën tuaj të duket më e re ndërsa plakeni dhe do të mbrohet nga kanceri i lëkurës.

Filloni me një krem kundër diellit me të paktën 15 SPF. Kontrolloni për t’u siguruar që mbron nga rrezet UVA dhe UVB. Mos harroni të shtoni një balsam buzësh me krem kundër diellit për të mbrojtur buzët tuaja.

Sigurohuni që ta riaplikoni shpesh, veçanërisht pas djersitjes ose kërcimit në ujë.

Përdorni veshje për mbrojtje. Kapelet dhe syzet e diellit ofrojnë mbrojtje shumë të nevojshme për fytyrën dhe sytë tuaj, por mbajtja e një mbulese me mëngë të gjata mund të ofrojë gjithashtu mbrojtje. Nëse mbulimet nuk janë gjëja juaj, merrni një ombrellë plazhi ose tendë/belveder.

 

3. Merrni një çantë të ndihmës së pare

Sigurisht, ju shpresoni që askush të mos lëndohet, por marrja e një pakete bazë të ndihmës së parë do t’ju ofrojë lehtësim nëse dikush lëndohet. Mund të blini një çantë të ndihmës së parë të gatshme ose ta bëni vetë.

Sigurohuni që të keni gjëra të tilla si fasha, pomadë antibiotike, pilula për qetësimin e dhimbjeve dhe një termometër, si dhe ilaçe kundër diarresë.

Sigurohuni që të keni një shumëllojshmëri të fashave, duke përfshirë ato të vogla ngjitëse, si dhe fasha me rul, jastëkë garzë dhe shirit mjekësor. Ju gjithashtu duhet të keni gjëra të tilla si pako antiseptike, pako hidrokortizoni, doreza jo latex dhe veshje për kompresa.

Gjithashtu, sigurohuni që të paketoni çdo medikament të zakonshëm pa recetë që përdorni shpesh.

 

4. Sillni gjëra argetuese me vete

Nëse jeni duke udhëtuar në grup, sillni diçka që mund të bëni të gjithë. Për shembull, një kuvertë me letra të papërshkueshme nga uji është e mrekullueshme për plazhin, për sa kohë që nuk fryn shumë erë. Ju gjithashtu mund të sillni një lojë tavoline që nuk ka shumë pjesë. Një lojë si Twister, për shembull, do të ishte e mrekullueshme për plazh.

Mos harroni të përfshini argëtim për fëmijët në grupin tuaj. Në plazh, gjithçka që ju nevojitet janë disa lodra të thjeshta, si kova, lopata dhe lodra të tjera të lira. Fëmijët tuaj do të kenë një shpërthim në rërë dhe ujë.

 

5. Mos harroni pak muzikë

Muzika është një mënyrë e shkëlqyer për t’i argëtuar njerëzit. Për një zgjidhje të thjeshtë, mund të sillni me vete një radio të papërshkueshme nga uji, me bateri, si radio dushi. Megjithatë, mund të përdorni gjithashtu altoparlantë Bluetooth të papërshkueshëm nga uji, në mënyrë që të mund të luani muzikë nga telefoni juaj

 

6. Merrni disa aktivitete solo

Do t’ju pëlqejë vetëm të pushoni për pak, por gjithashtu mund të dëshironi diçka për të shijuar vetë. Për shembull, merrni një libër të lehtë në të cilin keni dashur të zhyteni. Plazhi është koha e përkryer për ta bërë atë.

Nëse merrni një lexues elektronik, sigurohuni që të jetë në rregull në rrezet e diellit dhe të keni një karikues portativ për të nëse ju nevojitet. Ju gjithashtu mund të dëshironi një karikues portativ për telefonin tuaj. Fusni e-lexuesin në një qese me zinxhir për ta mbrojtur atë. Ju gjithashtu mund të merrni libra aktivitetesh si fjalëkryqe dhe libra Sudoku.

 

7. Blerja e një kostum banje

Vishni të brendshme që janë të rehatshme. Megjithatë, duhet gjithashtu të siguroheni që kostumi të përshtatet siç duhet. Prandaj, sigurohuni që të brendshmet tuaja të mos grumbullohen dhe zgjidhni diçka në anën më të hollë për ta veshur në dyqan.

 

8. Mos harroni mbulimin

 Mbulimi është thjesht diçka që mund ta rrëshqitësh mbi rroba banje për të shkuar nga plazhi në makinë ose për të kaluar në plazh ndërkohë që nuk je duke notuar. Për meshkujt, mund të jetë diçka e thjeshtë sa një bluzë. Për gratë, mund të jetë çdo gjë, nga një palë pantallona të shkurtra dhe një bluzë deri te një fustan i freskët dhe pambuku i bërë për të veshur rroba banje ose një sarong.

 

Pushimet e ëndrrave tuaja nuk kanë qenë kurrë më të lehta për t’u realizuar me ofertat më të mira të Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!