Në zemrën e Mesdheut, ishulli i vogël por i magjishëm i Maltës ofron një pasuri të pasqyrave të mrekullueshme natyrore dhe një thes historik të panjohur. Me plazhet e bukura, festivalët e mëdha verore dhe një pasuri të atraksioneve kulturore, Malta është një destinacion që tërheq vizitorë gjatë të gjithë vitit. Në këtë artikull, do të shqyrtojmë momentet më të mira për të vizituar Maltën dhe për të eksploruar çdo stinë të saj të mrekullueshme.

Në Malta me ofertën super ekskluzive të Max Travel, duke shfrytëzuar mundësinë për të vizituar këtë destinacion të mahnitshëm për vetëm 159 Euro!


Mos mendoni më shumë, Malta patjeter duhet të jetë në listën tuaj të vendeve për ta vizituar tani, e sidomos tash që Max Travel ka super ofertën për ta kaluar një super eksperienc për 3 ditë në Maltë, por se kur është koha e duhur dhe cilat janë atraksionet që mund ti bëni përderisa gjendeni në Maltë, do ju shpjegojm tani. 

Varesisht se për cfarë po e vizitoni Maltën, ky vend në cdo muaj apo stinë të vitit ka dicka për të ju ofruar!

 

Sezoni i lartë (Qershor-Gusht)

Është koha më e mirë për plazhe të shkëlqyera dhe festivale të mëdha verore me zhurmat e kështjellës, koncertet e mëdha dhe festat me varka, katër festivale masive muzikore joshin legjione fansash të muzikës dhe disa nga DJ-të më të mëdhenj të planetit. Ndërkohë, ka një fokus në relaksimin dhe sportet ujore në plazhet e Maltës dhe Gozo. Xhazi, artet dhe festivali i njohur i birrës tërheqin gjithashtu entuziastë pas ditëve të kaluara duke shijuar detin, diellin dhe rërën më të ngrohtë të Mesdheut.

Mars – Maj dhe Shtator – Tetor

Është koha më e mirë për aventura aktive dhe ngjarje sportive. Numri i vizitorëve është më i moderuar jashtë sezonit të lartë të verës dhe duhet të jetë mjaft i ngrohtë për t’u shtrydhur në një not pas ecjes, vrapimit ose biçikletës malore. Një grup ngjarjesh emocionuese shfaq garat me motor dhe emocionet ajrore, dhe Pashkët festohen me pasion dhe traditë në të gjithë ishullin.

 

Sezoni i ulët (Nëntor – Shkurt)

Është koha më e mirë për akomodim dhe për të parë vendet kulturore, temperaturat më të ftohta nënkuptojnë se noti është padyshim jashtë kartave për shumicën e vizitorëve, por është më e lehtë të vizitosh kishat, galeritë dhe muzetë me mungesën e turmave. Pikat kryesore të festivalit përfshijnë energjinë dhe gjallërinë e karnavalit në shkurt dhe bienalen e shkëlqyer të arteve të Mdinës në nëntor.

Disa nga atraksionet që mund të vizitoni gjatë kësaj kohe në Malta janë:

1. Vizitoni katedralet, muzetë dhe vendet historike
2. Merrni pjesë në ngjarjen e Mdina Grand Prix Motorsports.
3. Shikoni aerobatikën mahnitëse në Panairin Ndërkombëtar të Ajrit të Maltës.

 

Cilat janë ngjarjet që veçohen në cdo muaj në Maltë?

Shijoni tingujt barok në Janar

Një muaj më i freskët me shi të herëpashershëm, por çmimet e akomodimit janë më të ulëta në të gjithë Maltën dhe Gozo. Mos planifikoni të notoni në Med, por prisni të ndani radhët më të shkurtra në pikat kryesore kulturore të ishujve me udhëtarët britanikë që ikin nga moti edhe më i freskët në MB. Festivali vjetor barok i Valettës shfaq opera dhe koncerte në kishat dhe teatrot më historike të qytetit.

 

Ngjyra e karnavalit ndizet në Shkurt

Është padyshim ende shumë ftohtë për të notuar, kështu që bashkohuni me vendasit për të festuar Il-Karnival ta’ Malta (Karnaval), një festë njëjavore në prag të të mërkurës së hirit. Karnavalet e stilit maltez janë festuar për të paktën pesë shekuj, dhe festivali mbush rrugët me nota shumëngjyrëshe dhe kostume të zbukuruara. Maskat janë thelbësore për të ndjekur ngjarjet dhe festat e vona të natës inkonjito – fryma e karnavaleve është veçanërisht e fortë në Valetta dhe në Victoria dhe Nadur në Gozo.

 

Aktivizohuni në Mars

Ditët e para të pranverës shohin më pak shi dhe mot më të qetë, duke e bërë marsin një muaj të mirë për të shkuar në ecje bregdetare në Parkun tal-Majjistral të Maltës. Është gjithashtu një kohë e mirë për të shijuar çiklizëm malor ose ngjitje shkëmbi në Gozo më të thyer. E mbajtur në fillim të muajit, Maratona e Maltës përfshin seksione që rrotullohen rreth vijës bregdetare të Valettës dhe qytetit të Mdinës me mure në majë të kodrës.

