Milano është një destinacion që është i njohur për më shumë se vetëm stilin e modës dhe shumëllojshmërinë arkitektonike. Ky qytet është një botë e vërtetë e arteve dhe e kultures, ku pamjet shpërthejnë me ngjyra dhe zërin e jetës së qytetit shpaloset në çdo cep të tij. Në këtë qytet të madh, shijimi i ushqimit është një rit të theksuar në jetën e përditshme, dhe kjo përfshin edhe mëngjesin, vaktin e parë të ditës.

Eksploro Milanon me super oferten e Max Travel dhe shijo mengjesin  me një filxhan kafe të fortë dhe një cornetto të ëmbël.

Në këtë artikull, do të eksplorojmë mënyrat më të mira për të filluar ditën me një mëngjes autentik milanez. Pavarësisht se jeni një turist i rastësishëm ose një vizitor i përhershëm i qytetit, do të gjeni këtu një udhëzues të shkëlqyer për të shijuar delikatesat e mëngjesit në një mënyrë që do t’ju bëjë të ndiheni si një pjesë e kësaj kulture të pasur dhe të theksuar nga gëzimi i gastronomisë italiane. Në këtë rrugëtim shije, do të zbulojmë pikat më të mira ku të hani mengjes në Milano, duke përfshirë një gamë të gjerë të mundësive, nga tradita e barëve lokale të vegjël deri te delikatesat më të njohura të qytetit. Mëngjesi është një mënyrë e mrekullueshme për të eksploruar thellësine e kulturës ushqimore italiane dhe për të përjetuar shijen e saj të veçantë që nuk do të harrohet lehtë.

 

Cappuccino dhe Cornetto në Bar

Nëse doni të përjetoni një mëngjes të vërtetë italian, filloni me një cappuccino dhe një cornetto (një lloj petulli të vogël) në një bar tradicional milanes. Baret janë gjithandej në qytet dhe janë një pjesë e thelbësore e kulturës së mëngjesit italiane. Shijoni kafenë tuaj të freskët të përgatitur me mjeshtëri dhe një petull të ëmbël që do t’ju bëjë të ndiheni të plotësuar për fillimin e ditës.

 

Një mengjes në Peck

Për një mëngjes të pasur me përmbajtje dhe me shije të veçantë, vizitojnë Peck, një prej delikateshëve më të njohura në Milano. Këtu mund të gjeni një gamë të gjerë të produkteve të freskëta, nga djathët italiane të kualitetit të lartë deri te mishrat e pjekur të përzier me erba të freskëta dhe spërkulen me vaj ulliri të pasur. Ju gjithashtu mund të provoni një shumëllojshmëri të mëngjesit të lehtë si croissant të mbushur me proshutë dhe djathë ose bruschetta me domate të freskëta dhe bazilik.

 

Panettone në Pasticceria

Nëse vizitoni Milano gjatë sezonit të festave, nuk duhet të humbisni mundësinë për të provuar panettone, një pjeshkë të pasur me vezë, arra dhe fruta të thara, e cila është një ëmbëlsirë tradicionale e festave të krishtera. Shumë pasticeri dhe pasticeri të specializuara ofrojnë versionet e tyre të kësaj ëmbëlsire të veçantë. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar ditën në një notë të ëmbël.

 

Briosh me Nutella në Luks Bar

Për ata që duan të shijojnë mëngjesin me një dozë ekstra të ëmbëlsirës, një briosh e freskët me Nutella është një zgjedhje e shkëlqyer. Në Luks Bar, ju do të gjeni një përgatitje të shkëlqyer të kësaj ëmbëlsire të njohur botërisht. Përbërësit e thjeshtë si brioche e freskët dhe Nutella e pasur bëjnë këtë mëngjes një shpërblim të vërtetë.

 

Omeltë në Trattoria

Për ata që duan një mëngjes më të pasur me proteina, një omeletë e freskët e përgatitur në një trattoria tipike italiane është një zgjedhje e shkëlqyer. Omeletat italiane janë të njohura për shijen e tyre të mrekullueshme, dhe mund të përgatiten me një gamë të gjerë të mbushjeve si djathë, perime të freskëta dhe mish të zgjedhur. Shoqërojeni me një gotë verë të bardhë të freskët dhe do të keni një mëngjes të shijshëm.

 

Cka ka në një mengjes tradicional në Milano?

Një mëngjes tradicional në Milano përfshin disa elemente të rëndësishme që janë të zakonshme në kulturën ushqimore italiane. Këto elemente përfshijnë:

 

Kafeja e Fortë

Një mëngjes tradicional në Milano nuk është i plotë pa një filxhan kafe të fortë. Një espresso ose cappuccino janë zgjedhjet më të zakonshme për të nisur ditën. Espresso është një kafe e vogël dhe e densë, ndërsa cappuccino është një kombinim i kafesë espresso me qumësht të ngrohtë dhe shkumë.

 

Cornetto ose Briosh

Cornetto është një petull e ngjashme me croissantin francez dhe shpesh është e mbushur me Nutella, marmeladë, ose djathë të ëmbël. Brioshi është një tjetër zgjedhje shumë e zakonshme për të shoqëruar kafenë tuaj të mëngjesit.

 

Proshuta dhe Djathë

Disa njerëz zgjedhin të hanë proshutë (një lloj salam i ëmbël) dhe djathë të freskët në mëngjes. Ky është një mënyrë tjetër për të shijuar një mëngjes të lehtë dhe të shijshëm.

 

Omeletë

Një omeletë e përgatitur me veze të freskëta dhe mbushje të ndryshme si djathë, perime, dhe mish është një alternativë e shijshme për të filluar ditën.

 

Panettone (në sezonin e festave)

Kur vizitoni Milano gjatë sezonit të festave, nuk duhet të humbisni shansin për të provuar panettone. Ky është një lloj ëmbëlsire me vezë, arra, dhe fruta të thara, e cila është një pjeshkë tradicionale e festave të krishtera.

Një mëngjes tradicional në Milano është i lehtë dhe i shijshëm. Njerëzit zakonisht e shijojnë këtë vakt me ngadalë dhe me kujdes, duke u relaksuar dhe filluar ditën në një mënyrë të këndshme. Është një moment i rëndësishëm për t’u lidhur me kulturën lokale dhe për të përjetuar shijen e një mëngjesi italiane autentik.

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger