Mrekullia e tetë e botës me shkëmbinj të çuditshëm, banesa të njerëzve të shpellave nga epoka e largët e bronzit, qytete të tëra nëntokësore, qilima luksoze dhe pazare të zhurmshme turke. Për çfarë po flasim? Bëhet fjalë për Cappadocian, një pjesë gjysmë e shkretë e Turqisë. Bëhuni gati për të zbuluar më shumë nga sa prisni.

Pra, shijoni fluturimin në këtë zonë unike me super ofertat e Max Travel!

 

1. Vjeshta në Cappadocia

Sipas standardeve lokale, Cappadocia ka një klimë të ftohtë. Me erëra të forta, freski në shpella dhe qytete nëntokësore. Edhe në verë, është më mirë të merrni me vete një pulovër të ngrohtë, komod, i cili do t’ju mbajë ngrohtë gjatë natës së freskët.

Simbolet e Cappadocia në vjeshtë janë verërat aromatike lokale dhe balonat në sfondin e qiellit. Në shtator dhe tetor zakonisht është i thatë, pa shi, me +24ºC komode. Prandaj, për të ecur, zgjidhni këmisha me mëngë. Në mëngjes herët dhe në mbrëmje në fund të tetorit, mund të jetë +5ºC. Prandaj, për një fluturim me tullumbace me ajër të nxehtë në këtë kohë, nuk mund të bëni pa rroba të ngrohta. Në nëntor mund të ndjeni +10ºC pasdite, nuk ka shira të zgjatur.

Vjeshta është koha e vjeljes së rrushit. Një tjetër argëtim për turistët është një udhëtim në vreshta dhe pjesëmarrja në korrje.

 

2. Cappadocia është qytet apo vendpushim?

Cappadocia nuk është një vendpushim apo qytet, por një rajon që bashkon qytete dhe qyteza. Qendra e rajonit është qyteti turistik Goreme. Ndodhet në një park shpellë. Këtu ndodhen shumica e hoteleve dhe argëtimeve. Pranë Goremes, ndodhet qyteti i Nevsehirit me një aeroport të vogël për fluturimet e brendshme. Qendra rajonale e Cappadocias është Kayseri, e cila gjithashtu ka aeroportin e vet. Brenda një rrezeje deri në 15 km rreth Göreme, gjenden fshatrat Uchisar, Guzelyurt, Avanos dhe Urgup.

 

3. Cappadocia është një “planet” tjetër

E çuditshmja rezulton të jetë edhe papritur e bukur. Peizazhi i çuditshëm i Cappadocias e bën të gjithë rajonin magjik. Bukuria lokale është magjepsëse. Përshkrimi më i përafërt i zonës do të jetë “peizazhi nga hëna”, sepse gjithçka këtu duket jashtëtokësore.

Rajoni është i mbushur me “oxhaqe”, formacione shkëmbore me një majë në formë koni. Ato u krijuan nga shpërthimet vullkanike dhe më pas shiu dhe era u dhanë atyre formën që shohim sot.

 

4. Fluturim me balonë me ajër të nxehtë

Shumica e turistëve nxitojnë në Cappadocia për të shijuar një udhëtim me tullumbace. Në të vërtetë, peizazhin e Cappadocias në të gjithë lavdinë e tij mund ta shihni vetëm duke u ngritur lart në qiell.

Turistët këshillohen të paguajnë me para në dorë pikërisht ditën e fluturimit, pasi për shkak të motit të keq eventi mund të anulohet në momentin e fundit. Ata përpiqen të parashikojnë motin me saktësi të paktën një ditë para ngjarjes.

Në ditën e fluturimit, ju merren nga hoteli shumë herët, në 4 të mëngjesit për të parë lindjen e diellit në qiell. Më pas, ju sillni në zyrë, ku duhet të paguani për fluturimin. Më pas turistëve u ofrohet një shuplakë mëngjesi.

Brenda koshit të balonave lejohen deri në 18 persona. Kohëzgjatja e fluturimit është 60 minuta. Pas uljes, udhëtarëve u ofrohet të festojnë një ulje të suksesshme me një gotë shampanjë/ lëng portokalli, luleshtrydhe të mbuluara me çokollatë dhe ëmbëlsira të tjera. Të gjithëve u jepet një medalje për trimëri dhe tashmë në orën 7-8 të mëngjesit jeni kthyer në hotel.

 

5. Lindjet epike të diellit

Jo çdo turisti i pëlqen të zgjohet herët në agim, kryesisht të gjithë preferojnë të shijojnë perëndimin e diellit. Megjithatë, mungesa e lindjeve të diellit në Cappadocia është një gabim i pafalshëm. Përveç faktit që paleta e ngjyrave shkon nga portokallia në ngjyrë bezhë. Qindra balona e bëjnë lindjen e diellit një pamje të paharrueshme.

 

6. Qytetet nëntokësore janë mahnitëse

Capadocia mahnit jo vetëm në sipërfaqe. Shumë shekuj më parë, më saktë, në shekujt 8-9 p.e.s. u krijuan qytete nëntokësore me shumë nivele. Ato nuk shërbenin si strehimore të përkohshme, por si banesa të përhershme me një sistem furnizimi me ujë dhe ventilim të mirëmenduar. Shumë qytete janë të lidhura me tunele.

Qyteti shpellë Derinkuyu ndodhet 30 km nga Nevsehir. Hyrjet në të janë të fshehura pas shkurreve, oborreve dhe mureve të shtëpive të zakonshme lokale. Në këtë vendbanim të gjerë nëntokësor shumëkatësh mund të shihni shkolla, kapela, stalla, magazina. Sipas vlerësimeve paraprake, nga 20 deri në 50 mijë njerëz mund të kishin jetuar këtu në të njëjtën kohë.

 

7. Insta- Capadocia

Rajoni përpiqet të kënaqë turistët me absolutisht gjithçka. Çfarë do të thotë? Për shembull, ata shtrojnë një tavolinë në tarracën piktoreske. Mund të jenë fruta të prera tepër bukur në feta, lëngje në gota elegant. Ose organizojnë kënde me jastëkë të qëndisur dhe nargjile.

Turistet kërkojnë këndet më të mira dhe bëjnë selfie. Por askush në të vërtetë nuk ha rekuizita dhe nuk pi nargjile, duke krijuar një iluzion të bukur për faqen e tyre. Turistët mund të përfitojnë nga kostumet si dhe nga rekuizitat nga më të ndryshmet.

 

8. Çfarë tjetër ka në Cappadocia?

Terreni i Cappadocias është i madh. Edhe nëse ndani një javë për të, mezi mund të vini në kontakt me Luginën e Dashurisë, Luginën e Kuqe, Luginën e Trëndafilave, Luginën e Pëllumbave, Kanionin e Ihlara. Udhëtarët shkojnë në shëtitje, çiklizëm malor, hipur mbi kalë dhe organizojnë rrugë kulturore dhe historike. Shumë njerëz thjesht pushojnë dhe eksplorojnë zonën me ritmin e tyre.

 

Tani është koha të eksploroni në Cappadocian, vetëm me ofertat e Max Travel

Looks like you have blocked notifications!