Dashamirët e plazhit që vizitojnë Alanya do t’i pëlqejnë plazhet me rërë të artë dhe detet blu të këtij qyteti turistik, i cili shtrihet në bregdetin jugor të Turqisë. Pjesë e Rivierës Turke, Alanya tërheq miliona vizitorë çdo vit, kryesisht për tërheqjet e saj bregdetare. Pushuesit jo vetëm që mund të bëjnë banja dielli dhe të notojnë, por ata gjithashtu mund të shijojnë një shumëllojshmëri të mirë të sporteve ujore si rrëshqitje në ajër, shëtitje me vela dhe shëtitje me varkë.

Max Travel ka ofertat me te mira qe ju te kaloni pushimet tuaja ne Rivieren Turke.Plazhet e gjera në Alanya janë të zhvilluara mirë, me objekte të pajisura plotësisht për të përmbushur nevojat tuaja. Përveç plazheve, ju gjithashtu mund të eksploroni atraksione natyrore si Shpella Damlatas, në të cilat mund të hyni në një shëtitje përgjatë bregut. Këtu janë plazhet më të mira në Alanya për det, diell, rërë dhe shfletim në një nga qytetet turistike më të gjalla të plazhit të Turqisë.

 

1.Kleopatra Beach

Plazhi Kleopatra, i përshtatshëm afër qendrës së qytetit, është një nga plazhet më të famshëm në Alanya. Plazhi është emëruar pas mbretëreshës së lashtë egjiptiane legjenda thotë se Kleopatra ra në dashuri me këtë plazh pasi notoi në ujërat e tij të kaltra dhe bëri banjo dielli në rërën e saj të artë.

Plazhi Kleopatra shtrihet për rreth 2 km dhe është i ndarë në seksione të numëruara ku mund të merren me qira shezllonet e diellit. Siç pritej, ajo bëhet shumë e mbushur me njerëz në verë. Nëse ecni pak më larg nga qendra e qytetit (drejt skajit më të gjatë të plazhit), mund të gjeni lehtësisht pika boshe në rërë për të vendosur peshqirin falas. Ka disa bare plazhi, restorante, tualete dhe dushe.

Adressa: Kızlar Pınarı, Atatürk Blv., 07460 Alanya, Antalya, Turkey

 

2.Plazhi Portakal

Plazhi Portakal është një plazh publik me rërë km i gjatë me ujëra të pastër blu dhe një fund deti me guralecë, vetëm 10 minuta me makinë në lindje të qendrës së qytetit të Alanya. Është më pak i mbushur me njerëz se disa nga plazhet më të njohura të Alanyas, që do të thotë se ju mund të shijoni paqësisht një peizazh deti me malin Demi si sfond.

Edhe gjatë muajve jashtë sezonit të tetorit dhe nëntorit, uji i detit mbetet këndshëm i ngrohtë për të notuar. Hyrja në det mund të jetë shkëmbore, ndaj vishni këpucët e detit përpara se të hidheni në ujë.

Adressa: Cumhuriyet, Ahmet Tokuş Blv., 07425 Alanya, Antalya, Turkey

 

3.Plazhi Damlatas

Damlatas Beach është brenda një 10-minuta në këmbë nga shpellat e bukura Damlatas. Ajo që është unike për këtë plazh është se është i vetmi plazh miqësor me karriget me rrota në Alanya. Ka shumë shezllone dielli, dushe dhe akses të lehtë në det për personat me aftësi të kufizuara. Ju gjithashtu mund të gjeni fusha volejbolli, tenisi dhe basketbolli, një qendër fitnesi në ajër të hapur dhe një shesh lojrash për fëmijë.

Adressa: Saray, Güzelyalı Cd., 07400 Alanya, Antalya, Turkey

 

4.Plazhi i Tosmurit

Plazhi i Tosmurit është i njohur për pushuesit që qëndrojnë në hotele dhe resorte në afërsi të tij. Megjithatë, deti i tij smerald tërheq vendasit dhe turistë nga pjesë të tjera të Alanyas dhe Turqisë.

Plazhi Tosmur është vendi ku bashkohen lumi Dimcay dhe Deti Mesdhe, duke përzier ujin e ngrohtë të kripur me ujin e ftohtë të ëmbël. Kjo rezulton në disa nga uji i detit më i pastër që do të shihni në Turqi. Mund të marrësh me qira një shezlong nga klubet e plazhit aty pranë dhe të marrësh një kafshatë dhe një pije nga baret e plazhit.

Adressa: Tosmur Mahallesi, 07469 Alanya, Antalia, Turqi

 

5.Plazhi Publik i Bashkisë Alanya

Alanya Belediyesi Halk Plajı (Plazhi Publik i Komunës së Alanya) është i popullarizuar nga vendasit dhe disa vizitorë të njohur. Kjo perlë e fshehur e Rivierës Turke është ndryshe nga shumica e plazheve në Alanya  është me rërë pa asnjë gur, duke ju lejuar të ecni rehat përgjatë bregut.

Ky plazh publik ofron shezllone dielli me hije ombrellë falas. Çuditërisht, ato mbarojnë shumë shpejt në verë, kështu që shkoni atje herët në mëngjes për të kërkuar vendin tuaj. Me pamje nga malet dhe horizonti i qytetit, Alanya Belediyesi Halk Plajı është një nga plazhet më të mira për pamje nga perëndimi i diellit. Për darkë, zgjidhni nga shumë kafene dhe restorante aty pranë, ku mund të shijoni një vakt tradicional turk ose ushqim deti të sapo pjekur në skarë.

Adressa: Güller Pınarı, 07460 Alanya, Antalia, Turqi

 

Pushime ne Antalya me cmime shume te volitshme, kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 409 Euro.

Looks like you have blocked notifications!