Menutë e Dubait janë të guximshme, të shijshme dhe mbi të gjitha të paharrueshme. Me origjinë nga kuzhina tradicionale arabe dhe të preferuarat evropiane, gama e pjatave joshëse në Dubai është një përzierje e shijshme e ndikimeve libaneze, iraniane dhe indiane.

Bukuritë e Dubait të lënë vërtet pa frymë, për të mos e humbur këtë mundësi MAX TRAVEL ka oferten e pa rezistueshme për 5 Ditë në Dubai .

Porositni ushqime deti të freskëta të kapura në vend në Gjirin Arabik, ose merrni shijet tuaja në një drejtim tjetër me opsionet eklektike vegjetariane dhe vegane të disponueshme. Plotësoni përvojën tuaj të ngrënies me një pije të nxehtë me erëza Dubai është i famshëm për to ose një pije freskuese të ftohtë.

Dhe për shkak se ne e dimë se mund të jetë e vështirë të vendosësh se çfarë të hani kur prezantohen me kaq shumë opsione të shijshme, këtu është udhëzuesi ynë për disa nga ushqimet dhe pijet më të mira në qytet.

 

Ushqimi më i mirë në Dubai

Le të shkojmë direkt tek ajo! Nuk mund të gaboni kur porosisni këto pjata luksoze.

 

1. Machboos

E konsideruar si pjata kombëtare e Emirateve të Bashkuara Arabe, machboos (mund ta gjeni edhe të shkruar majboos ose majbous në menu) është një pjatë me oriz e shërbyer me mish, ushqim deti ose perime. Ka një aromë të qartë pikante dhe të fuqishme dhe shpesh gatuhet ngadalë duke e bërë atë aq të butë sa shkrihet në gojë.

Ku mund ta provoj Machboos?

Shkoni në restorantin dhe kafenenë Al Fanar në Dubai Festival City Market për machboo tradicionale.

 

2. Shawarma

Shawarma përbëhet nga mish me erëza  zakonisht pulë ose qengji. Pjeket ngadalë për t’i mbushur me aromë, mbështjellë me bukë roti ose pitta dhe mbytur në salcë hudhre.

Ku mund ta provoj shawarma?

Këtë rostiçeri të shijshme do ta gjeni në restorantet në çdo cep në Dubai, duke përfshirë:

Kafeteria Al Ijaza – E vendosur pranë plazhit Mercato, është vendi i përsosur për të ndaluar për të ngrënë pas një dite në diell.

Al Mallah, z. Shawarma – Ju do ta gjeni këtë vend të njohur vetëm 15 minuta në këmbë larg Muzeut Etihad, kështu që ju mund të shijoni shawarma me avull pasi të mësoni më shumë për historinë e pasur të Dubait.

Al Hallab Restaurant & Sweets – Ky restorant libanez është i nderuar për shawarmën e tij (dhe sanduiçet e tij pikante me patate gjithashtu ia vlen të provohen)

 

3. Harees

Një element kryesor gjatë Ramazanit, Harees bëhen me grurë dhe pulë ose qengji. Më pas përzihet me ujë dhe gjalpë, para se t’i shtohet qimnon, kripë dhe qepë dhe gjella lihet të njomet gjatë natës. Pasi uji të jetë kulluar, Harees kanë një konsistencë të ngjashme me qullin.

Ku mund të provoj Harees?

Ndër vendet më të mira për të shijuar këtë pjatë tradicionale janë Aseelah e vendosur në Hotelin Radisson Blu në Dubai Deira Creek ose restoranti dhe kafeneja Al Barza.

 

4. Warak enab

Warak enab përbëhet nga gjethe hardhie të mbushura me oriz dhe barishte. Melasa e shegës zakonisht hidhet sipër për të dhënë prekjen e fundit. Ky meze është i përsosur për ata që ndjekin një dietë me bazë bimore.

Ku mund ta provoj warak enab?

Ne do të rekomandonim marrjen e mostrave të warak enab në Azkadenya, të cilën do ta gjeni në Mall of the Emirates.

 

Pijet më të mira në Dubai

Kujdesuni për këto pije freskuese në meny dhe sigurohuni që të provoni një çift gjatë qëndrimit tuaj në Dubai.

 

1. Karak

Pija kombëtare e Dubait është një çaj i ëmbël chai i shërbyer me qumësht dhe erëza duke përfshirë shafran, kanellë dhe xhenxhefil. Më së miri shërbehet me një ëmbëlsirë anash.

Ku mund të provoj karak?

I vendosur në qendër të Dubait është Karak House Dubai, ku pija shërbehet me një biskotë falas me gjalpë.

 

2. Kafe arabe

Preferoni kafen ndaj çajit? Do t’ju pëlqejë kultura e kafeneve në Dubai! Birrat e rajonit konsiderohen si disa nga më të mirat në botë. E njohur më mirë si gahwa, kafeja arabe bëhet me erëza duke përfshirë qimnon dhe shafran. Ajo derdhet nga një tenxhere arabe e njohur si dallah dhe shpesh e shoqëruar me hurma të ëmbla.

Ku mund ta provoj kafen arabe?

Muzeu i Kafes në Distriktin Al Fahidi është vendi ku ju rekomandojmë të provoni këtë pije tradicionale.

 

3. Jallab

Nëse doni diçka pak më freskuese, provoni jallab. Kjo pije popullore arabe është e formuar nga melasa e rrushit, hurmat dhe uji i trëndafilit duke krijuar një aromë të veçantë të ëmbël, të parfumuar.

Ku mund ta provoj jallabin?

Jallab shërbehet në të gjitha kafenetë dhe restorantet në të gjithë qytetin. Sidoqoftë, dy vende që mund të dëshironi të provoni janë Shtëpia Mezza në qendër të Dubait dhe Al Habbab në The Dubai Mall.

 

Në Dubai ju presin shumë atraksione, por vetëm nëse nxitoni të përfitoni nga oferta MAX TRAVEL 5 Ditë në Dubai .

Looks like you have blocked notifications!