Kafeja në Dubai nuk mund të rritet, ky është një fakt. Fasulet kërkojnë një temperaturë të ngrohtë dhe të lagësht për t’u rritur, të cilën Emiratet nuk e kanë. Por kjo nuk do të thotë se njerëzit atje kanë humbur të gjitha shpresat për të pirë një filxhan kafeje të sapobërë. Në të kaluarën e afërt, mania për kafe është rritur në Dubai për shkak të lulëzimit të industrisë së tij turistike. Kjo ka bërë që disa nga kafenetë unike të krijohen në oazin magjepsës të Dubait.

Atraksionet e Dubait nuk duhen humbur, dhe për këtë ofertën më të mirë për 5 ditë në Dubai do ta gjeni vetëm në Max Travel.

Meqenëse shumica e kafesë importohet nga rajonet e Kenias dhe Etiopisë, mund të jeni të sigurt se cilësia nuk cenohet. Këtu, ne kemi përmbledhur një listë të disa prej kafeneve më të mira në Dubai, ku mund të gjeni një filxhan të shijshëm kafeje të freskët.

 

 

1. Mokha 1450

Kjo kafene në Dubai do t’ju japë shijen e kafesë autentike arabe. Është pjesë e butikut, përveç kafenesë me tavolina të vogla druri, për shkak të ambienteve të bukura të vendit. Një filxhan i këndshëm i nxehtë shërbehet me hurma të shijshme. Ky dyqan shërben një nga kafet më të rralla dhe më të shijshme, geishën etiopiane, e cila vjen direkt nga fushat e Etiopisë në filxhanin tuaj. Me kafe kaq të mirë, ky vend do të jetë vendi juaj për një filxhan kafeje rehati.

 

2. Stomping Grounds

Ky është vendi i përsosur për dikë që kërkon ushqim të mirë dhe një filxhan kafeje të nxehtë në Dubai. Dyqani është shtëpia e një pjekësi të quajtur The Specialty Batch, e cila gatuan kafen e saj çdo ditë dhe ka një kthesë, çdo ditë është një ditë e re kafeje. Ky është një vend ku mund të zhyteni për një ditë të tërë ndërsa lexoni një libër ose punë. Dy përzierjet më të preferuara të kafesë këtu janë kokrrat e Kosta Rikës dhe Guatemalës. Kështu që mund të jeni të sigurt, shija është një nga më të mirat që keni pasur.

 

3. Brew Cafe

Është një vrimë e vogël në kafenenë e murit në Dubai, e cila është një vend super komod për të kaluar një ditë të këndshme. Me dekorimin e brendshëm prej druri të papërpunuar dhe fshatar dhe ndriçimin fantastik, kafeneja mund të ndriçojë disponimin e kujtdo. Pjesa më e mirë është kur përdorin çokollatën e tyre me firmën Valhrona për moka është lumturi. Kështu që herën tjetër që të jeni në Dubai, më mirë mos e humbisni.

 

4. Espresso Lab

Kjo është diçka e pazakontë për adhuruesit e kafesë. Ky vend është krijuar në pjesën e pasme të një qendre Wellness në Jumeirah. Duke qenë se Jumeirah është një qendër për ata që duan të eksplorojnë më të mirat e Dubait, kjo mund të jetë një pistop i vogël. Nuk ka wifi, apo ushqim në menu, por siç sugjeron edhe emri, janë vetëm të apasionuarit pas kafesë që punojnë në mënyrë artizanale për t’ju ofruar përvojën më të mirë të kafesë dhe asgjë më shumë.

 

5. Sum of Us

Kjo është një kafene e vetme dykatëshe e stilit urban aussie në Dubai, e cila pret një shumëllojshmëri përzierjesh kafeje dhe është gjithmonë e zhurmshme nga njerëzit gjatë orëve të pikut. Ky vend ka pjekësit e tij, të cilët marrin disa nga fasulet më të mira Arabica nga e gjithë bota. Ka më shumë se 20 lloje të ndryshme kafesh për të zgjedhur, kështu që jini gati për një përvojë të jashtëzakonshme kafeje.

