Koha e plazhit mund të mos jetë mendimi juaj i parë kur rezervoni një qëndrim në Stamboll, por ky megaqytet, me qendrën e tij të ndarë nga ngushtica e Bosforit dhe periferitë që shtrihen përgjatë bregut të detit Marmara, mund të ofrojë pak kohë me diell dhe det.

Max Travel  tashme ka gati ofertat me te mira per ju qe te filloni pushimet tuaja në Turqi.

Për shumicën e banorëve të Stambollit dhe udhëtarëve në Turqi, koha e duhur e plazhit do të thotë një javë ose dy ditë dembele në vendpushimet e Detit Egje dhe Mesdheut. Por kur i nxehti godet në Stamboll gjatë fundjavave të verës, pjesët e qytetit shkojnë drejt brigjeve më afër shtëpisë.

Kur keni nevojë për një pushim nga qyteti dhe për të vizituar ndonjë gjë, planifikoni një ekskursion me listën tonë të plazheve më të mira pranë Stambollit.

 

1. Plazhi Kilyos

Fshati i vogël i Kilyos, që mbështet një skaj të bregut ranor që përshkon Detin e Zi, është ende zyrtarisht një qark i zonës më të madhe metropolitane të Stambollit, pavarësisht se është 41 kilometra në veri të qytetit qendror. Për banorët e Stambollit, Kilyos është një nga vendet më të mira për t’u vizituar për një udhëtim ditor të fokusuar në diell dhe det gjatë muajve të verës.

 

2. Plazhi i Burçit

Vetëm nëntë kilometra me makinë në perëndim përgjatë bregut të Detit të Zi nga Kilyos qendrore dhe 42 kilometra në veri të Stambollit, Burç Beach është një klub privat plazhi i njohur për qiftin e tij dhe rripin e gjerë të rërës së verdhë të rregulluar.

Për shkak të lehtësive të tij të shkëlqyera dhe sporteve ujore që ofrohen, është një opsion i shkëlqyeshëm si për udhëtarët që kërkojnë më shumë gjëra për të bërë në plazh sesa përtacia dhe noti nga dielli dhe për ata që kërkojnë një ditë në plazh në stilin e resortit me gjithçka në dorë.

 

3. Burgaz Adası

Burgaz Adası i Vogël (Ishulli Burgaz) ndodhet midis ishujve Kinali dhe Heybeli në grupin e Ishujve të Princave të Detit Marmara. Burgaz është ishulli i dytë në të cilin ndalet trageti në itinerarin e trageteve të Ishujve Princ. Ka plazhe të vogla të vendosura në të gjithë bregun e ishullit.

Për shumë adhurues të plazheve të Ishujve të Princave, plazhet e Burgazit vlerësojnë më të mirat nga të gjitha mundësitë e këtij grupi ishujsh për diell dhe det falë atmosferave të tyre të qeta.

 

5. Büyük Ada

Büyük Ada është më i madhi nga Ishujt e Princave dhe ka disa shirita të ndryshëm me rërë për udhëtarët ditorë për të zgjedhur nëse kanë mbërritur kryesisht këtu për të shijuar një ditë në plazh. Plazhet kryesore kanë të gjitha varka të transportit, të cilat presin në terminalin e trageteve të Büyük Ada për të tërhequr zbarkimin e plazhistëve direkt në rërë. Zgjedhja më e popullarizuar është plazhi Nakıbey, i cili ka një rrip të ngushtë rëre të verdhë pranë një platforme të madhe dielli të mbushur me shezllone dielli dhe hije dielli të ndërtuara në majë të shkëmbinjve me qasje të drejtpërdrejtë në det.

 

6. Plazhi Caddebostan

Shtrirja më e afërt e rërës me Stambollin qendror, Plazhi Caddebostan rrethon bregun e detit Marmara në bregdetin aziatik të qytetit. Zonat e plazhit janë të lidhura dhe të rrethuara nga brezi i gjatë bregdetar i Dalyan Park, me shtigjet e tij për çiklizëm dhe ecje nëpër kopshte dhe zona të shkëlqyera të këndeve të lojërave për fëmijë.

 

7. Plazhi Anadolu Feneri

Fshati i vogël i Anadolu Fenerit ndodhet në bregun aziatik, pikërisht në skajin verior të Bosforit, pak përpara se ngushtica të takohet me Detin e Zi. Është 50 kilometra në veri të Stambollit qendror. Fshati përballet me një rrip të ngushtë plazhi publik me zall dhe shkëmb nga ku notarët freskohen në ujërat e Bosforit.

 

8. Plazhi Florya Güneş

Ky plazh rrethon Detin Marmara, në periferinë perëndimore të Stambollit, Florya, 20 kilometra në perëndim të lagjes qendrore historike të Stambollit. Tarifat e hyrjes në rërë përfshijnë përdorimin e një shezlong me hije dielli, dhe ka lehtësira të mira, duke përfshirë shpëtimtarët, banjat dhe disa kafene dhe restorante në vend.

 

Kontaktoni tani në Max Travel  dhe filloni të shijoni verën e këtij viti me ofertat më atraktive.

Looks like you have blocked notifications!