Disa nga gjërat më të mira për të bërë këtë verë në Belek ndodhin në plazhin e tij 16 km të gjatë, i cili ka pamje nga malet Taurus dhe Deti Mesdhe. Muajt më të ngrohtë të qytetit turistik janë korriku dhe gushti, duke tërhequr turma që kërkojnë të rrinë në plazhin e tij.

Vetëm me ofertat e Max Travel  ditët e nxehta te veres do i kaloni duke u freskuar ne Belek.Belek është gjithashtu një destinacion i njohur golfi në Turqi. Është shtëpia e mbi një duzinë klubesh golfi të klasit botëror, shumë prej të cilave kanë pritur kampionate botërore dhe lojtarë të famshëm. Disa nga parqet kombëtare më të bukura të Antalias janë në një distancë të shkurtër nga Belek fantastike nëse jeni më shumë pas ecjes sesa golfit. Shfrytëzoni sa më shumë verën tuaj në Belek me udhëzuesin tonë për atraksionet më të njohura të qytetit.

 

1. Plazhi Publik Belek (Belek Halk Plajı)

Plazhi Publik Belek (Belek Halk Plajı) është vendi i preferuar për rekreacion në natyrë. Plazhi shtrihet mbi 16 km, me disa klube golfi të klasit botëror dhe resorte me 5 yje përgjatë gjatësisë së tij. Pjesë të plazhit që përmbajnë objekte si shezlonge, pajisje sportive ujore dhe fusha volejbolli janë ekskluzive për këto hotele.

Shkoni në parkun e madh të plazhit pranë Belek Halk Plajı për të gjetur shesh lojërash për fëmijë, karrige kabane, pajisje fitnesi dhe një pistë kart. Ka shumë restorante, kafene dhe bare nëse ndiheni të mërzitur pas një dite në plazh.

Adressa: Belek, Belek Beach Park, 07506 Serik/Antalya, Turqi

 

2.Trupat e golfit Belek

Belek ka një koleksion kompakt fushash luksoze golfi, shumë prej të cilave janë ndër më të mirat në Turqi. Zarzavatet e tyre të zbukuruara janë paralele me resortet me 5 yje të qytetit dhe bregdetin me rërë, duke ofruar një sfond piktoresk të Detit Mesdhe dhe maleve Demi.

Kompleksi i Golfit Par-72 Montgomerie ka 8 liqene dhe një pyll parku brenda pronës së tij prej 104 hektarësh. Carya Golf Club është një zgjedhje e shkëlqyer për golf gjatë natës falë fushës së tij të ndriçuar plotësisht, ndërsa Sueno Golf Club ka fusha dune dhe pishe me gjatësi të ndryshme loje dhe sfida. Duke qenë se golfi është një nga aktivitetet më të njohura në Belek, është një ide e mirë të rezervoni paraprakisht orarin tuaj të takimit.

 

3. Plazhi Bogazkent

Plazhi Bogazkent ka një peizazh natyror dune dhe një hapësirë ​​të gjerë me rërë. E vendosur në lindje të grykëderdhjes së lumit Kopru, është një vend shumë i njohur për aktivitete rekreative si rrëshqitje në ajër ose lundrim. Breshkat vijnë shpesh për të hedhur vezë në brigjet e saj, veçanërisht pranë dunave.

Pjesa lindore e plazhit Bogazkent ka shumë hotele dhe resorte gjithëpërfshirëse me pamje nga deti Mesdhe. Zakonisht është i zënë me familje, kështu që drejtohuni drejt fundit qendror ose perëndimor për një atmosferë relaksuese. Noti është mjaft i sigurt, falë dallgëve të buta në të dy skajet e plazhit.

Adressa: Boğazkent, Mimar Sinan Cad., 07500 Serik/Antalya, Turkey

 

4. Ujëvara Kurşunlu

Ujëvara Kurşunlu është pjesa qendrore e një parku kombëtar prej 587 hektarësh në Antalia, i cili përmban zona pikniku dhe peizazhe të bukura përgjatë një dege të lumit Aksu. Kjo mrekulli natyrore është e mrekullueshme për t’i shpëtuar vapës (dhe turmave të plazhit të verës) të Belekut, vetëm 30 minuta larg me makinë.

Ujëvara është e rrethuar nga një pyll i dendur me pisha, ku jetojnë lepujt e egër, ketrat, qukapikët dhe breshkat. Duhen rreth 30 minuta për të arritur në ujëvarë në këmbë.

Adressa: Kurşunlu, Kursunlu Şelalesi, 07119 Aksu/Antalya, Turqi

 

5. Kanioni Köprülü

Kanioni Koprulu është një park kombëtar i shquar në Antalia, I cili gjendet në veri të Belekut. Ajo ofron shumë aventura në natyrën e madhe turke, veçanërisht sportet ujore. Ka shumë sfida të bazuara në tokë në kanionin Koprulu, duke përfshirë ziplining dhe canyoning.

Kanioni Koprulu shtrihet 14 km përgjatë lumit Köprü, ku mund të shijoni rafting me ujë të bardhë, ndërsa kaloni rrënojat e lashta, shkrepat e pyllëzuara me selvi dhe urën e lashtë Oluk. Shumica e aventurave të rafting fillojnë nga qyteti i Kasimlar dhe përfundojnë në fshatin Degirmenozu.

Adressa: Bozyaka, 07550 Manavgat, Antalia, Turqi

 

Kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 439 Euro.

Looks like you have blocked notifications!