Selia e tre perandorive dhe një qytet i madh botëror i shekullit të 21-të, Stambolli ka qenë gjithmonë një qendër e kulturës, tregtisë dhe fuqisë. Siç mund të pritej nga një qytet madhështor me një histori mijëra vjeçare, Stambolli pretendon mrekulli të panumërta arkitekturore.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Më poshtë janë renditur disa nga mrekullitë arkitekturore të qytetit që çdo vizitor duhet të shohë.

 

1. Ayasofya

Ndoshta më e famshmja nga të gjitha ndërtesat mahnitëse në Stamboll, silueta ikonike e Ayasofya-s, e vendosur në majë të Gadishullit Historik të Stambollit, dallohet pothuajse në çdo foto të horizontit të mrekullueshëm të qytetit. Me përfundimin e saj në 537 të es, kjo strukturë madhështore dhe kolosale sfidoi çdo logjikë. E ndërtuar gjatë një periudhe prej pesë vitesh, ajo është e njohur për kupolën e saj qendrore me diametër 32.6 metra e cila, në një lartësi prej mbi 55 metrash, duket se po noton në ajër.

Kjo strukturë imponuese mbeti katedralja më e madhe në botë për më shumë se 1000 vjet dhe shërbeu si një nga xhamitë më të rëndësishme për mbi 400 vjet. Ayasofya konsiderohet si simboli thelbësor i historisë unike multikulturore të Stambollit pasi fillimisht funksionoi si një kishë nën Perandorinë Romake Lindore, më pas si një xhami nën osmanët përpara se të shndërrohej në një muze gjatë Republikës Turke. Që nga viti 2020, Ayasofya ka rifilluar funksionimin si një xhami që tregon se si dy fetë janë të ndërthurura në një vend të vetëm. Ashtu si të gjitha xhamitë e tjera në Stamboll, vizitorët janë të mirëpritur gjatë orëve që nuk luten.

 

2. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, ose Pallati Topkapı, ishte selia e Perandorisë Osmane në kryeqytetin e saj, Stamboll, për 400 vjet. I pozicionuar në pikën më strategjike të Gadishullit Historik të Stambollit, duke dalë në ngushticën e Bosforit, pamjet spektakolare janë një nga atraksionet e shumta të Topkapi.

Ky muze është një kompleks i gjerë, përmbledhja e shekujve të ndërtimit dhe rinovimit pas urdhrave të sulltanëve osmanë në 1459, disa vjet pas pushtimit të Kostandinopojës nga Sulltan Mehmed Pushtuesi.

Vizitorët do të duan të admirojnë koleksionet e pasura perandorake që pasqyrojnë jetën në pallat. Në ekspozitë janë artefakte që lidhen me kuzhinën e pallatit, veshje, relikeve të luftës dhe relike fetare.

 

3. Dolmabahçe Sarayı

Ulur pikërisht përgjatë Bosforit në lagjen e gjallë të Beşiktaş është Pallati Dolmabahçe. I ndërtuar në vitet e mëvonshme të Perandorisë Osmane, pallati i tretë më i madh i Stambollit është një vepër madhështore e arkitekturës perëndimore. Tani një muze, vizitorët sot kanë mundësinë të admirojnë mjeshtërinë e jashtme të tij të zbukuruar përpara se të magjepsen nga luksi perandorak i dhomave dhe arredimi i tyre.

Vizitorët do të duan të paraqiten herët në mënyrë që të kenë mundësinë të shohin krahët e pallatit privat (haremin) dhe ceremonial (selamlık).

 

4. Galata Kulesi

Duke parë mbi grupin e ndërtesave të larta përreth, Galata Kulesi (Kulla Galata) i bën thirrje vizitorëve në lagjet energjike të Galatas dhe Taksimit. Megjithëse vendi ka pretenduar për një kullë që nga viti 507 es, struktura aktuale është ndërtuar nga gjenovezët

Duke qëndruar në një lartësi prej 52 metrash, kuverta e vëzhgimit të kullës ofron pamje të pashembullt të Stambollit historik. Legjenda thotë se shkencëtari osman Hezârfen Ahmed Çelebi fluturoi nga maja e kullës me krahë të improvizuar, duke kaluar Bosforin dhe duke arritur në lagjen Üsküdar në anën e Anadollit. Kulla Galata ndodhet në njërin skaj të bulevardit të famshëm turistik të Stambollit, İstiklal Caddesi (Istiklal Avenue). Një vizitë këtu në perëndim të diellit është fillimi i përsosur për një mbrëmje të përjetimit të mundësive unike të blerjeve të zonës dhe jetës së natës.

 

5. Xhamia Süleymaniye

Pas tranzicionit të pushtetit nga Perandoria Bizantine në rënie në Perandorinë Osmane në rritje dhe në zgjerim në shekullin e 15-të, Stambolli u shndërrua përsëri në një metropol të lulëzuar. Ndërsa popullsia dhe ekonomia lulëzonin, u ngritën shumë monumente osmane.

Kontribuesi kryesor në këto arritje arkitekturore ishte arkitekti më pjellor dhe më i famshëm i Perandorisë Osmane, Mimar (Arkitek) Sinan. Nga të gjitha veprat e Sinanit në Stamboll, Xhamia Süleymaniye qëndron e vetme si opusi i tij i madh.

E porositur nga Sulltan Sulejmani i Madhërishëm në kulmin e fuqisë së Perandorisë Osmane, kjo xhami perandorake qëndron si një testament i fuqisë osmane të kësaj periudhe. Kupola, e cila ka një diametër 26,5 metra dhe ndodhet në majë të katër kolonave masive monolite duke krijuar një brendshme pothuajse katrore, ilustron ekuilibrin dhe bukurinë e fuqishme të punës së Mimar (Arkitektit) Sinan në kulmin e karrierës së tij të gjatë dhe të shquar. Vizitorët duhet të marrin kohë për të admiruar kompleksin përreth i cili përfshin një oborr me pamje fantastike të Bririt të Artë dhe ndërtesa të përdorura si kuzhina supë, banja publike dhe shkolla fetare.

 

Shumë gjëra ju presin në Stamboll, kontaktoni tani në Max Travel  dhe përfitoni nga oferta e Shëtitje në Stamboll .

 

Looks like you have blocked notifications!