Dubai shpesh karakterizohet nga ekstravaganca e tij, por prapë do të gjeni një shumëllojshmëri aktivitetesh për t’u shijuar edhe kur udhëtoni me një buxhet. Do të gjeni parqe të shumta dhe vende të tjera publike që janë plotësisht të lira për t’u aksesuar, ndërkohë që ofrojnë ende përvoja unike dhe të paharrueshme.

Me super oferten e Max Travel, është koha që të vizitoni Dubain tani!

Edhe nëse jeni duke harxhuar në pjesë të caktuara të pushimeve tuaja, është akoma më mirë të përpiqeni ta mbani buxhetin nën kontroll kur udhëtoni, kështu që ka gjithmonë një përfitim për të shijuar vende si ky, përveç tërheqjes së tyre të natyrshme. Shikoni disa nga gjërat më të mira për të bërë në Dubai me një buxhet të vogël.

 

1. Shatërvani i Dubait (Dubai Fountain)

Shatërvani i Dubait është një shatërvan mahnitës me një sistem shatërvanësh dhe dritash të krijuara për të punuar së bashku për të krijuar një shfaqje spektakolare të shoqëruar me muzikë. Shatërvani ndodhet afër Burj Khalifa.

Sistemi i ndriçimit në shatërvan është mjaft i avancuar, me 50 projektorë me ngjyra dhe 6600 drita. Uji nga shatërvani lëshon deri në 500 këmbë në ajër. Ajo shoqërohet me një gamë të gjerë muzike nga klasikja në arabishten bashkëkohore. Do ta gjeni në qendër të qytetit, rrëzë kullës Burj Khalifa.

 

2. Dubai Creek (Përroi i Dubait)

Dubai Creek është një rrugë ujore argëtuese që është shtëpia e një sërë gjërash për të bërë përgjatë brigjeve të saj dhe në vetë ujin. Rreth skajeve do të gjeni disa restorante mahnitëse, por nëse nuk po kërkoni të shpenzoni asgjë, thjesht mund të shijoni pamjet mahnitëse përgjatë shtigjeve.

Asnjë udhëtim në përrua nuk do të ishte i plotë pa një udhëtim me abra. Tarifa është një nga më të lirat që do të gjeni në mesin e atraksioneve të qytetit, dhe ju mund të udhëtoni përtej ujit deri te veçoritë në anën tjetër. Ndodhet në lindje të qendrës së qytetit dhe në perëndim të Dubai Festival City.

 

3. Plazhi Publik Jumeirah

Plazhi Publik Jumeirah është një plazh popullor që ju lejon të argëtoheni në rërën e artë, si dhe në ujërat mikpritëse të bruztë të gjirit. E gjithë familja mund të gjejë argëtim edhe këtu, falë këndit të lojërave për fëmijë.

Do të gjeni shumë për të bërë në këtë plazh, i cili është i hapur nga mëngjesi i hershëm deri në perëndim të diellit. Vetëm sigurohuni që të shmangni vizitat gjatë pasdites nëse po përpiqeni të shmangni turmat.

 

4. Global Village (Fshati global)

Global Village është një destinacion masiv për blerje dhe argëtim me kultura nga 90 vende të ekspozuara që mund t’i vizitoni falas. Edhe nëse nuk planifikoni të blini asgjë në dyqanet këtu, thjesht të shohësh shumëllojshmërinë e gjerë të kulturave është një aktivitet i mrekullueshëm për të bërë me një buxhet.

Fshati është i organizuar në 4 seksione kryesore duke përfshirë ngjarjet, karnavalet, ushqimin dhe blerjet. Ndërsa disa nga dyqanet këtu mund të jenë mjaft të kushtueshme, ky nuk është rasti për të gjitha, kështu që ju mund të qëndroni ende me buxhet. Global Village është disa milje në jug të qendrës së qytetit afër Majan.

 

5. Dubai Marina (Marina e Dubait)

Dubai Marina është një qytet kanal i krijuar nga njeriu që u krijua në 2003 dhe ofron pamje mahnitëse dhe mbresëlënëse me shumë shëtitje dhe plazhe. Shumë dyqane dhe restorante janë në dispozicion përgjatë marinës, me disa që janë miqësore për udhëtarët me buxhet të caktuar.

Vizita e kësaj marine ju lejon të eksploroni një mrekulli inxhinierike që edhe kafshët e egra duket se e vlerësojnë. Pavarësisht se kanali është artificial, balenat shpesh shihen në ujë pasi hyjnë nga deti i hapur aty pranë.

 

6.Marina Beach (Plazhi i Marinës)

Marina Beach është një plazh i aksesueshëm lirshëm ku do të gjeni rërë të artë dhe një atmosferë relaksuese midis atyre që zakonisht rezervohen për jetesën e klasës së lartë. Ky plazh është pjesë e Marinës së Dubait, kështu që është i rrethuar nga resorte dhe dyqane të nivelit të lartë.

Plazhi është i lirë për t’u aksesuar dhe i hapur për publikun, kështu që ju mund ta vizitoni me një buxhet pa problem. Plus, disa nga stendat e ushqimit rreth plazhit ju lejojnë të shijoni një kafshatë të shpejtë.

 

Ju mund të keni eksperiencen më të mirë në Dubai, vetëm pasi të keni kontaktuar MAX TRAVEL për të përfituar nga oferta 5 ditë në Dubai

Looks like you have blocked notifications!