Antalya është një nga qytetet turistike më tërheqëse të Turqisë për shkak të vendndodhjes së saj unike gjeografike në bregdetin e Mesdheut. Antalya ka vende simpatike natyrore dhe atraksione të ndryshme turistike.

Merrni oferten me te mire ne Max Travel, dhe filloni pushimet tuaja ne Antalya.

Është një nga qytetet e rralla ku një vizitor mund të notojë në det, e edhe të ketë atraksione te tjera te ndryshme. Qendra e Antalyas është gjithashtu e zbukuruar me shtëpi dhe restorante antike. Max Travel do të ndajë me ju 10 vende të cilat ndoshta nuk i keni ditur më parë në Antalya.

1. Qyteti i Vjetër “Calicchi”

Kaliçi ndodhet në zemër të Antalyas, e njohur edhe si Antalya e Lashtë. Është një trashëgimi historike plot rrënoja romake, bizantine, selxhuke dhe osmane dhe ka pamje nga pjesa lindore e qytetit të Antalyas në bregdetin e Mesdheut. Kaliçi është i rrethuar me mure gurësh të mëdhenj, duke lënë gjurmët origjinale arkitekturore mbi të cilat është e famshme Turqia, si dhe një port të vogël dhe far që i përkasin Perandorisë Osmane. Kalichi ka disa hyrje, më së shumti Kalikabisi dhe porta e bukur Herodiane.

 

2. Akuariumi Antalya

Akuariumi Antalya është një nga atraksionet më të rëndësishme turistike të Antalyas, një nga pellgjet më të mëdha të peshkut në botë, ai përfshin mijëra peshq dhe organizma detarë, brenda 7 milion litra ujë për të dhënë një model të mrekullueshëm të botës së detit. Nëse jeni me fëmijët tuaj, mund të shijoni qytetin më të madh të sporteve ujore në Evropë, qoftë në qytetin e ujit ose në qytetin e ujit të Deadman. Akuariumi i Antalyas ofron një eksperiencë rekreative dhe kulturore në të njëjtën kohë përmes më shumë se 40 shfaqjeve të krijesave detare në një tunel nëntokësor prej rreth 130 metrash. Akuariumi ka pellgje peshkaqenësh dhe i lejon vizitorët t’i shohin nga afër dhe të notojnë me ta. Akuariumi kryesor i akuariumit përbëhet nga një avion dhe një nëndetëse me përmasat e tyre natyrore. Përveç pellgjeve të ujit dhe ekspozitave të peshkut, Akuariumi i Antalyas përmban sallën më të madhe të mbyllur në botë të mbyllur nga bora natyrale e quajtur Bota e borës, me shtëpi dëbore dhe skulptura bore.

 

3. Kanyon Köprülü

Koprölü Kanyon është një nga zonat më të bukura turistike në Antalya. Ajo është e famshme për bukurinë e natyrës së saj dhe rrënojat e saj madhështore romake si ura e lashtë romake, e cila është ende në përdorim sot. Ka shumë kafshë të egra si dreri, ariu, lepujt dhe dhitë e malit, Lugina frekuentohet nga shumë entuziastë të sporteve ujore dhe kampingut. Kanyon Köprülü ndodhet në qytetin e Manavgat.

 

4. Davaras Ski Resort

Resorti i skive Davraz është një nga destinacionet më të rëndësishme turistike të Antalyas në dimër. Ndodhet afër qytetit të Aspartës, 140 km nga Aeroporti Ndërkombëtar i Antalyas dhe është zgjedhja e dytë pas resortit të Sakilkent. Davers ndodhet në një lartësi prej 2500 metrash dhe gjithashtu ka shumë restorante dhe kafene.

 

5. Muzeu i Antalyas

Provinca e Antalyas është e pajisur me thesaret më të pasura natyrore dhe historike të Turqisë. Kjo krahinë e madhe përfshin një brez të gjatë bregdetar në Mesdhe dhe toka pjellore në brendësi. Ai përfshin gjithashtu rajonet e lashta të Likisë, Pamfilisë, Kilikisë dhe Psidias, të cilat nga vendet më interesante arkeologjike ku mund të gjendet histori e pandërprerë nga gjurmët e njeriut më të hershëm e deri më sot. Dëshmitë konkrete të paçmuara që vërtetojnë historinë e rajoneve shfaqen në Muzeun e Antalyas, i cili renditet i treti në mesin e muzeut historik dhe arkeologjik të Turqisë pas Muzeut të Stambollit dhe Ankarasë.

 

6. Ujëvarat e Dudenit

Ujëvara e Dudenit ka shumë më tepër vizitorë që duan të bëjnë fotografi, si dhe dashamirët e relaksimit dhe natyrës, dhe nëse ju mirëpresin nga dy opsionet, mos e humbisni tuaj në këtë vend që nuk do të harrojë kujtesën tuaj. Këto ujëra rrjedhin me presionin e madh dhe një rrjedhë të ujit nga pjesa e thellë e ujit, dhe pjesa e sistemit hidrologjik gjeologjik është Hallelujah. Konsiderohet si një nga ujëvarat më të bukura në Turqi. Kjo zonë turistike është një piknik i preferuar në Antalya, ku qindra njerëz janë ditë për të shijuar këtë udhëtim familjar të mrekullueshëm. Ndodhet në rajonin Kebiz të Antalyas veriore dhe është rreth 7 km nga qendra e qytetit.

 

7. Parku Ataturk

Mos harroni të vizitoni Parkun Ataturk për të shijuar argëtimin dhe ndjenjën e lirisë mes natyrës së gjelbër dhe një përzgjedhjeje të luleve më të bukura larg zhurmës dhe nxitimit të qytetit, dhe ju e dini që parku u ofron vizitorëve mundësi për të shijuar parashutizmin, dhe për t’u ofruar atyre shumë shërbime dhe evente gjatë gjithë ditës.

 

8. Plazhet e Antalyas

Shumë prej plazheve në Antayia marrin çmimin e Flamurit Blu, i cili u jepet plazheve më të mira në mbarë botën. Nuk është për t’u habitur që rëra e bardhë e butë dhe ujërat blu të pastër i kanë ardhur fundi. Pra, duhet të jenë në planin tuaj kur jeni në Turqi për të vizituar këto plazhe, Lara apo Konialti.

 

9. Teleferiku Olympus

Mali Tathli, i njohur lokalisht si Olimpi, ndodhet afër qytetit të Kemerit, vetëm 60 km nga qendra e Antalyas, 2365 ngrihet mbi nivelin e detit. Ky mal është i famshëm për teleferikun e tij të quajtur teleferiku Olympus, ai ofron një pamje të mrekullueshme të Antalyas dhe majave të bardha të vargmalit malor Demi.

 

10.Kemer

Kemer ndodhet në perëndim të qytetit të Antalyas, i cili është gjithashtu një qytet prej rreth 30 km, është i famshëm për natyrën e tij, ku malet e gjelbërta të Turquoise me Mesdheun konvergojnë me një pamje mahnitëse të zemrës. Kemer është i famshëm për hotelet e tij luksoze, plazhin e tij të mrekullueshëm me rërë dhe tregun qendror, i cili është shumë i ngarkuar gjatë sezonit dhe frekuentohet nga turistë nga e gjithë bota.

 

Atraksionet nuk mbarojnë në Antalya, kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 399 Euro.

 

Looks like you have blocked notifications!