E vendosur në zemër të Mesdheut, Malta është një vend magjepsës që tërheq udhëtarët me historinë e saj të pasur, peizazhet dhe mikpritjen e ngrohtë. Nga kështjellat dhe katedralet e lashta te kuzhina dhe verërat e klasit botëror, shikoni listën tonë të asaj që e bën Maltën kaq të veçantë.

Me super ofertën e Max Travel, është koha që të vizitoni Maltën tani!

Ka kaq shumë arsye për të vizituar Maltën për pushimet tuaja të ardhshme sepse udhëtimi juaj mund të jetë i mbushur me shëtitje në plaze dhe shëtitje malore, por mos harroni të shijoni historinë unike të Maltës.

 

1. Fort Saint Elmo

Fort Saint Elmo është një kështjellë historike e vendosur në hyrje të Grand Harbour në Valletta, kryeqyteti i Maltës. Ajo ka një rëndësi të madhe historike dhe ka luajtur një rol vendimtar në ngjarje të ndryshme gjatë historisë së Maltës. Perveq historisë së saj të lashtë edhe bukuria arkitekturore është dicka qe te lë pa frym. Vizitorët në Fort Saint Elmo jo vetëm që mund të eksplorojnë një kështjellë historike, por gjithashtu fitojnë një kuptim më të thellë të rolit të Maltës në historinë e Mesdheut dhe aftësinë e saj për t’i bërë ballë sfidave të frikshme.

 

2. Comino

Comino është një ishull i vogël gëlqeror i vendosur midis Maltës dhe Gozos, 2 ishujt kryesorë të arkipelagut. Përveç madhësisë, ka shumë për të eksploruar, me shkëmbinj të thyer dhe ujëra të thella që krijojnë një vendndodhje ideale për jaht. Më pas vjen vendi i pasmë i pazbutur, ku alpinistët mund të shkelin shtigjet e pluhurosura përtej burgjeve të frikshme të papërdorura dhe livadheve me barishte të egra. Prisni që ujërat e kthjellët të rrotullohen në një hyrje me rërë, duke ofruar shumë mundësi për snorkeling dhe not të egër.

 

3. Skuba

Shpellat, rrënojat dhe shkëmbinjtë nënujorë kombinohen për ta bërë Maltën një destinacion seriozisht të mirë për skuba. Me mbi 120 milje vijë bregdetare dhe një pjesë të detit Mesdhe të pastër përreth saj, Malta mund të jetë thjesht e përshtatur për zhytësit skuba. Nuk do t’ju duhet të shkoni larg për të gjetur një vend të mrekullueshëm zhytjeje. Ato vijnë në formën e Vrimës së famshme Blu, një shpellë e zhytur në Gozo, si dhe Ċirkewwa, një rajon i mbushur me shkëmbinj nënujorë koralorë dhe madje edhe statuja nënujore.

 

4. Kuzhina lokale

Ushqimi në Maltë merr pak nga Italia, një majë erëz nga Afrika e Veriut, një kthesë e shijes spanjolle dhe përzemërsia e Normanëve në vend. Është si një reflektim kulinar i historisë së vetë ishujve, dhe që me siguri do t’i lërë përshtypje çdo gustatori. Peshku luan një rol të madh. Diku tjetër, do të hani pjata me mze që vijnë të mbushura me barishte marokene dhe vajra ulliri, ose do të shëtisni nëpër shëtitore ndërsa mbani akulloret siciliane.

Disa nga pjatat kryesore në Malta:

  • Pastizzi
  • Lampuki Pie
  • Timpana
  • Bragioli

 

5. Vera

Prodhimi i verës në Maltë mund të gjurmohet më shumë se 2000 vjet kur u soll në këto ishuj nga fenikasit detarë. Që atëherë, kultivimi i rrushit është përhapur nga vreshtat kryesore në Maltë deri në Gozo, ndërsa kuqezinjtë maltezë ngadalë kanë bërë emër në skenën ndërkombëtare. Shtëpia më e famshme e verës në vend është padyshim Marsovin. Ata kanë bodrume të vendosura në jug të Valettës. 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger