Kur dielli lëshon dritën e tij të ngrohtë mbi ishullin e vogël të Maltës, ai nxjerr në pah një mrekulli të fshehur të detit Mesdhe. Me një histori të pasur, plazhe të mrekullueshme dhe një kulturë të bukur, Malta është një nga destinacionet më të magjishme të Evropës. Dhe tani, me ofertën e veçantë të Max Travel, ju mund ta eksploroni këtë parajsë të fshehur në një aventurë 3-ditore për vetëm 159 Euro!

Në Malta me ofertën super ekskluzive të Max Travel, duke shfrytëzuar mundësinë për të vizituar këtë destinacion të mahnitshëm për vetëm 159 Euro!

Përveq super ofertes që Max Travel ju ofron ne jemi këtu për te ju ndihmuar që të planifikoni një udhëtim tre-ditor të detajuar nëpër këtë ishull të vogël të Mediteranit, ku do të eksploroni atraksione të mrekullueshme, kuzhinë të shijshme dhe aventura të pamatura.

 

Fillojmë me ditën e parë 

Pas mbërritjes në aeroportin e Malta-s, udhëtoni drejt qytetit të Valletas, një vend i çarë me bukurinë e tij, i njohur edhe për rolin e tij të përdorur në filma dhe shfaqje televizive të ndryshme. Filloni me këtë aventurë menjëherë pas mbërritjes për të filluar të përshtateni me orarin dhe atmosferën e këtij vendi magjik.

Filloni me një vizitë në Triq Ir-Repubblika, një rrugë e vjetër e Valletas që është një lulezim i historisë. Udhëtoni përmes rrugëve të ngushta të këtij qyteti të lashtë dhe tërhiqni frymë historinë dhe kulturën e tij të pasur. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të njohur më shumë për këtë qytet të veçantë dhe për të përjetuar atmosferën e tij të lashtë.

Përfundoni ditën me një vizitë te Muzeu Kombëtar i Arkeologjisë, një thesar i vërtetë i artifakteve të lashta që kanë ekzistuar në Malta për mijëra vjet. Këtu do të zhyteni në historinë dhe kulturën e këtij vendi dhe do të keni mundësinë të shihni objekte të rralla dhe të çmuara që tregojnë për trashëgiminë malteze.

Mbrëmja është e dedikuar shijimit të kuzhinës tradicionale malteze. Gjeni një restorant tipik dhe provoni shije të ndryshme të kësaj kulture gatimi. Mos harroni të provoni pastizzi, një ëmbëlsirë lokale, pasticci, një gatim me të verdhë dhe mish, dhe ross fil-forn, një lloj tjetër i pjekurës së gatuar me vezë dhe djathë. Kjo do të jetë një mbrëmje e shijshme dhe e frymëzuar nga kultura lokale.

 

Dita 2: Adventurë në ishujt e Gozo dhe Comino

Dita e dytë e udhëtimit tuaj është një aventurë e jashtëzakonshme në ishujt e Gozo dhe Comino, dy destinacione të mahnitshme që nuk mund të jini pa eksploruar. Filloni herët në mëngjes për të siguruar kohën më të madhe për të kuptuar thellësisht këtë parajse të Mesdheut.

Pas një udhëtimi të shkurtër me traget drejt Gozo-s, do të shihni një nga pikat më të njohura të ishullit, Azure Window, një shkëmb natyror të njohur për pamjen e tij mahnitëse. Kjo është një mrekulli natyrore e rrallë që është një detyrim për çdo udhëtar. Në vazhdim, vizitoni qytetin e Victoria-s, kryeqytetin e Gozo-s, dhe merrni një shëtitje në rrugët e tij të vjetra me rrugë të ngushta.

Pasi të keni njohur këtë ishull të mahnitshëm, nisni për në ishullin e Comino, një oazë e njohur për plazhin e saj të Blue Lagoon. Kjo është një plazh kristal i tërhequr ku mund të shijoni kohën në ujërat e kaltër të Mesdheut dhe të bëni snorkel për të zbuluar mrekullitë e nën ujit të këtij vendi.

Kthehuni në Malta në mbrëmje për të përfunduar ditën me një darkë të relaksuar në qytetin e Valletas. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të reflektuar mbi aventurat e pasura të ditës së dytë dhe për të përgatitur veten për më tepër eksplorim të Malta-s.

 

Dita 3: Mergim në historinë e pasur malteze

Përfundojeni udhëtimin tuaj në Malta me një ditë të dedikuar eksplorimit të historisë dhe trashëgimisë së pasur të ishullit.

  • Vizitoni Hal Saflieni Hypogeum: Ky është një prej vendesh më të veçanta dhe të ndritshme të Malta-s, një strukturë nën dhe që ka qenë shpallur si Trashëgimi Botërore nga UNESCO.
  • Fortezza Mdina: Shijoni pamjet mahnitëse nga kjo fortalezë e lashtë dhe ngarkuar me histori.
  • Tempulli megalitik i Ħaġar Qim: Eksploroni një prej tempujve megalitikë më të lashtë në botë.

Mbrëmje: Përfundojeni aventurën tuaj me një darkë në një restorant në bregdetin e detit, duke shijuar kuzhinën malteze të pasur dhe pamjet e lumturisë së natës.

Këtu janë disa nga restorantet e mahnitshme në Valletta që mund t’ju kënaqin për një darkë të mrekullueshme:

  • Rubino Restaurant: Këtë restorant e njohin për ushqimin tradicional maltez dhe atmosferën e tij të ngrohtë dhe të këndshme. Ju mund të provoni pjatat klasike të tilla si “Fenkata” (qengj i pjekur me patate), ose “Lampuki” (peshk i detit i gatuar me limon dhe ullinj).
  • Palazzo Preca: Ky restorant ndodhet në një ambient të veçantë, një pallat të lashtë me arkitekturë të bukur. Ata ofrojnë një menu të pasur me pjata klasike malteze dhe një shërbim të shkëlqyer.
  • Trabuxu Wine Bar: Një vend i këndshëm për të provuar vera të zgjedhura dhe ushqim të shijshëm maltez. Ata janë njohur për pjatat e tyre të freskëta dhe për një gamë të madhe të verërave lokale dhe ndërkombëtare.
  • Legligin Wine Bar: Ky është një vend i këndshëm për të shijuar ushqim të shkëlqyer dhe vera të zgjedhura në një atmosferë të qetë dhe të ngrohtë.
  • Il-Horza Restaurant: Kjo restorant është njohur për specialitetet e tij të peshkut dhe kuzhinën malteze me një prekje të modernizuar. Pjatat janë të freskëta dhe me shije të shkëlqyer.
  • Café Society: Nëse preferoni një ambient më modern, Café Society është një opsion i shkëlqyer. Ata ofrojnë një menu të shumëllojshme me ndryshime të shpeshta të pjatave dhe kanë një listë të madhe të verërave dhe koktejleve.

Përpara se të vizitoni ndonjë nga këto restorante, rekomandohet të bëni një rezervim, veçanërisht në periudhat e ngarkuara të turizmit, për të siguruar një vend në këto ambiente të këndshme dhe për të bërë darkën tuaj në Valletta një përvojë të paharrueshme.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

Looks like you have blocked notifications!