Po kërkoni restorantet më të mira lokale në Kemer? Nga tavernat e thjeshta rurale deri tek dyqanet e shkëlqyera qebaptore me bukë pita të sapopjekur, Kemer është shtëpia e një përzgjedhjeje të konsiderueshme pikash të vogla të nxehta që ofrojnë kuzhinë të shijshme turke.

Vetëm me ofertat e Max Travel do të mund t’i përjetoni të gjitha në një vend.Pjesa më e madhe e aksionit ne Kemer sillet rreth vijës bregdetare dhe shëtitores, ku shumë vende të hijshme për turistët. Megjithatë, gërmoni pak më thellë dhe do të gjeni një sërë përvojash autentike të ngrënies lokale në qytet plus disa opsione simpatike në kodrat përreth mbi Kemer. Ja ku mund të gjeni ushqimin më të mirë të Kemerit.

 

1. Pasa Kebap Salonu

Shkoni në Pasa Kebap Salonu për të ngrënë qebapët më të mirë në qytet një thirrje e madhe në një qytet ku këto pjata hyjnore me mish të pjekur janë mbret. Përveç grupit tuaj të zakonshëm të opsioneve të mishit të qengjit, viçit dhe pulës, restoranti është një hit për biftekët e tij të lëngshëm dhe supat e kënaqshme. Edhe vegjetarianët kujdesen mirë, me pide të shijshme të mbushur me djathë dhe sallatë bariu të freskët të kopshtit në menu.

Atmosfera këtu është elegante, dhe shërbimi është i nivelit të lartë, falë përpjekjeve të palodhura të pronarit të tij vendas. Dhe e gjithë kjo vjen me një çmim shumë të arsyeshëm duke marrë parasysh cilësinë e lokalit dhe kuzhinës.

Adressa: Merkez, Atatürk Cad. Nr 36, 07990 Kemer, Antalia, Turqi

 

2. Lavash Kebab House

Shtëpia luksoze e qebapëve në Kemer ndodhet në një vend të këndshëm jashtë shëtitores kryesore dhe shërben pjata të shijshme qebapësh. Ka porcione aq të mëdha sa do të ruanin një përmbajtje profesionale të ngrënësit provoni donerin dhe qebapët Adana, të përgatitura në sasi të mëdha dhe më e rëndësishmja, me një çmim të arsyeshëm. Pide (pica turke), sallatat dhe ushqimet e detit tundojnë darkuesit që nuk kanë mall për mish.

Atmosfera këtu është dukshëm e qetë. Por kjo atmosferë e relaksuar nuk e pengon shërbimin, pasi stafi miqësor bën çmos për të ju shërbyer ushqimin tuaj të përzemërt turk menjëherë, me buzëqeshje.

Adressa: Merkez, Kemer Cd. Nr 2, 07990 Kemer, Antalia, Turqi

 

3. Restorant Panorama

Restoranti Panorama ndodhet në një fshat të vogël në majë të kodrës, rreth 40 minuta me makinë nga Kemeri, megjithatë cilësia e kuzhinës dhe atmosfera e tij e çuditshme e vendit e bëjnë udhëtimin të vlefshëm.

Me pamje mahnitëse të malit Tahtali dhe Detit Mesdhe, Panorama siç nënkupton edhe emri është një vend piktoresk për të ngrënë. Por është ushqimi organik nga ferma në tryezë dhe trajtimi shtëpiak nga pronari i mrekullueshëm Sulfi, që klientët e lumtur i kujtojnë me dashuri. Ejani për mëngjes për të provuar jogurtin dhe reçelrat e bëra vetë, të servirura me bukë pita të freskët në furrë. Nuk mund të ngopeni nga vendi? Mund të kamponi atje falas pasi është një ndalesë popullore për udhëtarët që eksplorojnë kodrat.

Adressa: Beycik, 07980 Kemer, Antalia, Turqi

 

4. Restoranti Ulupınar Havuzbaşı

Ulupınar Havuzbaşı ofron një përvojë unike të ngrënies lokale në Kemer. Edhe pse dekori në këtë restorant të qetë buzë lumit është gjithçka tjetër veçse magjepsës, mjedisi natyror është i mrekullueshëm dhe ushqimi tradicional turk hyjnor.

Ulupınar Havuzbaşı ulet i fshehur në kodra rreth 30 minuta jashtë Kemerit. Është afër një ferme troftash që funksionon, kështu që kapja e ditës është pothuajse aq e freskët sa të bëhet. Ju madje mund të mbështillni peshkun tuaj dhe ta piqni ose ta skuqni aty për aty me erëza të shijshme tradicionale. Gjithashtu, pideja e pjekur në furrë, mezetë e mëdha dhe ëmbëlsira e këndshme e hallvës e bëjnë këtë fantazmë familjar një fitues.

Adressa: Ulupınar, 07980 Kemer, Antalia, Turqi

 

5. Monte Kemer

Monte Kemer qëndron i strehuar në një rrugë të vogël të qetë, 5 minuta më këmbë nga shëtitorja kryesore e Kemerit. Një ambient i qetë, një menu me kosto të përballueshme dhe ushqime fantastike të freskëta vendase e bëjnë Monte Kemer një vend të njohur si për vendasit ashtu edhe për udhëtarët që dinë.

Merrni një vend jashtë në oborrin e mbuluar për t’u kënaqur me një festë të mbushur me afresk. Nga chateaubriand deri te bifteku me piper dhe frutat dhe raki falas, e gjithë menyja në Monte Kemer është e bollshme, e shijshme  dhe e lirë.

Adressa: Merkez Mahallesi nr 58, 125. Sk., 07980 Antalia, Turqi

 

Ushqime te shijshme, bregdet, natyre kur behet fjale per Antalyan. Max Travel  është gjithmonë pranë jush kur bëhet fjalë për një udhëtim të paharrueshëm.

Looks like you have blocked notifications!