Ishujt e Bodrumit kanë shumë atraksione, të tilla si zhytja dhe lundrimi me jaht. Shumë udhëtime me varkë ndalojnë në disa prej këtyre ishujve, kështu që nuk jeni të kufizuar vetëm në një. Dhe do t’ju duhet ta keni kamerën tuaj gati për kujtimet e veçanta shpellat e bukura dhe plazhet për not janë të dhëna.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe kaloni momente te mrekullueshme me familjen tuaj në Bodrum.Nga ana tjetër, nëse jeni duke kërkuar për diçka specifike, do të dëshironi të hetoni bukurit unike që çdo ishull në brigjet e Gadishullit të Bodrumit ka për të ofruar. Ju mund të gjeni zona të ndryshme zhytjeje dhe peizazhe spektakolare nënujore. Ju gjithashtu do të shijoni shëtitje, banja dielli dhe kuzhinë të mrekullueshme në këto ishuj. Max Travel do te ndaj me ju 5 ishujt më të mirë rreth gadishullit të Bodrumit.

 

1. Karaada

Ejani në Karaada, një ishull në brigjet jugore të Bodrumit, i njohur gjithashtu si Ishulli i Zi, për t’u çlodhur në burimet e tij minerale të ngrohta dhe shëruese. Megjithatë, mos u mashtroni nga pamja fillestare. Duke ecur brenda një prej shpellave të saj të famshme do të zbuloni një hapësirë të madhe burimesh. Thuhet se edhe Kleopatra favorizoi baltën e pasur me minerale që buronte nga shpella për të ruajtur bukurinë e lëkurës së saj.

Ishulli është gjithashtu i madh dhe fsheh shumë sekrete. Me një varkë ose gulet, ju mund të shihni një sërë limanesh të ndryshme rreth Karaada. Ju gjithashtu mund të zbuloni shumë struktura të fshehura në vetë ishullin. Me kaq shumë për të parë në ishull, kontrollimi në një nga hotelet në ishull nuk do të ishte një ide e keqe.

Adressa: Karaada, 48440 Bodrum, Muğla, Turqi

 

2. Ishulli Orak

Ishulli Orak është një vend i mrekullueshëm zhytjeje për fillestarët falë ujërave të tij të qeta, si shumë ishuj të tjerë jashtë Bodrumit. Por ky ishull ka disa gjëra që të tjerët nuk i kanë. Për një, ekziston një mur masiv shkëmbor vertikal që arrin pothuajse 80 metra poshtë. Nëse zhyteni nga një kënd tjetër, do të shihni një shpellë nënujore të mbuluar me ngjyrë vjollce. Ky është ishulli që duhet vizituar nëse keni dashur ndonjëherë të ndiheni sikur po zhyteni brenda një akuariumi.

Nëse peizazhet e mrekullueshme nënujore nuk ju interesojnë, mjafton plazhi me rërë të bardhë dhe ujërat e pastër. Ju keni gjithashtu shumë mundësi ecjeje midis pemëve të ullirit që mbulojnë ishullin.

Adressa: Ishulli Orak, 48440 Bodrum, Muğla, Turqi

 

3. Ishulli Kargi

Zhytja me skuba në ishullin Kargı është pak më ndryshe nga ajo e ishujve të tjerë në brigjet e Bodrumit. Meqenëse rrymat janë pak më të forta, niveli i vështirësisë për zhytësit është mesatar. Në mënyrë të ngjashme, ishulli e ka marrë emrin nga shkëmbinjtë frikësues në formë shtize që e mbulojnë atë.

Nuk do të shihni një shkëmb si ai në Kargi, as nuk ka gjasa të gjeni formacione shkëmbore si këto. Barrakuda, ngjala moray dhe grupi shigjetojnë sipër shkëmbinjve të mbuluar me sfungjer dhe amforës së lashtë romake. Është vendi mjaft fotogjenik për një aventurë në gadishullin e Bodrumit.

Adressa: Ishulli Kargi, 48440 Bodrum, Muğla, Turqi

 

4. Kizilada

Kizilada e veçon veten nga ishujt e tjerë në brigjet e Bodrumit në një mënyrë të madhe, e vetmja gjë në të është një hotel dhe restorant! Shumë turne me varkë në Bodrum ndalojnë atje pasdite për t’i lënë notarët dhe zhytësit të bëjnë gjënë e tyre. 

Ndërsa jeni duke u relaksuar në një ishull pothuajse për veten tuaj, sigurohuni që të shikoni shkëmbinjtë gjatë perëndimit të diellit. Ishulli është emëruar pas gurëve të tij të kuq dhe ata marrin një shkëlqim të bukur rreth asaj kohe.

Adressa: Kizilada, 48440 Bodrum, Muğla, Turqi

 

5. Ishulli Salih

Ishulli Salih ndodhet në skajin verior të gadishullit të Bodrumit, i cili ju gjen shumë larg rrugës. Ndërsa ishujt e tjerë rreth bregut premtojnë vende të krijuara zhytjeje dhe të ngjashme, ky ishull i mbuluar me pisha dhe ullishte ka shumë pak në rrugën e turizmit apo edhe të qytetërimit.

Në të vërtetë, ky ishull është menduar për privatësi. Rezervoni një vilë verore në ishullin Salih dhe me siguri do të keni një plazh për veten tuaj, në të cilin mund të bëni shëtitje me varkë ose not. Nëse keni qenë ndonjëherë nga ata që shmangin zonat e mbushura me njerëz gjatë pushimeve tuaja, ky është ishulli për ju kur dëshironi të arratiseni nga qendra e qytetit gjatë vizitës tuaj në Bodrum.

Adressa: Salih, 48220 Milas, Muğla, Turqi

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!