Ana aziatike e Stambollit është një zonë e gjallë dhe e larmishme, e njohur për lagjet e saj plot lëvizje, brigjet ujore piktoreske dhe trashëgiminë e pasur kulturore. Vizitorët në anën aziatike mund të eksplorojnë monumentet historike si Yeni Camii (Xhamia e Re) e shekullit të 17-të dhe Ura e Bosforit, e cila lidh Evropën dhe Azinë.

Me Max Travel keni mundësinë të shijoni çdo cep të Stambollit për vetëm 179 Euro.

Zona është gjithashtu shtëpia e një numri pazaresh dhe tregjesh tradicionale, ku vizitorët mund të gjejnë gjithçka, nga erëzat dhe tekstilet deri te punimet artizanale dhe bizhuteritë. Përgjatë bregdetit, vizitorët mund të shijojnë pamje piktoreske të ngushticës së Bosforit dhe horizontit ikonik të qytetit.

Me historinë e saj të pasur, lagjet e ndryshme dhe pamjet mahnitëse, ana aziatike e Stambollit është një destinacion që duhet vizituar për çdo udhëtar.

Këtu është një udhëzues se si të kaloni një ditë në Stambollin Aziatik:

 

Si të filloni ditën

Filloni ditën tuaj duke vizituar lagjen historike dhe piktoresk të Kadikoy. Ky është një vend i mrekullueshëm për të bërë një shëtitje dhe për të parë pamjet dhe tingujt e zonës.

Më pas, shkoni në Stacionin e Trenit Haydarpasa, një shembull i bukur i arkitekturës osmane. Bëni një shëtitje rreth stacionit dhe admironi punën e ndërlikuar të pllakave dhe hyrjen madhështore.

 

Vizitoni Uskudar

Pas kësaj, merrni një traget përtej ngushticës së Bosforit për në rrethin Uskudar. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të parë qytetin nga një këndvështrim tjetër dhe për të marrë një ndjenjë të ngutjes dhe ngutjes së jetës së përditshme në Stamboll.

Pasi të keni mbërritur në Uskudar, drejtohuni në kodrën Camlica, pika më e lartë në anën aziatike të Stambollit. Këtu mund të shikoni pamje panoramike të qytetit dhe ngushticës së Bosforit.

Se cfare duhet të vizitoni në Uskudar mund ta lexoni këtu.

 

Koha për drekë

Për drekë, provoni disa pjata tradicionale turke në një nga restorantet e shumta lokale në Anën Aziatike. Disa pjata të njohura për të provuar përfshijnë qebap, dolma (gjethe rrushi të mbushura) dhe bakllava.

 • Karakoy Lokantas – Ky restorant në lagjen Karakoy shërben një përzierje të pjatave tradicionale turke dhe osmane.
 • Namli Gurme – Ky vend në lagjen Kadikoy është i njohur për ushqimet e tij të shijshme dhe autentike turke, duke përfshirë pjata me mezze, qebap etj.
 • Jash – Jash ofron një shkrirje unike dhe të shijshme të kuzhinës japoneze dhe turke, duke përfshirë role sushi me shije turke.
 • Yeni Rakı – Ky restorant tradicional turk në lagjen Kadikoy ofron ushqime të shijshme deti dhe meze, si dhe një shumëllojshmëri opsionesh raki (një shpirt tradicional turk).
 • Kebapçı İskender – Ky restorant historik në lagjen Kadikoy njihet për qebapin e tij të shijshëm Iskender, i cili shërbehet me kos, salcë domate dhe gjalpë.

 

Vazhdoni shëtitjen pas drekës

Pas drekës, vizitoni Pallatin Yildiz, një pallat i bukur osman që dikur ishte rezidenca e sulltanëve osmanë. Pallati është i rrethuar nga kopshte të harlisura dhe ofron një paraqitje të shkurtër të stilit të jetesës së pasur të elitës osmane.

Përfundoni ditën tuaj me një vizitë në Xhaminë e Suleymaniye, një nga shembujt më të bukur dhe mbresëlënës të arkitekturës osmane në Stamboll. Xhamia është një vepër mahnitëse arti dhe një gjë që duhet parë për çdo udhëtar që viziton anën aziatike të Stambollit.

 

Mbrëmja në Anën Aziatike të Stambollit

Ndërsa afrohet mbrëmja, ju mund të shijoni një banjë tradicionale turke (Hamam) për t’u çlodhur para darkës tuaj dhe për ta mbyllur ditën tuaj me një vakt të shijshëm në një nga restorantet lokale.

Disa nga vendet ku mund te keni një darkë të shijshme dhe një pamje të mahnitshme janë:

 • Restorant Sait – i vendosur në Üsküdar, ky restorant ofron një pamje panoramike të ngushticës së Bosforit ndërsa ju darkoni me kuzhinën tradicionale turke dhe mesdhetare.
 • Café Crown – i vendosur në Kadıköy, ky restorant ofron një pamje të mrekullueshme të detit ndërsa ju shijoni kuzhinën e shijshme mesdhetare.
 • Köşebaşı – i vendosur në Üsküdar, ky restorant ofron një pamje të mrekullueshme të ngushticës së Bosforit, ndërsa ju shijoni pjatat tradicionale turke.
 • Steakhouse Nusr-Et – i vendosur në Kadıköy, ky restorant ofron një pamje të mrekullueshme të detit, ndërsa ju shijoni biftekë të shijshëm dhe pjata të tjera me mish.

 

A dëshironi të vazhdoni argëtimin edhe gjatë natës?

Këtu janë disa nga vendet më të mira ku mund të gjeni argëtim pasi të keni përfunduar darkën tuaj.

 • Moda Sahil – e vendosur në Kadıköy, ky është një vend i njohur për një shëtitje relaksuese përgjatë detit, me shumë kafene dhe dyqane për të eksploruar.
 • Reina – e vendosur në Beşiktaş, ky është një vend i njohur për jetën e natës me disa bare, klube nate për të zgjedhur.
 • Kadıköy Rıhtım – e vendosur në Kadıköy, ky është një vend i njohur për një natë jashtë, me shumë bare dhe kafene për të zgjedhur.
 • Lundrimi në Bosfor – bëni një lundrim në ngushticën e Bosforit dhe shijoni pamjet e bukura të qytetit gjatë natës.
 • Parku Fenerbahçe – i vendosur në Fenerbahçe, ky është një vend i njohur për një shëtitje relaksuese dhe për të shijuar pamjet e bukura të qytetit gjatë natës.

 

Në përgjithësi, ana aziatike e Stambollit ofron një perspektivë unike për qytetin dhe është një vend i mrekullueshëm për të eksploruar.

Me historinë e pasur, kulturën dhe pamjet e bukura, një ditë e kaluar në këtë pjesë të qytetit sigurisht që do të jetë një përvojë e paharrueshme.

Tani ju duhet të vendosni nëse do të shkoni në Stamboll me shoqërinë apo me partnerin tuaj  dhe të përfitoni nga oferta Max Travel 3 ditë në Stamboll 179 Euro

Looks like you have blocked notifications!