Cappadocia është një nga vendet më mistike të Turqisë për t’u vizituar. Në zemër të Anadollit mund të gjeni peizazhe ëndërrimtare, oxhaqe zanash, shpella, hotele, të gjitha llojet e shkëmbinjve dhe fluturime me balona.

Ofertat më të mira nga Max Travel, për të përjetuar një atraksion ndryshe në Cappadocia.

Nga balonat me ajër të nxehtë deri te formacionet e saj të mrekullueshme natyrore, këtu janë 7 arsyet e mrekullueshme për të vizituar qytetin përrallor të Cappadocias.

 

1. Akomodimi ne Hotel Caves

A keni qëndruar ndonjëherë në një shpellë mistike? Këtu është një shans i shkëlqyeshëm për të përjetuar një natë unike në hotelin e shpellave. Cappadocia ju fton në një udhëtim të paharrueshëm me formacionet e saj natyrore unike dhe historike. Njerëzit i kanë bërë shpellat në shtëpi të pashoqe gjatë shekujve, dhe tani Cappadocia ofron një gamë të gjerë të akomodimeve më të bukura për vizitorët. Ka shumë opsione, nga hotelet luksoze në shpella me xhakuzi, tarraca private dhe tavane xhami e deri te hotelet ku mund të përjetoni historinë. Ka edhe hotele ku mund të shihni të gjithë Cappadocian.

 

2. Peisazhet të lënë pa frymë në 4 stinë

Gjendja aktuale e vendit, i cili ishte mbushur me liqene dhe përrenj 9 milionë vjet më parë, është vërtet e pabesueshme. Oxhaqe zanash, gurë, shpella dhe lugina shumëngjyrëshe, janë peizazhet ato që nuk do të lodheni kurrë duke i parë në Cappadocia dhe ju emocionojnë çdo sekondë. Format e krijuara nga era me kalimin e kohës pothuajse të ftojnë në një përrallë.

 

3. Fluturime me balona në agim

Fluturimet me balona janë alternativa më e mirë për të parë dhe fluturuar mbi Cappadocia. Balona e cila është gjëja e parë që të vjen ndërmend kur flasim për Cappadocia, është e domosdoshme për këtë qytet!

Balona me ajër të nxehtë është zgjidhja më e mirë për t’u ndjerë të fluturosh mbi histori, formacione fantastike shkëmbore, vreshta dhe oxhaqe.

 

4. Hiking nëpër Lugina

Ka shumë lugina për të eksploruar dhe shëtitur në Cappadocia. Një prej tyre është Lugina Kızıl, dhe ofron një rrugë të mrekullueshme ecjeje. Lugina Kızıl, e shtrirë në një zonë të gjerë, ju ofron të gjitha bukuritë natyrore të Cappadocias.

Nëse e keni nisur ditën me një balone me ajër të nxehtë, mund ta përfundoni ditën në luginën Kızıl. Ka një shteg fantastik midis Gül dhe Luginës Meskendir. Ju mund të eksploroni kishën e lashtë, gurët e mprehtë ranor dhe formacionet shkëmbore të verdhë ranor. Gjithashtu, ju mund të ecni në Aşk, Paşabağ, Güvercinlik dhe Luginën Ihlara.

 

5. Kuzhina tradicionale dhe e shijshme turke

Jemi të sigurt që do të dashuroheni me të ngrënit në Cappadocia! Pra, Cappadocia nxjerr në pah të gjitha shijet e kuzhinës turke. Rutina më e mirë e vaktit është ta nisni ditën me një mëngjes turk. Dhe ky mëngjes i pasur përfshin bazlama të nxehtë, mjaltë, kos të thatë, pastırma, gjalpë shtëpie etj.

Po preferenca juaj për drekën dhe darkën? Ju mund t’i hidhni një sy pjatave unike dhe të pafundme të kuzhinës turke: Yaprak sarması (gjethe hardhie të mbushura), Türk mantısı tradicionale (peta të stilit turk me salcë kos dhe gjalpë), bamya (bamje), testi qebap, sulu köfte (qofte të ziera në një salcë domate) dhe një sallatë me patate.

 

6. Kalërimi në Parqet Kombëtare

A e dini kuptimin e Cappadocia? Në turqisht do të thotë “vend i kuajve të bukur”. Cappadocia është një qytet që i përputhet emrit të tij, sepse gjithmonë mund të hasni në kuaj në luginë.

Kalërimi është një nga aktivitetet e zakonshme dhe të preferuara në Cappadocia. Do të ishte një zgjedhje e shkëlqyer të bëni një shëtitje të këndshme dhe të qetë mes oxhaqeve të zanave me kalë.

 

7. Eksploroni muzetë në ajër të hapur

Cappadocia ofron muzeume unike në ajër të hapur me kisha antike dhe shtëpi shpellash. Muzetë në Cappadocia nuk janë si muzetë e mësuar, sepse ju mund të eksploroni historinë në ajër të hapur!

Muzeu Göreme Open Air dhe Zelve Open Air Muzeu ju çojnë në një udhëtim që nuk e keni parë kurrë në jetën tuaj. Manastiret dhe kishat, vendet e takimit dhe shtëpitë e transformuara nga shpella mbajnë të gjitha gjurmët e historisë.

 

Tani është koha të eksploroni në Cappadocian, vetëm me ofertën e Max Travel duke filluar nga 249 Euro.

Looks like you have blocked notifications!