A e keni pyetur ndonjëherë veten se nga vijnë të gjitha ato foto romantike në balonë mbi luginë? Këtu është përgjigja juaj e vendosur pikërisht në zemër të rajonit të Anadollit në Turqi, pra është Cappadocia. Kodrat, luginat, formacionet e oxhaqeve me ngjyra simpatike dhe lloj-lloj shkëmbinjsh tregojnë gjurmë të historisë të cilat sot ofrojnë terren për aktivitete fantastike larg ngutjes dhe nxitimit të qyteteve të mëdha. Nëse keni nevojë për ndonjë sugjerim për një arratisje relaksuese, përgatituni të bindeni pse Cappadocia është zgjedhja e duhur për ju!

Me ofertën e Max Travel tani keni mundësinë të kaloni 3 ditë të mrekullueshme në qytetin magjik të Cappadocias.

1. Akomodimi në shpellë

Të ndërtuara në peizazhin gjeografik natyror, vendasit i kanë bërë shpellat e kthyera në shtëpitë e tyre shkëmbore për shekuj. Dhe ata e shfrytëzuan atë në maksimum duke përditësuar banesat e shpellave nga njeriu i shpellave në modernen bashkëkohore. Ndoshta zgjidhja më e lezetshme e akomodimit në botë ofron akomodim për vizitorët me të gjitha buxhetet, nga bujtina deri te suitat luksoze. Çdo hotel ofron një eksperiencë dhe ambient të ndryshëm, por disa janë gjithmonë më të preferuar se të tjerët, prandaj sigurohuni që të kontaktoni Max Travel dhe te rezervoni në njërin nga keto hotele.

 

2. Kuzhina tradicionale turke

Një udhëtim në kudo në Turqi nuk mund të jetë i plotë pa shijuar disa nga pjatat tradicionale, veçanërisht ato që përmbajnë trashëgimi historike dhe kulturore të rajonit të Anadollit. Çdo ditë duhet të fillojë me një mëngjes të mirë dhe të pasur, kështu që zgjidhni një (ose pak) nga të mëposhtmet: bazlama (gözleme) e nxehtë e servirur me gjalpë vendase të bërë në shtëpi, mjaltë, kos të thatë, vezë të skuqura në gjalpë, sucuk (e nxehtë, pikante. salsiçe) ose pastırma (mish i tharë me lyerje pikante), djathë i bërë nga vendasit, i cili shkon në mënyrë të përkryer me pak lëng të freskët. Dreka ose darka janë shumë më të mëdha dhe më të vështira për t’u zgjedhur, prandaj na dëgjoni dhe përpiquni të vendosni vetëm për një (nëse mundeni!): yaprak sarması (gjethe hardhi të mbushura), dolma mantı (pako me mish të grirë të ngjashme me ravioli). sulu köfte (qofte të ziera në salcë domate), bamya (bamje), qebap i shijshëm me shtesa të ndryshme, patates salatası (sallatë me patate) dhe shumë e shumë të tjera. Pas vaktit tuaj, shijoni një kafe turke ose nargile (llullë uji) me shije të ndryshme ndërsa dëgjoni muzikë klasike turke.

 

3. Pamje peizazhi që të lënë pa frymë

Peizazhet hënore të Cappadocias janë një domosdoshmëri kur vizitoni zonën. I çuditshëm, por në të njëjtën kohë befasues, ky peizazh ofron diçka për shijen e të gjithëve, nga fluturimet e paharrueshme me balona me ajër të nxehtë deri te arti i ruajtur bizantin. Zona i ‘i detyrohet’ këtij peizazhi unik shpërthimeve vullkanike historike dhe erozionit afatgjatë, të cilët, pasi zhveshën tokën, krijuan një sërë shkëmbinjsh, shtiza, kone dhe oxhaqe zanash. Pikërisht këto mrekulli të natyrës, të kombinuara me mjeshtërinë njerëzore të shpellave, bëjnë një nga mjediset më të bukura në botë. Bëhet edhe më mirë kur themi se 9 milionë vjet më parë zona ishte plot me liqene dhe përrenj (nga të cilat sot nuk mund të gjesh asnjë gjurmë të vetme), apo jo? E gjithë kjo krijon një sfond të përsosur për një foto (ose një selfie) të bërë në mes të kësaj përralle si hëna!

 

4. Udhëtimet me balona me ajër të nxehtë

Cappadocia njihet si një nga vendet më të mira në botë për t’u eksploruar nga një balonë me ajër të nxehtë. Peizazhi për të cilin folëm më parë, së bashku me kushtet fantastike të fluturimit, i lejojnë balonat të kalojnë butësisht mbi dhe midis oxhaqeve, shtëpive të pëllumbave të vendosura në formacione shkëmbore dhe vreshta.

 

5. Aktivitete super argëtuese dhe emocionuese

“Cappadocia” do të thotë “vendi i kuajve të bukur” në turqisht, dhe ja pse: mund të kapni një paraqitje të shkurtër të kuajve që galopojnë nëpër fshat, dhe kalërimi është një nga aktivitetet e preferuara në natyrë në rajon. Ju gjithashtu mund të shijoni shikimin e shpendëve ose të vizitoni Muzeun e Hapur Goreme, një nga atraksionet më të njohura të Anadollit, i cili përfshin një sistem me mbi 30 kisha dhe kapela që datojnë në shekujt 9 dhe 11. Një tjetër ide e mirë është ekskursioni në qytetet nëntokësore të Cappadocias, të formuara dhe të përdorura në kohën romake, por nëse preferoni të qëndroni në natyrë, kaloni një ditë të plotë ecjeje përgjatë një prej shtigjeve në Luginën e Dashurisë, e preferuar si nga vendasit ashtu edhe nga turistët.

 

Tani është koha të eksploroni në Cappadocian, vetëm me ofertat e Max Travel

Looks like you have blocked notifications!