Ju mund të mendoni se verës po i vjen fundi, por shtatori është në fakt koha më e mirë për të vizituar Bodrumin. Me temperatura të mira, diell të pafund dhe mungesë turmash, shtatori në Bodrum është po aq i qetë sa sipërfaqja e lëmuar e detit blu të errët. Ne zgjodhëm restorantet më të mira për planet tuaja të ardhshme të pushimeve.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe kaloni momente te mrekullueshme me familjen tuaj në Bodrum.

1. Limon

Sigurisht një nga restorantet më të bukura në Bodrum, Limon shtrihet mbi një kopsht të gjelbër ku tavolinat dhe karriget e cilësisë së mirë shohin perëndimin e diellit në të gjithë lavdinë e tij. Uluni në bar (nën pemë me llamba të varura) dhe pini një pije para darkës përpara se të shkoni në tryezën tuaj. Zgjidhni nga menyja e thjeshtë e mezeve të freskëta, me kabak çiçeği dolması (lule kungulli të mbushura) si një nga të preferuarat. Një vend super romantik për të ngrënë.

 

2. Orfoz

Tema në Orfoz është të hash gjithçka që del nga deti. Ju rekomandojmë të shkoni direkt për menunë e shkëlqyer të shijimit në këtë vend, të stolisur me tavolina dhe karrige prej druri së bashku me dekorimet detare. Po flasim për sashimi sardele, ngjala të tymosur, kërmijtë e detit në salcë vere, molusqe të freskëta me limon dhe midhje të freskëta të pjekura, sa për t’ju dhënë një ide. Gjithçka është e freskët dhe absolutisht e shijshme ndaj bëni rezervimet tuaja së shpejti.

 

3. Memedof

Restoranti më i njohur i Bodrumit për peshk të freskët dhe meze buzë detit, do t’ju duhet të bëni rezervime paraprakisht, veçanërisht për tavolinat me pamje të drejtpërdrejtë nga deti në tarracë. Sapo të hyni në Memedof, do të shihni dy ekrane: një për kapjen e ditës dhe tjetri për meze të sapopërgatitur të ditës. Shkoni tek klasikët, si şakşuka (patëllxhanë të skuqur me një salcë kos dhe hudhër), fava (fasule pure), deniz börülcesi (samfir), lakerda (bonito e kripur), dolma midye (midhje të mbushura) dhe kalamar tava (kalamari i skuqur), e ndjekur nga një peshk i pjekur në skarë.

 

4. Maçakızı

Maçakızı, është i fshehur mes florës dhe faunës natyrore të Türkbükü dhe në mbrëmje restoranti i tij është një nga opsionet më të pasura për sa i përket ngrënies. Gatimet përfshijnë “John Dorry” të zier pa leje me barishte arre skordalia dhe purslane të vyshkur, mungesë qengji të pjekur me feta pesto të tharë në diell dhe patate të copëtuara, ose spagetini aglio e olio me bottarga të rruar dhe djegës të tharë në diell. Para ose pas darkës, sigurohuni që të pini një koktej në bar që është disa hapa larg ujit.

 

5. Hoca’nın Yeri

Nëse jeni duke kërkuar diçka tjetër përveç ushqimeve të detit për të ngrënë, atëherë manti (qeska të vogla brumi të bëra me dorë të mbushura me mish të bluar dhe erëza të mbushura me një kos, hudhër dhe salcë domate) dhe çiğ börek (brum i fryrë i skuqur i mbushur me mish ose djathë) në Hoca’nin Yeri janë alternativa perfekte. Gjithmonë i përgatitur në mënyrë perfekte dhe i shijshëm, si dhe jo shumë i rëndë në portofol, të ngrënit këtu është një kënaqësi pasi tavolinat e restorantit janë gjithashtu pikërisht mbi ujë, kështu që edhe pse nuk po hani peshk, mund të shikoni përsëri ujërat.

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni kuzhinen e mrekullueshme  te Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!