Turqia është një vend i mrekullueshëm për të bërë pushime pasi vendet për të zbuluar këtu janë të bollshme. Një paraqitje e shkurtër e përsosmërisë arkitekturore, historisë së lavdishme dhe bukurisë së pasur kulturore dhe natyrore të Turqisë nuk ka si ti mungojn qendrat tregtare të famshme. Pasi tashmë jeni duke e planifikuar udhëtimin tuaj hidhni një sy ofertës nga MAX TRAVEL 3 ditë shetitje ne Stamboll.

E të futeni në komplekset spektakolare të blerjeve, vështirë se do mund të dilni nga aty, do mundohemi të ju ndihmojm me listen e vendeve tregtare ku do të gjeni disa nga gjërat e famshme për të blerë në Turqi, gjatë blerjeve tuaja mos harroni të shijoni çajin e kafen turke.

Shopping në Pazarin e madhë – (Kapali çarsi) (Grand Bazaar)

Grand Bazaar (Pazari I madh) është një nga qendrat tregtare më të vjetra dhe më të mëdha në botë për shopping në Stamboll. Nëse dëshironi të bëni pazar në Turqi për specialitetet e vendit, Grand Bazaar është vendi ku duhet të jeni. Më shumë se 3000 dyqane që përfshin ky treg vënë në shitje disa nga gjërat më të mira për të blerë në Turqi, duke përfshirë qilima, qeramikë, qilima Kilim, çaj turk, komplete çaji, llamba dhe në asnjë mënyrë mos ti harrojm zbukurimet për syrin e keq 🧿.

 

Pazari i erëzave (SPICE BAZAAR)

Erëzat nga Pazari i Erëzave janë një nga gjërat më të mira për të blerë në Turqi. Tregun e Erëzave do ta gjeni afër Pazarit të Madh. Pra, pasi të keni mbaruar blerjen e suvenireve në Pazarin e Madh, mund të dëshironi të vendosni duart mbi disa nga erëzat ekzotike, frutat e thata, arrat, ullinjtë, kafen dhe ushqimet turke nga Pazari i Erëzave. Përveq aromave të mrekullueshme do të keni mundësin që të shijoni mallrat që ofrohen. Mendoni në një moment vetën në një hapësirë ​​të madhe tregtare me dyqane që shesin erëza egjiptiane dhe shtëpiake.

 

Pazari Arasta (Arasta Bazaar)

Kur bëni pazar në Turqi për produkte dhe suvenire tradicionale, këtu janë gjërat që duhet t’i shikoni – qilima, bizhuteri, tekstile, qeramika, ëmbëlsira turke dhe erëza. Këto gjëra mund të konsiderohen si disa nga gjërat më të mira për t’u blerë në Turqi, të cilat gjenden me bollëk në Arasta Bazaar në Stamboll. Njerëzit dalin nga ky pazar me çantat e tyre të blerjeve të mbushura me shalle, kilim, qeramikë, xhingla dhe disa specialitete të tjera turke.

Shoppingu në Stamboll nuk mbaron në pazaret e tij, disa nga qendrat tregtare të preferuara në Stamboll janë:

  • Mall of Istanbul
  • Istinye Park
  • Zorlu Center
  • Forum Istanbul
  • Kanyon AVM
  • Cevahir AVM
  • City’s Nişantaşı
  • Akmerkez

 

Qendra Tregtare e Stambollit “Mall of Istanbul”

Pazar luksoz me klube argëtuese të pafundme – kjo është ajo që ka qendra tregtare e Stambollit. “Mall of Istanbul”, etiketuar si “qendra tregtare më funksionale e Turqisë”, është një nga qendrat më të mëdha në vend për të pasur një shopping të pa harruar. 350 dyqanet e saj strehojnë disa nga markat më të mëdha të botës dhe të Turqisë. Përveç këtyre dyqaneve tregtare, zona e madhe e kësaj qendre tregtare strehon qendra gustator, parqe argëtimi, qendra të arteve të performancës, 16 teatro dhe një rrugë të arteve tradicionale. Mall of Istanbul, do t’ju ofrojë një përvojë të jashtëzakonshme shoppingu në Turqi.

 

Shopping në Stamboll në qendrën tregtare “Nişantaşı”

Ka mjaft qendra tregtare luksoze në Turqi por Nişantaşı është “Upper East Side” elegant i Stambollit, shtëpia e butikëve më të shtrenjtë të stilistëve dhe stilistëve të modës së vjetër. Ky vend është një surprizë e ëmbël për adhuruesit e modës pasi markat e mëdha si Prada, Gucci, Louis Vuitton dhe Marks dhe Spencer janë të pranishme këtu. Gjithçka mund të gjeni këtu nga restorantet, kafenetë, dyqanet, një kinema dhe shërbim shërbëtor për automjetin tuaj. Pasi të keni mbaruar blerjet këtu, freskohuni duke pirë kafe në një nga kafenetë e gëzueshme.

Tani që gjetëm vendet më të mira në Stamboll për shopping, mbetet vetëm të merrni ofertën më të mirë për udhëtim në MAX TRAVEL.