Gjërat më të mira për të bërë në Belek ju lejojnë të shijoni atmosferën luksoze mesdhetare të Rivierës Turke. Ka gjithashtu shumë gjëra interesante për të parë në Belek, duke përfshirë parqe ujore të plota, banja me ujë burimi dhe pika të nxehta të jetës së natës.

Vetëm me ofertat e Max Travel do të mund t’i përjetoni të gjitha atraksionet në një vend.

Jo shumë larg nga bregu ka vende të mrekullueshme antike ku mund të hidhni një vështrim të shkurtër të së kaluarës së pasur të Belekut disa amfiteatro madje organizojnë shfaqje spektakolare të drejtpërdrejta.

 

1.Plazhet Belek

Plazhet e Belekut kanë pothuajse gjithçka që mund të kërkoni në një arratisje mesdhetare në bregdetin jugor turk. Plazhi publik i Belekut, shtrihet mbi 200 metra rërë të artë dhe është shumë i aksesueshëm nga rruga kryesore. Plazhi Kadriye, rreth 20 minuta me makinë në perëndim është një bregdet shumë i zhvilluar që ndahet nga resorti luksoz i Belek.

Në lindje të grykës së lumit Kopru, Plazhi Bogazkent ka një peizazh mahnitës dune dhe rërë të gjerë. Më në lindje, do të gjeni plazhin turistik të Kumkoy, i cili është kryesisht ekskluziv dhe i mbushur me shezllone, një restorant dhe objekte luksoze. Ju gjithashtu mund të gjeni shtëpi të vogla fshatare në plazh të ndërtuara dhe në pronësi të fshatarëve vendas.

 

2. Teatri Aspendos

Aspendos Antik Tiyatrosu (Teatri Aspendos) është një nga vendet e shumta arkeologjike të mrekullueshme që mund të vizitoni pranë Belekut. Rrënojave greke dhe romake fillimisht u mungonin shumë gurë karstikë. Ato u restauruan më vonë si pjesë e një projekti, pasi ishin marrë me kujdes nga gurore të ndryshme.

Pasi të keni admiruar paraqitjen e shkëlqyer të Teatrit Aspendos, shikoni mbetjet e bazilikës antike, si dhe agoranë e saj të gjerë (hapësirë publike), shpellat dhe pjesët e një ujësjellësi të gjerë romak që thuhet se shtrihet mbi 12 km përfshin gjithashtu të 13-tin  Ura Eurymedon e shekullit, e cila përshkon lumin Köprüçay.

Adressa: Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik, Antalya, Turke

 

3. Tee off në klubet e golfit të Belek

Belek, si një nga resortet e plazhit më të zhvilluar në Antalia, përmban një koleksion mjaft kompakt fushash luksoze golfi me gjelbërim të zbukuruar, paralel me hotelet me 5 yje dhe bregdetin e bukur.

I vendosur në skajin lindor të Belekut, Kompleksi i Golfit Par-72 Montgomerie ka 8 liqene dhe një pyll parku brenda kompleksit të tij prej 104 hektarësh.

Carya Golf Club ju lejon të shijoni një raund golfi gjatë natës falë fushës së tij të ndriçuar plotësisht.

 Kurse të tjera që ofrojnë lojëra sfiduese përfshijnë Kursin e Golfit Cornelia të projektuar nga Nick Faldo, si dhe Klubin e Golfit Kaya Palazzo me zarzavate të shpejta dhe rrugë të ngushta.

 

4. Kanion Koprulu

Kanioni Koprulu ofron shumë aventura në natyrën e madhe turke. Ju mund të shkoni në aktivitetin e tij më të njohur rafting në ujë të bardhë në parkun kombëtar përgjatë lumit Köprü, duke kaluar gjelbërimin e mrekullueshëm të shkëmbinjve të pyllëzuar me selvi dhe nën urën e lashtë Oluk.

Ka shumë sfida që shumica e anëtarëve të familjes mund të përballojnë në Kanionin Koprulu, duke përfshirë ziplining dhe kanione, megjithëse rafting mbetet tërheqja kryesore. Do të hasni në një seri fushash të ngushta që përmbajnë një përzierje të formacioneve gjeologjike të botës tjetër, si dhe rrënojave antike përgjatë një kursi që përfshin rreth 25 km. Shumica e aventurave të rafting fillojnë nga qyteti i Kasimlar deri në fshatin Degirmenozu.

Adressa: Bozyaka, 07550 Manavgat, Antalia, Turqi

 

5. Shkoni në bar-hopping në qytetin e Belek

Ju mund të shijoni aventurën tuaj në bar-hopping në qytetin e Belek duke filluar në Mambo Lounge, që ndodhet në rrugën kryesore Karakoyunlular Caddesi. Ndërsa ky restorant është një vend popullor për ushqim të mirë gjatë ditës, ai është shumë i zënë me vendasit dhe turistët që shijojnë birra të ftohta dhe kokteje të ngrira pas perëndimit të diellit.

Red Castle Belek është një sallë pritjeje dhe bistro që ofron një përzgjedhje të madhe biftekësh dhe koktejesh, si dhe nargjile me fruta. Për pak argëtim, Gardners English Bar ka një dhomë lojërash me tavolina pishinë dhe tabela vendasit që frekuentojnë këtë bar janë mjaft miqësorë, duke e bërë mjaft të lehtë për të bërë një mik të ri.

 

Kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 439 Euro.

Looks like you have blocked notifications!