Plazhet e gjera me rërë të Alanya-s kanë parë që qyteti në Rivierën Turke të zgjerohet nga një vendpushim modest në shesh lojërash verore popullore që është sot. Me një komunitet të madh emigrantësh të tërhequr nga rreth 300 ditë me diell çdo vit – për të mos përmendur stilin e relaksuar të jetesës – ka shumë gjëra që ndodhin edhe jashtë sezonit të ngarkuar të verës.

Merrni oferten me te mire ne Max Travel , dhe filloni pushimet tuaja ne Rivieren Turke.Përtej plazhit, Alanya kozmopolite ka një trashëgimi të pasur kulturore, me fortifikime të lashta, një kantier detar historik dhe disa muzeume bindëse për t’u vizituar. Ata janë shumë larg nga baret e zhurmshme dhe restorantet e mbushura në bregdet, por të kombinuara me atraksionet moderne të resortit, ato formojnë 1 paketë të plotë dhe të parezistueshme.

 

1.Kështjella e Alanyas

Mishërimi i tanishëm i Kalasë së Alanyas është mbetjet e një kështjelle selxhuke, e cila u ndërtua pas pushtimit të Alanias nga Alaeddin Keykubat I në 1220. Megjithatë, fortifikimet kanë qëndruar në këtë vend që nga shekulli III para Krishtit. Falë pozicionit të saj strategjik, ai ofron pamje spektakolare dhe të gjera të qytetit.

Pasi të jeni atje, mund të ecni në një pjesë të mureve 6,5 km të gjatë ose të vizitoni muzeun në ajër të hapur për të parë artefakte nga koha bizantine, selxhuke dhe osmane.

Adressa: Hisariçi, 07400 Alanya, Antalya, Turqi

 

2. Kalaja Kizilkule

Kalaja Kizilkule është quajtur edhe Kulla e Kuqe, pas tullave të kuqe të përdorura për ndërtimin e strukturës. Kjo pikë referimi ikonë është e lehtë për t’u parë në horizontin e qytetit.

Kati i parë është një muze, por arsyeja më e mirë për të vizituar mund të gjendet në nivelin më të lartë të tij. Ngjitni shkallët e saj dredha-dredha prej guri për të admiruar pamjet panoramike në të gjithë Alanya dhe gjirin e saj.

Adressa: Çarşı, İskele Cd. Nr 102, 07400 Alanya, Antalya, Turqi

 

3. Fari dhe marina Alanya

Fari i Alanyas qëndron në fund të një shtegu që përfshin pjesërisht marinën e Alanyas. Një shëtitje në këtë strukturë historike shpërblen me pamje të varkave nga njëra anë dhe detit të hapur nga ana tjetër.

Vetë marina është ndërtuar mbi një dekadë më parë. Mbi 280 shtretër janë të zënë me një përzierje të bordit të gjallë dhe jahteve luksoze. Edhe nëse nuk mund të përballoni varkën tuaj, është kënaqësi të shëtisni përgjatë shëtitores dhe të ëndërroni. Për një shije të jetës së lartë, rezervoni një ekskursion me një ekuipazh profesionist që do t’ju çojë për të zhytur në ujë, për të notuar dhe për t’u çlodhur.

Adressa: Çarşı, 07400 Alanya, Antalya, Turqi

 

4. Alanya Lunapark

Alanya Lunapark përmban të gjitha udhëtimet klasike, duke përfshirë një rrotë Ferris që ofron një pamje nga sytë e qytetit dhe plazhet e tij, si dhe lëkundje të larta për ata që janë mjaft të guximshëm për t’i mbajtur sytë hapur gjatë gjithë udhëtimit.

Fëmijët më të vegjël do ta pëlqejnë karuselin, ndërsa udhëtimet emocionuese në park do t’i kënaqin adoleshentët. Një rrotullim mbi makinat e parakolpit në këtë park argëtues të njohur do t’ju bëjë të qeshni.

Adressa: Kızlar Pınarı, 07400 Alanya, Antalya, Turqi

 

5. Alanyum Centrum

Alanyum Centrum është qendra tregtare më e madhe e Alanya. I ankoruar nga supermarketi Carrefour, ky kompleks modern përmban shumë dyqane që shesin gjithçka, nga veshjet tek pajisjet elektronike, artikuj lëkure te bizhuteritë.

Për shumë njerëz, një udhëtim në treg është një domosdoshmëri. Tregu kryesor i prodhimeve në Alanya ndodhet afër stacionit Dolmus në veri të bulevardit Ataturk, rruga më e ngarkuar tregtare e qytetit. Ky pazar shet një sërë frutash të freskëta, perimesh dhe grumbuj erëzash ekzotike. Edhe nëse nuk keni ndërmend të blini, ia vlen ta vizitoni vetëm për skenën plot ngjyra.

Adressa: 219 Keykubat Blv., Cumhuriyet, Keykubat Blv. Nr 219, 07400 Alanya, Antalya, Turqi

 

Atraksionet nuk mbarojnë në Antalya, kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 389 Euro.

Looks like you have blocked notifications!