Me brigje të ndritshme, të njomur nga dielli dhe plazhe të buta me rërë, Turqia është një destinacion popullor për pushuesit në muajt e verës

Max Travel ka shume oferta te volitshme per pushimet tuaja kete vite.Turqia është një nga vendet më të mira për të përjetuar një pushim të shkëlqyer veror me familjen tuaj në vende piktoreske. Me klimën, plazhet dhe vendet historike, vendi ofron një eksperiencë të paharrueshme pushimesh falë shumëllojshmërisë së gjerë të destinacioneve. Me ardhjen e verës dhe temperaturat tashmë të larta, është mirë të mësoni se ku mund të arratiseni për një pushim të përsosur familjar.

 

1. Antalia – Kas

Arsyeja më e rëndësishme për të zgjedhur distriktin Kaş të Antalias si destinacionin tuaj të pushimeve bregdetare është plazhi Kaputaş. Karakteristika e rëndësishme e këtij plazhi është rëra e tij e bardhë e mrekullueshme dhe uji blu bruz. Ky plazh, ku mund të shijoni pamjen edhe duke notuar në det, do të ofrojë terapi fizike dhe shpirtërore.

Një alternativë tjetër mund të jetë një vizitë e shpejtë në zonat e vezëve të breshkave të detit. Kaş, vendpushimi që vjen në mendje për herë të parë kur përmendet një pushim në det, është ndër destinacionet më të mira të pushimeve në Turqi dhe ofron një pushim historik dhe romantik për ju dhe miqtë tuaj.

 

2. Bodrum

Bodrum, një destinacion popullor pushimesh, ka shtëpi të bardha, rrugë të ngushta dhe limane miqësore për familjen. Rrethi ka plazhe të ndryshme ku mund të bëni sporte ujore, të shijoni peshk të freskët në restorante dhe të gjeni paqen në ujë të pastër kristal. Fener, Gumusluk, Gumbet dhe Yalikavak janë ndër plazhet e tij të famshme. Pas pushimeve tuaja në det, diell dhe rërë, duhet të vizitoni gjithashtu disa site arkeologjike dhe monumente në zone. Për një përvojë autentike pushimi, sigurohuni që të vizitoni një banjë turke këtu. Ju do të largoheni nga qyteti duke u ndjerë i freskët dhe i pastruar nga koka te këmbët.

 

3. Dy destinacione në Muğla

Datça, e preferuar nga shumë turistë vendas dhe të huaj për turizmin detar, ofron bukuri natyrore dhe historike. Shijoni detin gjatë ditës dhe merrni histori në rrugët e Datçës gjatë natës. Ndërsa shijoni detin kristal të pastër në Palamut Bükü, bukuria natyrore e gjirit do t’ju tërheqë ju dhe familjen tuaj. Sigurohuni që të vizitoni vendet historike si Tempulli i Dionisit, Tempulli i Apollonit dhe Afërdita e Knidos.

 

Një tjetër destinacion që të vjen ndërmend kur përmendet Turqia është Marmaris, perla e provincës Muğla. Marmaris, i cili zakonisht përmbytet me vizitorë rusë dhe gjermanë, është një qytet bregdetar. Nëse vërtet dëshironi të kaloni pushime me det, rërë dhe diell, ky është vendi i përsosur, i garantuar për të lehtësuar stresin tuaj të punës.

 

4. Balikesir – Ayvalik

Një provincë e bukur që pret male të larta, distrikti Ayvalık i provincës Balikesir është gjithashtu shtëpia e dhjetëra gjireve të pacenuar. Sigurohuni që të shikoni një muzg romantik me partnerin tuaj nga kodra më e lartë në Ayvalık, Devil Hilltop. Ayvalık, i cili ndodhet në kufirin e detit Egje, është gjithashtu i preferuari i atyre që duan ushqimin e gatuar me vaj ulliri. Për t’u freskuar, notoni në plazhin Sarimsakli.

Deti, rëra dhe dielli me siguri do t’ju përmirësojnë humorin.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), plazhi Sarimsakli ka rërën më të mirë në botë. Një pushim në lagjen e vogël, të bukur të Ayvalik është e garantuar të jetë argëtuese për të gjithë familjen.

 

5. Çanakala – Tenedos

Nëse preferoni të jeni të rrethuar nga uji dhe të relaksoheni, vendi më i mirë është Tenedos.

Ky vend, ku uji është pak më i freskët, është fjalë për fjalë një cep i parajsës. Plazhi Ayazma duhet parë. Nëse dëshironi të kaloni pushimet e ëndrrave tuaja, duhet të merrni me qira një motoçikletë dhe të bëni një xhiro në ishull.

 

Mos prisni më, kontaktoni tani Max Travel dhe merrni ofertën më të mirë për pushime.

Looks like you have blocked notifications!