I njohur më së miri si shtëpia e qebapit Adana e Turqisë ka edhe gjëra të tjera për të bërë, dyqanet ushqimore me siguri do ta vendosin mostrën e kësaj pjate në  krye të listës së gjërave për të bërë gjatë kohës që jeni në qytet. Megjithatë, ky qytet ka shumë më tepër për t’u ofruar udhëtarëve.

Çdo vend në Turqi mund ta vizitoni me ofertat më të mira nga Max Travel .

Vendi i brendshëm është i shpërndarë me vende arkeologjike dhe atraksione historike turistike duke e bërë Adana një nga vendet më të mira për t’u vizituar dhe për t’u bazuar. Nga këtu, ju mund të niseni dhe të eksploroni rajonin lindor të Mesdheut të Turqisë.

 Max Travel  do të jetë sërish me ju këtë herë për të planifikuar vizitën tuaj në Adana.

 

1. Taskopru

Taskopru është një urë guri që përfshin lumin Seyhan në Adana. Është ura më e vjetër në botë që është ende në funksion. E ndërtuar diku rreth viteve 120-135 pas Krishtit nga Romakët, ura ka qenë gjithmonë një lidhje jetike transporti që çon në kujdes dhe riparime të shumta për ta mbajtur atë në funksion. Nëse jeni në qytet është një mundësi e shkëlqyer për të bashkëvepruar me vendasit duke mësuar për historinë e zonës.

 

2. Muzeu i Ataturkut

Muzeu Ataturk në Adana ndodhet në rrugën Seyhan dhe është i hapur çdo ditë përveç të hënave. Është emëruar pas Kemal Ataturkut, gjatë vizitave të tij në Adana, Ataturku qëndroi në shtëpi dhe si e tillë, ajo ka një rëndësi historike për banorët e Adanas dhe është restauruar në një muze të mrekullueshëm që duhet vizituar gjatë qëndrimit në qytet. Çdo vit më 15 mars, në muze mbahet një ceremoni zyrtare që feston vizitën e Ataturkut në Adana dhe si e tillë, është koha më e mirë për të vizituar për të përjetuar lidhjen e njerëzve me këtë pallat.

 

3. Xhamia Qendrore e Sabancit

Xhamia Qendrore Sabanci u bë menjëherë një simbol i qytetit për shkak të arkitekturës së saj mahnitëse dhe vendndodhjes së saj strategjike në lidhjet kryesore të transportit që lidhin Adanën me provincat përreth. Është xhamia më e madhe në Ballkan dhe mund të strehojë deri në 28.500 besimtarë. Gjashtë minaret janë tipari më i identifikueshëm. Duke pasur parasysh praninë mbresëlënëse të xhamisë, është e pamundur që të humbisni kaq shumë, duke u mrekulluar me bukurinë e saj ose të pushoni në lëndinat e gjera të rregulluara mirë.

 

4. Parku Merkez

Parku Merkez është një park publik prej 82 hektarësh i vendosur pak metra larg Xhamisë Qendrore Sabanci. Pjesa më e madhe e parkut shtrihet në bregun perëndimor të lumit Seyhan. Parku është një pikë e njohur relaksi për vendasit dhe turistët dhe është për rrjedhojë, vendi më i mirë për t’u përzier dhe për të mësuar rreth këtij qyteti historik. Për ata që merren me kanotazh, ekziston një klub kanotazhi brenda parkut që ofron kanotazh në lumin Seyhan.

 

5. Diga Seyhan

Diga e Seyhanit dhe liqeni i saj artificial ndodhen në veri të rrethit tregtar të Adanas në Cukurova. Ka një ishull dashurie në mes të parkut që është shumë i popullarizuar në mesin e vizitorëve. Është e këshillueshme që të bëni plane paraprakisht, pasi mund të jetë i ethshëm dhe mund të humbni më të mirën që ofron liqeni. Edhe atëherë, mos u shqetësoni pasi ka shumë restorante dhe klube përgjatë liqenit ku mund të pini një pije duke shijuar pamjet e bukura të liqenit. Jo shumë larg liqenit ndodhet Lunapark, një park argëtimi me një sërë aktivitetesh që do t’i pëlqejë të gjithë familjes.

 

6. Muzeu i Kinemasë Adana

Muzeu i Kinemasë Adana ndodhet në anën perëndimore të lumit Seyhan dhe i kushtohet kinemasë së Turqisë. Ai vë theks të veçantë në marrëdhëniet midis aktorëve, regjisorëve dhe producentëve vendas të zones. Kati përdhes i dedikohet posterave të filmave me të paktën një emër në çdo poster që është një vendas i Adanas qoftë si aktor, regjisor apo producent. Në katin e parë janë foto dhe objekte të ekspozuara të njerëzve të shquar nga Adana të lidhur me kinemanë. Ekziston edhe një bibliotekë në muze.

 

7. Kulla e Sahatit Buyuk Saat

Buyuk Saat është një kullë historike e orës e vendosur në qytetin e vjetër në Adana. Me një lartësi prej 32 m, ajo është gjithashtu kulla më e lartë e sahatit në Turqi. Ai është gjithashtu i rrethuar nga shumë dyqane dhe dyqane artizanale ku mund të blini një suvenir ose të shkoni në një nga kafenetë ndërsa shijoni atmosferën e qytetit të vjetër.

 

8. Salla Ramazanoglu

Jo larg nga kulla e sahatit Buyuk Saat është Salla Ramzanoglu, një rezidencë e vjetër qeveritare në Adana. Është një qendër kulturore e hapur për publikun, dhe gjithashtu pret koncerte, takime dhe konferenca. Struktura 3-katëshe është pranë Ulu Cami ose Xhamisë së Madhe, një xhami e shekullit të 16-të që gjithashtu ia vlen të vizitohet.

 

9. Parku Ataturk

Parku Ataturk është një park publik në qendër të Adanas që ia vlen të kontrollohet ndërsa jeni në zonë. Parku i madh ka shtigje, pemë, lule dhe statuja duke krijuar një mjedis të qetë ideal për relaksim. I frekuentuar nga vendasit dhe turistët, ai është një vend ideal për ndërveprim social.

 

10. Mavi Su Aqualand

Mavi Su Aqualand është një park ujor i vendosur në bregun lindor të lumit Seyhan pikërisht përtej Xhamisë Qendrore Sabanci. Parku ka disa rrëshqitje uji, një pishinë me valë, lumin dembel dhe një zonë për fëmijë. Adana ndonjëherë mund të bëhet shumë e nxehtë, kështu që ky park është një vend i këndshëm për t’u qetësuar në vapë.

 

Gjatë qëndrimit tuaj në Adana ushqimi është një nga gjërat që nuk duhet të humbisni, gjithsesi Max Travel do t’ju sjellë vendet më të mira për të ngrënë qebap në Adana.

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni bukuritë e Adanas, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel .

Looks like you have blocked notifications!