Këtu mund të gjeni sheshet, më të vizituara, të gjalla dhe turistike në Stamboll. Mund të kaloni një ditë të mrekullueshme duke ngrënë jashtë, duke pirë pije ndërsa pushoni në kafenetë e njohura, duke bërë pazar, duke shëtitur dhe argëtuar në të gjitha ato vende gjatë vizitës suaj në Stamboll

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

 

1. Sheshi Sulltanahmet në Fatih

Sheshi Sulltanahmet, i njohur gjithashtu si Hipodromi dhe i rrethuar nga Xhamia Blu, Hagia Sophia dhe Muzeu i Arteve Turke dhe Islame, është një pikë takimi popullore dhe një zonë turistike shumë mbresëlënëse e Sultanahmetit që çon në të gjitha vendet historike përreth Sulltanahmetit. Hipodromi i shekullit të 4-të nga epoka e Bizantit, Obelisku Egjiptian, Kolona Serpentine, Kolosi ose Kolona e Kostandinit Porphyrgenitus, shatërvani gjerman mjaft kitsch janë pamjet kryesore në shesh.

 

2. Sheshi Taksim në Beyoglu

Sheshi Taksim, me vendndodhjen e tij që të çon në monument, parkun Gezi, kishën me kupolë të Aya Triada, tramvajin nostalgjik, Xhaminë Huseyin Aga dhe Avenue e famshme Istiklal në Taksim, është sheshi më popullor në Stamboll si dhe në Turqi. Është njësoj si ato të famshmet në vendet evropiane.

 

3. Sheshi Besiktas

Sheshi i Besiktas është i mrekullueshëm me shumëllojshmëri kafenesh, restorantesh, dyqanesh dhe jetë të gjallë në Stamboll. Është shumë e këndshme të kalosh kohë në sheshin e rrethuar nga restorantet dhe kafenetë me pamje nga Bosfori dhe të shikosh pamjet e mrekullueshme të Bosforit nga bregu i Besiktasit. Muzeu i famshëm Detar dhe Varri i Barbaros Hayrettin Pashës ndodhet pranë sheshit Besiktas, pranë detit.

 

4. Sheshi Ortakoy

Sheshi Ortakoy është e njohur me të rinjtë dhe vizitorët e Stambollit. Ka shumë kafene, bare, restorante dhe dyqane në shesh. Netët e gjalla në fundjavë janë gjithashtu fantastike. Xhamia Ortakoy, shatërvani i Damat Ibrahim Pashës dhe rezidenca historike e Esma Sulltanit, që datojnë në shekullin e 18-të, ia vlen të shihen.

 

5. Sheshi Eminonu

Sheshi Eminonu, është zona kryesore tërheqëse e lagjes Eminonu, e vendosur midis Urës së Galatas dhe Xhamisë së Re (Yeni Camii), ku mund të shihni plot vendas dhe turistë gjatë gjithë ditës. Ndalesa e tramvajit, pikat e trageteve ndodhen pranë sheshit, si dhe Yeni Camii dhe Pazari Egjiptian i Erëzave.

 

6. Sheshi Beyazit

Sheshi Beyazit është i vendosur në Beyazit. Është gjithashtu një pjesë e populluar e qytetit. Ajo është gjithashtu shtëpi e ngjarjeve politike dhe kulturore. Pazari i famshëm i Madh (Grand Bazaar) është një nga vendet turistike më të vizituara në rajon. Sigurohuni që të vizitoni këtë pazar të famshëm historik që përmban mbi 4000 dyqane dhe shitës që shesin tekstile shumëngjyrëshe, erëza aromatike dhe qeramikë të bukur të punuar me dorë. Pamjet e tjera të njohura me interes përfshijnë; Xhamia Beyazit, Xhamia Nuruosmaniye, Tregu i Librave Antik Sahaflar, ndërtesa e lavdishme e Universitetit të Stambollit dhe Kulla Beyazit që përdoret për të qenë një kullë vëzhgimi për zjarret në qytet.

 

7. Sheshi Kadikoy

Sheshi Kadikoy është vendi ku mund të shkoni për të parë më të mirat e anës aziatike të Stambollit. Është një vend ku shumë të rinj rrinë përreth përpara se të nisen për në natën e festës, ose për të bërë pazar në Avenue Bagdat aty pranë. Por mbi të gjitha, pamja spektakolare e Bosforit thjesht ia vlen të zgjatet.

Tani ju duhet të vendosni nëse do të shkoni në Stamboll me shoqërinë apo me partnerin tuaj  dhe të përfitoni nga oferta Max Travel

Looks like you have blocked notifications!