Malta mund të tërheqë udhëtarët me çdo buxhet të caktuar dhe pa shpenzuar shumë. Ndërsa shumë nga restorantet dhe atraksionet kryesore të vendit vijnë me çmime të konsiderueshme, ka shumë gjëra falas dhe të përballueshme për të bërë edhe në Maltë.

Me super ofertën nga Max Travel është koha që ta vizitoni Maltën pa shpenzuar shumë për vetëm 159 Euro!

Ka kaq shumë arsye për të vizituar Maltën për pushimet tuaja të ardhshme sepse udhëtimi juaj mund të jetë i mbushur me shëtitje në plaze dhe shëtitje malore, por mos harroni të shijoni historinë unike të Maltës.

Malta mund të jetë e vogël, por ka shumë për të ofruar dhe një pushim i paharrueshëm maltez nuk ka pse të kushtojë shumë…

 

Kaloni pak kohë në plazh

Malta ka pothuajse 200 km vijë bregdetare në total, që do të thotë se pushuesve nuk u mungojnë plazhet e bukura për të shijuar pa pasur nevojë të paguajnë. Ka shumë plazhe në të gjithë ishullin, duke filluar nga shtrirje të mëdha dhe të mbushura me rërë të artë deri te plazhet më të vogla dhe më intime të shpërndara me guralecë.

Laguna Blu në ishullin e vogël Comino dhe Gjiri i Parajsës me emrin e duhur në bregun verior të kontinentit janë 2 nga pikat kryesore turistike. Nëse dëshironi të shmangni turmat dhe të shijoni diçka pak më të qetë dhe private, disa nga plazhet më pak të njohura të Maltës përfshijnë Pishinën e Shën Pjetrit në anën lindore të ishullit dhe Gjirin Imgiebah.

 

Mdina

I njohur si ‘Qyteti i heshtur’, Mdina është një qytet i fortifikuar në pjesën veriore të Maltës. Ishte kryeqyteti i parë i ishullit dhe qëndroi i tillë deri në periudhën mesjetare. Me një histori që daton në shekullin e 8-të para Krishtit, Mdina ka një arkitekturë krejtësisht të jashtëzakonshme me një shkrirje magjepsëse ndikimesh, duke përfshirë Romën Bizantine dhe atë të Lashtë.

Muret dhe portat e vjetra të qytetit janë në listën që duhet parë. Mdina është gjithashtu shtëpia e disa pallateve të mahnitshme dhe ndërtesave fetare si Palazzo Vilhena dhe Katedralja e Shën Palit. Thjesht ecja nëpër Mdina është një përvojë më vete. Më e mira nga të gjitha, nuk keni nevojë të paguani asgjë për të hyrë në qytet dhe për të parë përreth.

 

Ecni në këmbë

Pavarësisht nëse jeni duke vizituar Valetta, Mdina, Sliema, Senglea ose një qytet ose qytet tjetër i bukur maltez, shumë nga qendrat urbane në të gjithë Maltën janë relativisht të vogla, veçanërisht kur krahasohen me kryeqytetet e mëdha evropiane. Kjo do të thotë që ju mund të lëvizni në shumicën e vendeve në këmbë shumë lehtë dhe me lehtësi.

Në fakt, vendet si Valletta mund të eksplorohen më së miri në këmbë, pasi ecja përreth ju jep kohë për të vlerësuar ndikimet e shumta në arkitekturën dhe dizajnin që ju rrethojnë. Zbulimi i dyqaneve, kafeneve dhe lokacioneve të tjera të vogla me interes janë gjithashtu pjesë e aventurës – një që mund të mos jeni në gjendje ta përjetoni nga një autobus ose taksi.

 

Vizitë gjatë karnavaleve ose festave

Maltezëve absolutisht u pëlqen të festojnë dhe kanë pritur disa nga festimet më emocionuese dhe më të gjalla të karnavaleve në të gjithë Evropën që nga shekulli i 15-të. Festohet në të gjithë ishullin gjatë shkurtit dhe marsit të çdo viti, karnavalet janë të mbushura me parada, grupe marshimi, shumë vallëzime dhe shumë ushqime dhe pije gjithashtu.

Për më tepër, shumica e argëtimit ndodh pikërisht në rrugët e qyteteve dhe qyteteve, si Valletta, që do të thotë se nuk ka tarifa hyrjeje. Çdo famulli organizon gjithashtu ‘Festën’ e saj fetare me fishekzjarre, ushqim dhe argëtim të përgjithshëm për turistët dhe vendasit që të ndajnë së bashku.

 

Hani pastizzi

Një nga shpenzimet më të mëdha për shumë udhëtarë në Maltë duhet të jetë ushqimi, me shumë restorante me çmime të larta në veçanti rreth Valettës. Për të kursyer ca para ndërsa ende shijoni ushqim autentik, tradicional maltez, merrni pak pastizzi.

Pastizzi janë ëmbëlsira të shijshme me mbushje të ndryshme, nga bizelet e përziera dhe mishi i pulës e deri te ëmbëlsirat e ëmbla si çokollata me arra. Ato janë të disponueshme në bare, kafene dhe nga shitësit ambulantë në të gjithë ishullin. Ëmbëlsira është edhe e përballueshme, edhe ngopëse, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për ata që duan të mbajnë nivelet e tyre të energjisë dhe të shijojnë disa shije lokale pa paguar shumë.

 

Shkoni për snorkeling nëpër ishujt maltezë

Midis shkëmbinjve nënujorë, shpellave, lagunave dhe rrënojave të saj, Malta është shtëpia e disa prej pikave më të mira të snorkelimit në Detin Mesdhe. Pjesa më e mirë është se shumë nga këto vende zhytjeje janë të lira për t’u aksesuar. Ujërat e qetë, të bukur dhe blu të vijës bregdetare malteze dhe ishujve përreth ofrojnë kushte optimale për zhytësit e moshave dhe niveleve të ndryshme.

Meqenëse zhytja dhe snorkeling janë të njohura për vendasit, mund të blini pajisje bazë mjaft lirë në shumë dyqane fshati dhe më pas të shkoni në vendin tuaj të preferuar për të zhytur veten për disa aventura ujore.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

 

 

Looks like you have blocked notifications!