 

6. The Brass 

Ky vend ofron një nga menutë më të gjera për kafe në Dubai. I vendosur në fshatin outlet, ky vend ofron gjithçka, duke përfshirë të gjitha klasikët si latte, kapuçino dhe më shumë me një gamë të gjerë përzierjesh origjinale, duke përfshirë latte me livando dhe mjaltë, kafe të bardhë me ujë trëndafili dhe një latte kokosi pa qumësht.

Ju gjithashtu mund të personalizoni mënyrën se si ju shpërndahet kafeja, pra çfarë do të jetë ajo? Shtypi francez, Pikim i ftohtë apo derdhje? Çfarëdo që të zgjidhni, do të jetë gjithmonë e shijshme.

 

7. Friends’ Avenue

E zbukuruar me gjelbërim bimor, mobilje të lyera me ngjyra, pjata shumëngjyrëshe dhe elementë të tjerë që do t’ju bëjnë të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Është me të vërtetë një kafene miqësore për familjen ku mund të kaloni një kohë të mirë së bashku me miqtë tuaj në një pasdite me një kafe të mirë për të plotësuar. Ju mund të zgjidhni nga një shumëllojshmëri e gjerë kafesh duke përfshirë të zezën e gjatë ose një Espresso Con Panna, me qumësht, bajame ose qumësht soje. Ndërsa jeni në të, mos harroni të pyesni baristën për këtë art të famshëm kafeje.

 

8. Dubai Coffee Museum

Arabia (veçanërisht Jemeni) është shtëpia e disa prej kokrrave më të mira të kafesë, dhe është gjithashtu mjaft e lidhur me historinë e saj, prandaj, nuk është tronditëse që ata kanë një muze të dedikuar tërësisht kafesë. Këtu mund të mësoni për origjinën e thellë të kafesë dhe se si ajo ka evoluar gjatë viteve në rajon. Gjatë udhëtimit tuaj, ju gjithashtu mund të shijoni qahwa tradicionale arabe dhe kafe turke të bëra nga nëntë metoda të ndryshme të pirjes. Asgjë nuk thotë kafe tradicionale arabe në Dubai si Muzeu i Kafesë në Dubai.

 

9. The Hutch

E vendosur në Jumeirah Beach Road, kjo kafene në Dubai ka një menu mjaft të shquar, e cila përputhet edhe me vendndodhjen fantastike. Kafeneja ofron meny gjithë ditën, nga e cila duhet të provoni omëletën me tre vezë. Menuja e kafesë këtu do të tërheqë gjithashtu vëmendjen tuaj, ku çdo filxhan është i madh dhe ka një opsion qumështi bajamesh dhe sheqeri natyral, që sinqerisht është një gjë e rrallë në ditët e sotme. Me një vend të këndshëm dhe komod për të provuar kafenë në Dubai, lëreni këtë vend kur e vizitoni kur bëni turne në Jumeirah.

 

10. Cafe Rider

Me të gjitha dekorimet e motoçikletave, ky vend është i përsosur për të gjithë ata që duan disa foto të denja në Instagram me bandën e tyre. Si përfundim, kafeja këtu është gjithashtu e shkëlqyer. Cafe Rider ka gjithashtu një pjekje të brendshme, kështu që tani mund të merrni çdo gjë nga kafeja e zezë e thjeshtë deri te diçka e re, inovative ose ndoshta edhe një e përshtatur për shijen tuaj.

 

Lista nuk mbaron këtu, pasi nuk ju mungojnë asnjëherë gjërat për të bërë në Dubai. Andaj kontakto tani ne Max Travel dhe perfito nga oferta 5 ditë në Dubai 589 Euro.

Looks like you have blocked notifications!