Skijimi në Bansko të Bullgarisë është një përvojë që nuk duhet humbur. I vendosur në malet Pirin, ky vendpushim simpatik i skive ofron diçka për skiatorët dhe snowboarders të të gjitha niveleve.

Merr familjen dhe drejtohu në Bansko me super oferten e MAX TRAVEL për një pushim në natyrë të mrekullueshm

Një nga tërheqjet kryesore të Bansko është gama e gjerë e shpateve. Vendpushimi krenohet me mbi 70 kilometra pista skish, me një përzierje të shtigjeve të lehta, të ndërmjetme dhe të vështira. Pavarësisht nëse jeni fillestar apo skiator me përvojë, do të gjeni shumë terren që i përshtatet aftësive tuaja. Resorti ofron gjithashtu ski natën dhe snowboard, duke ju dhënë mundësinë për të goditur shpatet nën yje. Biletat e ashensorit dhe pajisjet me qira janë shumë të përballueshme në krahasim me destinacionet më të njohura të skive.

Por skijimi dhe snowboarding nuk janë e vetmja gjë për të bërë në Bansko. Vendpushimi është gjithashtu shtëpia e një sërë aktivitetesh të tjera dimërore, të tilla si ecja ne borë, skijimi në vend dhe madje edhe udhëtimi me qen. Dhe kur nuk jeni në shpatet, mund të eksploroni qytetin simpatik të Bansko, me arkitekturën e tij tradicionale bullgare dhe skenën e gjallë të après-ski.

 

Në përgjithësi, skijimi në Bansko është një zgjedhje e shkëlqyeshme për skiatorët të të gjitha niveleve që kërkojnë një pushim skish të përshtatshëm me buxhet dhe me shumë larmi. Malet dhe fshati kanë shumë për të ofruar dhe do t’i bëjnë pushimet tuaja të skive një përvojë të paharrueshme.

Një nga aktivitetet më të njohura të mbrëmjes në Bansko është après-ski. Qyteti është shtëpia e një sërë baresh, restorantesh dhe klubesh që ofrojnë argëtim të gjallë dhe një shans për t’u çlodhur dhe çlodhur pas një dite në shpatet. Vizitorët mund të shijojnë muzikë dhe valle tradicionale bullgare, si dhe një gamë të gjerë të kuzhinës ndërkombëtare.

Një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për argëtimin e mbrëmjes në Bansko është një vizitë në një nga qendrat e shumta të banjës ose Wellness të qytetit. Këto objekte ofrojnë një sërë trajtimesh dhe shërbimesh, duke përfshirë masazhet, saunat dhe vaskat e nxehta, për të ndihmuar vizitorët të pushojnë dhe të rinovohen pas një dite skijimi ose dëbore.

Për ata që ndihen aventurierë, ka edhe shumë aktivitete në natyrë për të bërë në mbrëmje. Ski natën dhe snowboarding është një përvojë emocionuese, dhe shpatet e ndriçuara ofrojnë një perspektivë unike në mal.

Në përgjithësi, Bansko ofron një gamë të gjerë aktivitetesh në mbrëmje për t’iu përshtatur të gjitha shijeve dhe preferencave. Nëse jeni duke kërkuar të pushoni dhe të çlodheni pas një dite në shpatet, të eksploroni kulturën dhe historinë e pasur të qytetit ose të provoni diçka të re dhe emocionuese, ka diçka për të gjithë në këtë qytet simpatik malor.

Disa këshilla se si të kaloni 4 ditë në Bansko

 

Dita 1: Ski dhe Snowboard

Filloni udhëtimin tuaj me një ditë në shpatet. Bansko krenohet me mbi 70 kilometra pista skijimi, me një përzierje të shtigjeve të lehta, të ndërmjetme dhe të vështira, duke e bërë atë një destinacion të shkëlqyeshëm për skiatorët dhe snowboarders të të gjitha niveleve. Resorti ofron gjithashtu ski natën dhe snowboard, duke ju dhënë mundësinë për të goditur shpatet nën yje.

 

Dita 2: Eksploroni qytetin

Merrni një pushim nga shpatet dhe kaloni një ditë duke eksploruar qytetin simpatik të Bansko. Lagjja e Vjetër është shtëpia e një numri shtëpish tradicionale bullgare të ruajtura mirë, si dhe një sërë muzeumesh dhe galerish që shfaqin historinë dhe kulturën e pasur të zonës. Bëni një shëtitje nëpër rrugë dhe admironi arkitekturën, ose ndaloni në një nga dyqanet dhe restorantet e shumta për të shijuar kuzhinën lokale.

 

Dita 3: Relaksohuni dhe Rinovohuni

Merrni një pushim nga pushimet tuaja aktive dhe kënaquni me pak relaksim dhe përtëritje. Bansko është shtëpia e një sërë banjash dhe qendrash Wellness që ofrojnë një sërë trajtimesh dhe shërbimesh, duke përfshirë masazhe, sauna dhe vaskë të nxehtë, për të ndihmuar vizitorët të pushojnë dhe të rinovohen.

 

Dita 4: Aventurë në natyrën e madhe

Vazhdoni udhëtimin tuaj me një notë aventureske dhe eksploroni bukuritë e jashtme. Mund të provoni lëvizjen me motor dëbore ose ecjen ne borë për të parë peizazhin mahnitës në një mënyrë tjetër. Përndryshe, bëni një shëtitje piktoreske me ashensor dhe shijoni pamjet piktoreske nga maja e malit.

 

Dita 5: Zhytja kulturore

Përdoreni ditën tuaj të fundit për t’u zhytur në kulturën bullgare. Vizitoni kishën lokale, si kisha e Trinisë së Shenjtë, për shembull, për të vlerësuar artin dhe arkitekturën. Bëni një turne me guidë në muzeun etnografik lokal për të mësuar më shumë rreth historisë dhe zakoneve të zonës. Provoni një vakt tradicional bullgar në një restorant lokal dhe blini disa suvenire për t’i marrë në shtëpi.

Për të shijuar këtë pushim të mrekullueshëm në MAX TRAVEL gjithmonë do ti gjeni ofertat me te mira

Looks like you have blocked notifications!