Festoni javën e Shenjtë në Prill

Në prag të Pashkëve, Java e Shenjtë është një nga festimet më spektakolare dhe më të rëndësishme të Maltës. Statujat me përmasa reale që përshkruajnë skena nga Mundimet e Krishtit barten në procesione nëpër rrugët e ngushta dhe korsitë e qyteteve dhe fshatrave të Premten e Madhe. Të dielën e Pashkëve ka më shumë procesione, këtë herë të Krishtit të Ngjallur, një ngjarje e festuar me gëzim në qytetet portuale të Maltës, Birgu dhe Senglea, ku mbajtësit e statujave vrapojnë (!) me statujat. Fishekzjarret ndezin Maltën dhe Gozo nga mesi i muajit, dhe lulet e egra dhe ditët më të ngrohta të pranverës në Mesdhe janë padyshim në rrugën e tyre.

 

Pranvera në veprim në Maj

Mirë se vini në një nga vendet e ëmbla të Maltës për udhëtime, me mot të ngrohtë dhe me diell pranveror që është i duhuri për të zhytur në Mesdhe. Prisni numër më të ulët të vizitorëve në galeri dhe muze, dhe në vendet antike, duke përfshirë tempujt Hal Saflieni Hypogeum dhe Ġgantija. Orkestrat dhe grupet marshuese nisin një seri festivalesh muzikore që zgjasin gjatë verës.

 

Merrni ndjesinë e festivalit në Qershor

Vera e hershme kombinon qiejt blu dhe plazhet (relativisht) të qeta, pasi një dyshe festivalesh muzikore tërheqin DJ dhe adhurues të vallëzimit, shtëpisë dhe teknos. Festat me varka dhe zhurmat sekrete të kështjellës janë pikat kryesore të Lost & Found, me qendër në Gjirin e Shën Palit, ndërsa klubet me bazë në Londër ABODE sjellin një atmosferë të ngjashme në Gozo më vonë gjatë muajit për ABODE on the Rock. Muzika, vallëzimi dhe letërsia të gjitha shfaqen në Festivalin Ndërkombëtar të Arteve të Maltës, i mbajtur në një gamë të larmishme ambientesh në Valeta.

Shkoni në plazh në Korrik

Koha më e nxehtë dhe më e ngarkuar e vitit sheh vendasit dhe vizitorët që shkojnë në plazh në grup, por ka edhe dy pika kryesore muzikore. I mbajtur në sheshin Il-Fosos të Florianës, Isle of MTV është festivali më i madh i verës falas në Evropë; kryefjala për vitin 2022 ishte DJ dhe producenti fitues i Grammy, Marshmello. Xhazi i lezetshëm mbush gjithashtu ambiente në të gjithë Valettën për Festivalin e Jazz-it të Maltës.

 

Ejani për sporte ujore, raves dhe birrë të ftohtë në Gusht

Sportet ujore dhe noti në Med janë në krye të faturave gjatë një muaji tjetër të nxehtë dhe pa shi, ndërsa festat (festat) e fshatit dhe komunitetit shfaqin traditat dhe kulturën malteze. Birrat e ftohta dhe energjia e frymëzuar nga shtëpia dhe tekno e festivalit Glitch e përforcojnë më tej statusin e Maltës si kryeqyteti veror i Evropës EDM.

 

Kërkoni emocione të larta në Shtator

Temperaturat e ujit mbeten të larta pasi deti është ngrohur gjatë gjithë verës, por temperaturat e ditës ftohen pak dhe reshjet e herëpashershme të shiut vijnë për të sjellë lehtësim për fermerët dhe prodhuesit e verës. Numri i vizitorëve zvogëlohet, por ka një ngjarje të madhe këtë muaj – një shfaqje ajrore e klasit botëror që paraqet aerobatikë spektakolare.

 

Shijoni aksionin e motorsporteve në Tetor

Ndërsa vjeshta mbërrin në Maltë, një nuancë e gjelbër gjallëron peisazhet që janë djegur nga dielli gjatë verës, por moti është ende kryesisht i ngrohtë dhe me diell. Pikat kryesore të ngjarjes përfshijnë makinat klasike që garojnë në rrugët dredha-dredha rreth Mdinës për Malta Classic (Mdina Grand Prix), eksitimin pas errësirës së festivalit të artit Notte Bianca në Valetta dhe tre ditë muzikë dhe vallëzim në fshatin Birgu.

 

Artet janë fokusi në Nëntor

Do të shihni shi në një ditë në katër në vjeshtë, por temperaturat mbeten të ngrohta dhe ka më pak turma dhe çmime më të ulëta akomodimi. Festivali i Librit të Maltës zbret në Valetta dhe çdo dy vjet, qyteti historik i Mdinës me mure pret Bienalen e rëndësishme të Artit Bashkëkohor të Katedrales së Mdinës (bienalja tjetër Mdina do të zhvillohet në 2023).

 

Festoni Krishtlindjet në mënyrën malteze në Dhjetor

Temperaturat e ftohta dhe shiu bëhen më të shpeshta, por maltezët përqendrohen te familja dhe tradita në Krishtlindje e bëjnë këtë një kohë magjepsëse për t’u vizituar. Komunitetet e emigrantëve maltezë nga Australia, Kanadaja dhe MB shpesh kthehen në Maltë për të ndarë Krishtlindjet me familjet e gjera.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!