Stambolli është një nga qytetet më të gjallë dhe të larmishëm në botë. Historia e pasur dhe trashëgimia kulturore e saj reflektohen në skenën e ushqimit, e cila ofron një gamë të gjerë opsionesh të shijshme dhe të përballueshme të Fast Food.

Sigurisht që ofertën më të mirë për një shëtitje 3-ditore në Stamboll mund ta gjeni në Max Travel .

Pavarësisht nëse jeni vendas apo vizitor, me siguri do të gjeni diçka që i përshtatet shijeve tuaja.

Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim në disa nga ushqimet e shpejta më të mira në Stamboll dhe ku mund t’i gjeni ato.

 

1. Lahmacun

Një pjatë popullore turke, Lahmacun është një brumë i hollë dhe krokan i mbushur me mish të grirë, qepë dhe barishte. Mund ta gjeni në shumë restorante lokale dhe shitës të ushqimeve në rrugë në të gjithë Stambollin. Disa nga vendet më të mira për të provuar Lahmacun në Stamboll janë Hocapaşa Pidecisi, Borsam Taşfırın dhe İkbal Cafe.

 

2. Döner kebab

Ndoshta fast food më i famshëm në Turqi, Döner kebab është një domosdoshmëri për t’u provuar kur jeni në Stamboll. Është bërë nga shtresat e mishit të marinuar, zakonisht viçi ose pule, që piqen ngadalë në një hell vertikal. Më pas mishi pritet në feta hollë dhe shërbehet në një bukë pita me perime dhe salca. Disa nga vendet më të mira për të provuar qebapin Döner në Stamboll janë Öz Kilis Künefe, Bambi Cafe dhe Şahin Usta.

 

3. Simit

Simit është një bukë rrethore e mbuluar me fara susami, e cila shpesh quhet bagel turke. Është ushqimi kryesor i mëngjesit në Stamboll dhe zakonisht shijohet me një filxhan çaj. Simit mund ta gjeni në shumicën e furrave lokale dhe shitësve ambulantë. Disa nga vendet më të mira për të provuar Simit në Stamboll janë Simitçi Dünyası, Simit Sarayı dhe Büyük Ev Ablukada.

 

4. Kokoreç

Kokoreç është një ushqim tradicional turk i rrugës i bërë nga zorrët e qengjit që janë të kalitur me barishte dhe erëza. Më pas zorrët mbështillen dhe piqen në skarë në një hell. Mund të mos tingëllojë e shijshme, por Kokoreç është i preferuari si nga vendasit ashtu edhe nga vizitorët. Disa nga vendet më të mira për të provuar Kokoreçin në Stamboll janë İbrahim Usta, Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta dhe Urfa Kebapçısı.

 

5. Dollma midye

Dollma midye është një meze popullore turke e bërë nga midhjet e mbushura me oriz, barishte dhe erëza. Ato zakonisht shërbehen me një fetë limoni dhe bëjnë një rostiçeri të shijshme dhe të përballueshme. Dolma Midye mund ta gjeni në shumicën e shitësve ambulantë dhe restoranteve të detit në Stamboll. Disa nga vendet më të mira për të provuar dolma Midye në Stamboll janë Tarihi Eminönü Balıkçısı, Galata Balıkçısı dhe Karaköy Balıkçısı.

 

6. Pide

Pide është një lloj buke turke që është e ngjashme me picën. Shpesh shërbehet me një shumëllojshmëri të shtesave si djathë, mish dhe perime. Vendi më i mirë për të gjetur pide në Stamboll është në Pideci Ali Usta në Fatih.

 

7. Köfte

Köfte është një lloj qofte turke që zakonisht bëhet me mish viçi ose qengji. Shpesh shërbehet me bukë dhe sallatë. Vendi më i mirë për të gjetur köfte në Stamboll është në Köfteci İrfan në Fatih.

 

8. İskender Kebab

İskender qebap është një pjatë popullore turke që bëhet nga mish qengji ose viçi i pjekur në feta hollë, i shërbyer mbi një shtrat me bukë pita dhe sipër me salcë domate dhe gjalpë të shkrirë. Vendi më i mirë për të gjetur İskender kebab në Stamboll është në İskender Kebapçısı në Beyoğlu.

 

9. Balık Ekmek

Balık Ekmek është një sanduiç i njohur peshku turk që bëhet me peshk të pjekur në skarë ose të skuqur, i shërbyer në një copë bukë me marule, qepë dhe domate. Vendi më i mirë për të gjetur Balık Ekmek në Stamboll është tregu i peshkut në Eminönü.

 

10.Tantuni     

Tantuni është një lloj mbështjellësi turk që bëhet nga feta të holla viçi ose qengji, i shërbyer me perime dhe erëza. Vendi më i mirë për të gjetur tantuni në Stamboll është në Tantuni İskender në Beyoğlu.

 

Varësisht se a doni Lahmacun, Döner kebab, Simit, Kokoreç apo Midye dolma, me siguri do ta gjeni në Stamboll. Pra, kurdo që të jeni në Stamboll, sigurohuni që të provoni disa nga këto fast food të shijshme.

 

Stambolli ju pret me atraksionet e shumta dhe mundësitë për blerje. Kontaktoni tani Max Travel  dhe përfitoni nga oferta 3 ditë në Stamboll.

Looks like you have blocked notifications!