Dimri është koha e përkryer për t’u angazhuar në disa ushtrime të shëndetshme për zemrën dhe për të hequr disa nga ato kilogramë të padëshiruar pas pushimeve. Koha për të ndërmarrë veprime është tani, nuk ka nevojë për letargji këtë sezon!Merr familjen dhe drejtohu në Bansko me super oferten e MAX TRAVEL për një stërvitje dhe pushim në natyrë të mrekullueshme që jo vetëm ofron peizazhe të bukura dhe argëtim, por edhe disa përfitime të mira shëndetësore.

 

1. Të bën të ndihesh më i ri

Skijimi në zbritje nuk është vetëm argëtues, por gjithashtu mund t’ju mbajë të dukeni dhe ndiheni të rinj, falë përfitimeve të fitnesit që ofron skijimi. Në një studim të botuar në Revistën Skandinave të Mjekësisë dhe Shkencës në Sport, studiuesit zbuluan se vetëm 12 javë skijim kishin një ndikim të thellë në shëndetin e moshave 60 deri në 76 vjeç.

Kjo është arsyeja e mjaftueshme për t’u lidhur me disa ski dhe për t’u nisur drejt kodrave!

 

2. Ai rrit aftësinë tuaj kardiovaskulare dhe muskulore

Kapaciteti i lartë aerobik dhe fitnesi muskulor, kjo është ajo që mund të prisni nëse shtoni në rutinën tuaj të stërvitjes sportet e qëndrueshmërisë si skijimi

Studiuesit krahasuan nivelet e fitnesit të atletëve elitarë të qëndrueshmërisë gjatë gjithë jetës me një grup njerëzish të së njëjtës moshë (mbi 80 vjeç) të cilët nuk kishin pasur kurrë rutina të rregullta stërvitjeje. Sipas autorëve të studimit, atletët e qëndrueshmërisë (përfshirë skiatorët në vend) kishin “kapacitet jashtëzakonisht të lartë aerobik”.

 

3. Të bën të lumtur

Studiuesit nga Universiteti Yonsei në Kore kryen një anketë me 279 vizitorë në tre vendpushimet kryesore të skive dhe zbuluan se skiatorët morën shumë kënaqësi nga pjesëmarrja në këto sporte me dëborë.

“Lojtaria e të rriturve mund të ndikojë në lumturinë e njerëzve, ndërsa aktivitetet dhe takimet shoqërore rreth një aktiviteti sportiv si skijimi kanë rezultate pozitive psikologjike dhe kontribuojnë në mirëqenien e përgjithshme”, thotë hulumtuesi kryesor i studimit Hyun-Woo Lee.

Koha për t’u grumbulluar dhe për të rritur mirëqenien tuaj!

 

4. Përmirëson shëndetin tuaj mendor

Një mënyrë e thjeshtë se si skijimi mund të përmirësojë shëndetin tuaj mendor? Ju nxjerr jashtë në natyrë në një kohë të vitit që zakonisht tundoheni të bini në letargji.

Kjo është një gjë e mirë për shëndetin tuaj mendor, sipas një studimi të fundit. Studiuesit caktuan dy grupe pjesëmarrësish që ose të shkonin për një shëtitje në natyrë, ose të shkonin për një shëtitje në një mjedis urban të ngarkuar. Përfitimet për ata që bënin një shëtitje në natyrë ishin të shumta në krahasim me grupin tjetër.

Së bashku me uljen e ankthit dhe vetë-flasin negativ, shëtitësit e natyrës performuan më mirë në testet e kujtesës dhe njohjes. Mund të jetë joshëse të qëndroni brenda, por natyra ju pret në kodrën e skive, ku mund t’i jepni një shtysë shëndetit tuaj mendor.

 

5. Ju ndihmon të digjni kalori

Nëse jeni duke kërkuar për një stërvitje dimërore që ju ndihmon të humbni kalori, mos kërkoni më tej. Skijimi jo vetëm që djeg shumë kalori, por në fakt është argëtues.

Një person me peshë 155 kilogramë mund të djegë 223 kalori në 30 minuta skijim në zbritje. Duke pasur parasysh se një ditë në shpatet zakonisht zgjat të paktën tre orë, ju do të digjni një sasi të panumërt kalorish (dhe do të keni një oreks të madh après-ski për ta vërtetuar këtë).

Nëse vendosni të bëni ski në vend, do të digjni 298 kalori për 30 minuta të shpenzuara në shtigje. Sido që të jetë, është një mënyrë argëtuese e garantuar për të kaluar një ditë dimri.

 

6. Ndihmon për të mposhtur depresionin e dimrit

Çrregullimi Afektiv Sezonal, ose SAD, mund të rrëzojë edhe njerëzit më të lumtur gjatë muajve të dimrit. Studiuesi Norman Rosenthal shpiku termin “SAD” në 1984 dhe që atëherë ka bërë shumë kërkime se si ta trajtojë atë.

Ndërsa rekomandimi i tij numër një është terapia me dritë, ai zbuloi gjithashtu se një orë aktivitet aerobik në natyrë (edhe me një qiell me re) kishte të njëjtat përfitime si 2.5 orë trajtim me dritë në ambiente të mbyllura.

Kjo është arsye e mjaftueshme për t’iu drejtuar Banskos, edhe në ditët më të zymta të dimrit.

 

7. Është sociale

Çdo sport, duke përfshirë skijimin dhe snowboarding, inkurajon ndërveprimin social dhe lidhjen. Ky është një lajm i mirë, duke pasur parasysh se marrëdhëniet shoqërore janë një tregues i rëndësishëm i lumturisë. Sipas një studimi të botuar në Annals of Behavioral Medicine, koha sociale është më shpërblyese sesa koha vetëm.

Pavarësisht nëse kapni një grup miqsh dhe familjarësh për të shkuar në Bankso, ose thjesht bëni miq të rinj, është një mënyrë e shkëlqyer për t’u bërë social.

 

Për të shijuar këtë pushim të mrekullueshëm në MAX TRAVEL gjithmonë do ti gjeni ofertat me te mira

 

 

Looks like you have blocked notifications!