Dubai është një qytet që njihet për magjepsjen, luksin dhe inovacionin e tij. Nga rrokaqiejt e lartë deri te plazhet e pacenuara. Nga blerjet e klasit botëror te bukuritë natyrore mahnitëse, nuk mungojnë gjërat për të bërë dhe parë në këtë qytet dinamik.

Me super oferten e Max Travel, është koha që të vizitoni Dubain tani!

Se cilat janë top 10 vendet qe duhet të vizitoni…🤔

1. Burj Khalifa

Burj Khalifa është një vepër e mahnitshme e arkitekturës dhe inxhinierisë.

Pamja e Dubait nga ndërtesa më e lartë në botë është një përvojë e merituar dhe një udhëtim në kuvertën e vëzhgimit “On Top” në katin e 124-të është mënyra më popullore për ta bërë këtë.

Mos harroni të merrni një tjetër atraksion në katin e 148 të quajtur “Falcon Eye View” që ju lejon të bëni një fluturim virtual mbi Emiratet duke u ngjitur mbi atraksionet kryesore si një zog. Shumë gjëra të tjera tërheqëse ju presin në rrokaqiellin Dubait duke përfshirë ushqimin e shijshëm që mund të gjeni aty.

 • Dubai Mall

Me mbi 1200 dyqane, Dubai Mall është qendra tregtare më e madhe në botë. Vizitorët mund të kënaqen me blerjet luksoze, të darkojnë në restorante të klasit botëror dhe të shijojnë opsione të ndryshme argëtimi, si një park tematik dhe akuarium të brendshëm.

 • Shatërvani i Dubait

E vendosur në bazën e Burj Khalifa, shatërvani i Dubait është sistemi më i madh i shatërvanëve me koreografi në botë. Vizitorët mund të shijojnë shfaqjen e sinkronizuar me ujë dhe dritë të vendosur në muzikë në mbrëmje.

 

2. Atlantis, The Palm

Atlantis, The Palm një hotel legjendar në Dubai i vendosur në arkipelagun artificial në formë palme të quajtur Palm Jumeirah. Vetë hoteli është vërtet i bukur brenda dhe jashtë, por ajo që është me të vërtetë e veçantë për këtë vend është akuariumi i brendshëm. Quhet Akuariumi Lost Chambers dhe nëse doni të vizitoni të gjithë vendin duhet të blini një biletë. Padyshim një nga vendet më fotogjenike në Dubai.

 

3. Dubai Miracle Garden (Kopshti Mrekulli i Dubait)

Kopshti Mrekulli i Dubait është një kopsht lulesh që zë më shumë se 72,000 metra katrorë. Është kopshti më i madh i luleve në botë me më shumë se 50 milionë lloje lulesh! Kopshti është i ndarë nga seksione të tilla si Liqeni ose një Avenue Disney me një kështjellë me lule dhe madje edhe një Mickey Mouse gjigant! Sigurohuni që të merrni kamerën me vete!

 

4. Muzeu i së Ardhmes

Muzeu i së Ardhmes është një hapësirë ​​mbresëlënëse që u ofron vizitorëve një përvojë të paprecedentë që garantohet se do t’u lërë mendjen. Ndërtesa është një shtesë e mrekullueshme në horizontin tashmë të mrekullueshëm të Dubait dhe është vlerësuar nga revista National Geographic duke përfshirë emrin e saj në listën e “14 Muzeve më të Bukur në Botë”.

 

5. Dubai Creek Harbor

Dubai Creek Harbor është një lagje mjaft e re në Dubai. Shanset janë që do të hasni ende shumë kantiere të reja ndërtimi, por një pjesë e madhe e zonës tashmë është përfunduar dhe mund të vizitohet lirisht. Dubai Creek Harbor do të jetë shtëpia e Dubai Creek Tower, e cila është planifikuar të jetë ndërtesa më e lartë në botë.

Vizitorët mund të bëjnë një udhëtim tradicional me abra, të vizitojnë tregjet e arit dhe erëzave dhe të eksplorojnë lagjen historike Al Fahidi.

 

6. Ski Dubai

Vendpushimi i parë i brendshëm i skive në Lindjen e Mesme” Ski Dubai”!

Po, nuk do të bëni ski jashtë, por brenda! Pavarësisht nëse jeni një skiator profesionist, snowboarder ose thjesht ju pëlqen të argëtoheni, ky vendpushim skish është për çdo lloj entuziastësh të sportit! Me një mal 85 m të lartë dhe 5 shpate me gjatësi 400 m, padyshim që do të shijoni këtë aktivitet unik në qytet!

 

7. JBR Open Beach

Plazhi më i madh në Dubai është ende më i miri. Plazhi i Hapur masiv JBR (Jumeirah Beach Residence) shtrihet në të gjithë gjatësinë e zonës JBR. Rëra është e bardhë dhe e butë pluhur, dhe uji është i ngrohtë dhe një ngjyrë të bukur blu-jeshile. Ka roje plazhi në detyrë dhe zonat e përcaktuara të notit janë të lidhura me bova.

JBR Open Beach (dhe të gjitha plazhet publike në Dubai) është i hapur 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë. Edhe pse plazhi është i hapur gjatë gjithë natës, noti nuk lejohet pas perëndimit të diellit.

 

8. Akuariumi dhe kopshti zoologjik nënujor i Dubait

E vendosur në Dubai Mall, akuariumi dhe kopshti zoologjik nënujor përmbajnë mbi 140 lloje të gjallesave detare. Vizitorët mund të përjetojnë një sërë ekspozitash dhe aktivitetesh të tilla si shëtitjet me varkë me fund xhami dhe zhytje me peshkaqen.

 

9. Burj al Arab

Ju keni ëndërruar gjithmonë për këtë vend. Do të keni parë dokumentarë të shumtë dhe kemi besim se do të keni një vizitë në këtë hotel luksoz si pjesë e itinerarit tuaj në Dubai.

Gjërat për të bërë ndërsa vizitoni Burj Al Arab:

 • Talise Spa (Spa e klasit botëror)
 • Tarraca Burj Al Arab
 • Restorante në Burj Al Arab

Të njohura për shumë kuzhina, këto restorante janë një vizitë e mirë:

 • Al Mahara
 • Bab Al Yam
 • Scape Lounge & Restaurant
 • Skyview Bar and Restaurant

 

10. Dubai Marina & The Palm Jumeirah Dubai

Një nga vendet që nuk duhet humbur në Dubai është Marina e famshme e Dubait. Ky është një udhëzues për gjërat më të mira për të bërë në Dubai Marina, duke përfshirë turne me varkë, vende për banja dielli dhe më shumë!

 • Bëni pazar në Dubai Marina Mall
 • Merrni një turne me varkë në varkat e verdha
 • Hani drekë në Flying Cup
 • Kap disa rreze në Dubai Marina Beach (JBR Beach)
 • Merrni një lundrim në Marinën e Dubait

 

Si përfundim, Dubai është një qytet që u ofron vizitorëve një sërë përvojash dhe atraksionesh. Mos i humbisni këto 10 vendet kryesore për t’u vizituar në Dubai!

Ju mund të keni eksperiencen më të mirë në Dubai, vetëm pasi të keni kontaktuar MAX TRAVEL për të përfituar nga oferta 5 ditë në Dubai.

 

Looks like you have blocked notifications!