Nëntori është një kohë e shkëlqyer për të qenë turist në Stamboll. Klima është e këndshme pas verës së nxehtë, në përgjithësi është rreth 15-17 gradë Celsius. Por kini kujdes, sidomos në mbrëmje dhe herët në mëngjes, mund të jetë më ftohtë kështu që mos harroni të merrni me vete disa rroba më të ngrohta.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Nuk presim një nëntor të lagësht, por mund të bjerë shi, kështu që jini të kujdesshëm. Për ta përmbledhur, paketoni me vete xhaketat tuaja të lehta dhe këpucët më të ngrohta dhe do të jeni gati! Shijoni diellin që ngroh gjatë ditës. Ditët janë të shkurtra, dielli perëndon rreth orës 17:50

 

Pse duhet ta vizitoni Stambollin në Nëntor?

Të vizitosh Stambollin në nëntor nuk është vetëm e mrekullueshme me motin e tij të këndshëm, por edhe është shumë më miqësore me buxhetin. Shumë hotele në Stamboll kalojnë në çmime jashtë sezonit dhe është një mundësi e mirë për të qëndruar më gjatë nëse keni një buxhet. Por mos harroni, është Stamboll dhe është gjithmonë i mbushur me njerëz. Pra, bëni rezervimet tuaja paraprakisht dhe mos humbisni ofertat, veçanërisht në qytetin e vjetër të Stambollit.

 

Çfarë duhet të bëni në Stamboll në Nëntor?

Stambolli është gjithmonë i pasur me atraksione dhe ngjarje, por është një kohë e mrekullueshme për të vizituar Hagia Sophia, Muzeun e Pallatit Topkapi dhe Muzeun e Pallatit Dolmabahçe pasi nuk do të ketë radhë të gjata si në verë. Për kursime ju rekomandojmë të blini një Istanbul Tourist Pass, kështu që do të jetë një çmim për të mbuluar të gjitha. Pass përfshin gjithashtu turne të shkëlqyera me guida, një smide me njohuri mund të bëjë një vend të mirë në një vend të mrekullueshëm me mot të këndshëm, nëntori është gjithashtu një kohë e mirë për aktivitete në natyrë. Bëni shëtitje të gjata nëpër qytet, si nga Kulla Galata në Sheshin Taksim dhe shijoni çdo hap gjatë rrugës ndaloni në Muzeun Madame Tussaud dhe mahnituni. Mund të jetë mirë të shikosh shfaqjen e dervishëve të rrotulluar ose të bashkohesh në një seminar turk të mermerit në ditët më të freskëta.

Gjithashtu, është një kohë e shkëlqyeshme për të shijuar ushqime në rrugë pasi nuk është më aq e nxehtë. Shijimi i çajit turk dhe kafesë turke është gjithashtu një domosdoshmëri

 

Ngjarjet në Stamboll gjatë muajit Nëntor

Stambolli është plot jetë çdo ditë me ngjarje, koncerte dhe shumë atraksione të tjera. Ka ngjarje të ndryshme në Stamboll, por ne zgjodhëm disa prej tyre që t’i shikoni në periudhën tuaj të shkurtër kohore

1. Bienalja e 17-të e Stambollit

Fondacioni i Stambollit për Kulturë dhe Arte (IKSV) organizon Bienalen e Stambollit që nga viti 1987. Bienalja synon të krijojë një pikë takimi në Stamboll, në fushën e arteve pamore mes artistëve nga kultura të ndryshme dhe audiencës.

Bienalen e 17-të të Stambollit mund të vizitohet pa pagesë midis 17 shtatorit dhe 20 nëntorit 2022 në Muzeun Pera, Perform Istanbul, Müze Gazhane, Arter Istanbul, Hamami Cinili, Kügük Mustafa Pasa Hamami dhe shumë vende të tjera. Mos e humbisni nëse keni kohë, veçanërisht ju rekomandojmë të vizitoni Muzeun Pera, i cili është FALAS me një leje turistike të Stambollit.

 

2. Festivali i Teatrit të Stambollit

Festivali i Teatrit të Stambollit është një ngjarje ndërkombëtare që bashkon kompanitë teatrore dhe grupet e kërcimit nga Turqia dhe jashtë saj me audiencën dhe u mbajt për herë të parë në vitin 1989. Një herë në vit, festivali pret kompani dhe artistë të përzgjedhur me kujdes që hapin horizonte të reja si për audiencën ashtu edhe për botën e artit duke sjellë në skenë interpretime kombëtare dhe ndërkombëtare, klasike dhe bashkëkohore përmes objektivit të tij unik. Midis 25 tetorit – 26 nëntor 2022 do të ketë shumë shfaqje që takohen me publikun. Ka edhe shfaqje në anglisht, kështu që do të ishte një mundësi e mrekullueshme për t’u ndjerë si vendas.

 

Për ta përmbledhur: Stambolli në Nëntor

Disa këshilla për vizitorët

  • Merrni me vete rroba të ngrohta dhe të papërshkueshme nga uji
  • Blini Istanbul City Card për transport publik
  • Kontrolloni aktivitetet e brendshme

 

Shumë gjëra ju presin në Stamboll, kontaktoni tani në Max Travel  dhe përfitoni nga oferta e Shëtitje në Stamboll .

Looks like you have blocked notifications!