Pazari i Erëzave (Spice Bazaar) ndodhet në Eminonu, në zemër të qytetit të vjetër të Stambollit. Eminonu është një nga qendrat e transportit të Stambollit dhe për këtë arsye është i mbushur me njerëz gjatë gjithë ditës. Ju mund të shkoni në rrethet e njohura si Kadikoy dhe Uskudar në anën aziatike me traget nga Eminonu. Përveç kësaj, ju mund të merrni një lundrim në Bosfor me tragetet Turyol në bregdetin Eminonu.

E ska si të mos e vizitoni kur MAX TRAVEL ka ofertat më të volitshme.

Turnetë e ushqimit në rrugë në Stamboll janë fokusuar në Eminonu dhe Sirkeci vitet e fundit. Këto lagje, ku ndodhen restorantet më të vjetra lokale dhe dyqanet e ëmbëlsirave të qytetit, u ofrojnë vizitorëve një atmosferë historike dhe vende tradicionale të ushqimit së bashku.

Meqenëse Pazari i Erëzave ndodhet në mes të një lagje kaq të gjallë, ai u ofron vizitorëve të tij shumë përvoja lokale rreth Stambollit. Të gjitha detajet që përmenda deri më tani mund t’i shihni në hartën e Pazarit të Spice më poshtë.

 

1. Harta e Udhëzimeve të Pazarit të Erëzave

Vitet e fundit janë hapur hotele të mëdha në lagjet e vjetra si Laleli, Aksaray dhe Beyazit. Ata që qëndrojnë në këtë zonë mund të arrijnë në Pazarin e Erëzave nëpërmjet Pazarit të Madh. Ju mund të shihni rrugën Mahmutpasa që shtrihet midis dy pazareve në hartën e mësipërme. Nëse dëshironi të ekzaminoni në detaje Hartën e Udhëzimeve të Pazarit të Spice më sipër, mund të përdorni versionin me rezolucion të plotë nga kjo lidhje.

 

2. Çfarë të blini në Pazarin e Erëzave (Spice Bazaar)?

Në shënimet e historianëve perëndimorë, ky pazar përshkruhej si një vend ku shiten të gjitha llojet e erëzave në fuçi të mëdha. Gjatë periudhës osmane midis shekujve 15 dhe 20, këtu shiteshin vetëm erëza. Sot shumica e dyqaneve në pazar janë të ngjashme me njëri-tjetrin. Në një dyqan tipik të Pazarit të Erëzave, mund të blini lum turk, gjethe çaji, arra të ndryshme vendase, fruta të thata, shafran dhe natyrisht erëza.

Edhe pse shumica e dyqaneve në pazar shesin ushqime, ka edhe dyqane suveniresh si ato të Pazarit të Madh. Ju gjithashtu mund të gjeni disa dyqane bizhuterish dhe çantash.

 

3. A blejnë vendasit në Pazarin e Erëzave?

Përgjigja për këtë pyetje është pjesërisht po. Stambollistët kuriozë magjepsen nga dyqanet shumëngjyrëshe dhe blejnë diçka ndërsa eksplorojnë çdo cep të pazarit. Megjithatë, në përgjithësi, Pazari i Erëzave konsiderohet një vend turistik. Nga ana tjetër, dyqanet tradicionale në rrugët përreth pazarit janë shumë të pëlqyera nga vendasit.

Eminonu, lagjja ku ndodhet pazari, është një vend ku mund të gjeni më të lirën nga gjithçka në Stamboll. Rrugët përreth pazarit janë ideale për pajisje elektronike, pastiçeri, artikuj për mëngjes dhe veshje. Ka një zonë në Stamboll ku mund të blini çdo artikull me çmim të ulët. Meqenëse vendasit e dinë këtë, ata shkojnë në Qytetin e Vjetër për disa gjëra dhe në Beyoglu (rreth Taksimit) për të tjera.

 

4. Historia e Pazarit të Erëzave

Pazari i erëzave njihet edhe si Misir Carsisi. Historia e Pazarit të Erëzave shkon prapa në shekullin e 17-të. Ky pazar është ndërtuar në vitin 1664 si pjesë e kompleksit të Xhamisë së Re. Në periudhën osmane, në të shiteshin vetëm erëza. Pazari njihet në vend si Pazari Egjiptian. Arsyeja për këtë ishte se erëzat nga Azia erdhën në Egjipt nëpërmjet karvanëve gjatë periudhës osmane. Më pas erëzat u sollën nga Egjipti në Stamboll me anije.

Rrugët tradicionale tregtare ishin nën kontrollin e Perandorisë Osmane për shumë vite. Duke qenë se edhe Egjipti ishte krahinë osmane, funksiononte si pikë shpërndarjeje. Erëzat e sjella në Stamboll u shpërndanë në të gjithë qytetin përmes Pazarit të Erëzave. Erëzat eksportoheshin në Evropë edhe nga porti i Kostandinopojës, ashtu si në kohën e Perandorisë Bizantine.

 

5. Gjërat për të bërë afër Pazarit të Erëzave

Gjërat për të bërë rafër Pazarit të Erëzave përfshijnë vizitën e xhamive historike, ngrënien në restorantet Hocapasa dhe ecjen nëpër urën e Galatas në anën e kundërt të Bririt të Artë.

  1. Xhamia e re
  2. Pazari i Mahmutpashës
  3. Xhamia e Rustem Pashës
  4. Rruga Hocapasa
  5. Ura e Galatës

 

6. Orari i hapjes së Pazarit të Erëzave të Stambollit 

Orari i hapjes së Pazarit të Erëzave është nga ora 09:00 e mëngjesit deri në orën 7:00 të mbrëmjes. Pazari është i hapur për vizitorët çdo ditë. Përjashtim bëjnë vetëm festat fetare. Pazari i Erëzave mund të mbyllet në ditët e para të Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit.

 

Mos e humbisni mundësinë për të blerë në Pazarin e Erëzave (Spice Bazaar), sidomos tani që keni ofertat e Max Travel per Stamboll.

Looks like you have blocked notifications!