Qendra e qytetit të Bodrumit konsiderohet si lagjja më e njohur në Bodrum pasi është zemra e qytetit me një gamë të gjerë atraksionesh dhe opsionesh argëtimi. Kjo është një pikënisje e shkëlqyer për të eksploruar qytetin dhe zonat përreth.

Me super ofertat e Max Travel është koha që ju të bëni rezervimin tuaj të pushimeve.

Qendra e qytetit të Bodrumit është një zonë e gjallë që ju keni shumë gjëra për të parë dhe për të bërë.

Këtu janë disa nga gjërat kryesore për të bërë në qendër të qytetit të Bodrumit:

 

Vizitoni monumentet historike me rëndësi 

Një nga monumentet historike më të famshme në qendër të qytetit të Bodrumit është Kalaja e Bodrumit, e njohur edhe si Kalaja e Shën Pjetrit. Kalaja u ndërtua në shekullin e 15-të nga Kalorësit e Shën Gjonit si një kështjellë për të mbrojtur qytetin nga sulmet nga Perandoria Osmane.

Sot, Kalaja e Bodrumit është një atraksion i njohur turistik dhe strehon Muzeun e Arkeologjisë Nënujore të Bodrumit. Muzeu përmban artefakte të gjetura nga mbytjet e lashta të anijeve në Detin Egje.

Disa nga atraksione tjera për të vizituar në qendër të Bodrumit:

 

Amfiteatri i Bodrumit

Një tjetër monument i rëndësishëm historik në qendër të qytetit të Bodrumit është Amfiteatri i Bodrumit, i cili daton në periudhën helenistike. Sot, vizitorët mund të eksplorojnë rrënojat dhe të shijojnë pamje mahnitëse të qytetit.

 

Mauzoleumi në Halicarnassu

Ishte një nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë, ndodhej gjithashtu në Bodrum. Fatkeqësisht, sot kanë mbetur vetëm rrënojat e mauzoleut, por vizitorët mund të shohin ende mbetjet e fondacionit dhe disa nga skulpturat në Muzeun e Arkeologjisë Nënujore të Bodrumit.

 

Bëni pazar

Nëse po gjendeni në qendër të qytetit dhe ju pëlqen të bëni pazar, atëherë një nga gjërat kryesore për të bërë në Bodrum është të endesh rrugëve dhe të hedhësh kokën në çdo dyqan aty pranë.

Tregjet lokale, pazaret e brendshme dhe të jashtme dhe dyqanet e vogla janë të mbushura me mallra. Pazari i Bodrumit është një treg i gjallë ku vizitorët mund të blejnë suvenire, tekstile dhe artizanat tradicionale turke.

Disa nga qendrat tregtare më të njohura në Bodrum:

 • Oasis Mall
 • Qendra Tregtare Midtown
 • Ocean Jewelry
 • Moden Leather Shop

 

Relaksohuni në plazhe     

Ka disa plazhe në qendër të Bodrumit që ofrojnë një shumëllojshmëri opsionesh për të zgjedhur, secila me karakterin dhe atmosferen e vet unike për vizitorët.

Këtu janë disa nga plazhet e njohura në qendër të qytetit të Bodrumit:

 • Plazhi i Bodrumit: Plazhi i Bodrumit është plazhi më i popullarizuar në qendër të qytetit të Bodrumit. Është një plazh i gjatë me rërë me ujë të pastër dhe është i përsosur për not dhe banja dielli. Plazhi është gjithashtu i rrethuar nga restorante, kafene dhe bare.
 • Plazhi Gumbet: Plazhi Gumbet ndodhet pak jashtë qendrës së qytetit të Bodrumit dhe është një vend i njohur për sportet ujore si rrëshqitje në ajër dhe ski jet. Plazhi është gjithashtu i rrethuar nga restorante dhe kafene.
 • Plazhi Bitez: Plazhi Bitez është një alternativë më e qetë për Plazhin e Bodrumit dhe është i popullarizuar me familjet. Plazhi është një përzierje rëre dhe guralecë dhe është i rrethuar nga restorante dhe kafene.

 

Provoni kuzhinën tradicionale turke

Qendra e qytetit të Bodrumit ka një shumëllojshmëri të gjerë restorantesh dhe kafenesh që ofrojnë kuzhinë tradicionale turke, si dhe opsione ndërkombëtare. Kuzhina e Bodrumit është e ndikuar shumë nga rajonet e Egjeut dhe Mesdheut dhe përmban shumë ushqim deti, perime dhe erëza.

Këtu janë disa nga pjatat më të mira për të provuar kur vizitoni Qendrën e qytetit të Bodrumit:

 • Meze
 • Kebaps
 • Lahmacun
 • Pide

Këto ushqime mund ti provoni ne disa nga restorantet e shkëlqyera në qendër të qytetit të Bodrumit që shërbejnë kuzhinë tradicionale turke, si dhe pjata ndërkombëtare.

 • Kocadon
 • Limon Cafe & Bistro
 • Tike
 • Musto
 • Kasikci

Këto janë vetëm disa nga restorantet e shumta të shkëlqyera për të provuar në Qendrën e qytetit të Bodrumit. Ka shumë opsione për t’iu përshtatur të gjitha shijeve dhe buxheteve.

 

Shijoni jetën e natës

Qendra e qytetit të Bodrumit është i njohur për jetën e tij të gjallë të natës, me një shumëllojshmëri të gjerë baresh, klubesh dhe restorantesh që qëndrojnë të hapura deri në orët e vona të natës.

Këtu janë disa nga baret më të frekuentuara në qendren e qytetit të Bodrumit:

 • Kule Bar
 • Kemanci Bar
 • Cat Bar
 • Bodrum Cafe Bar
 • White House

Këto janë vetëm disa nga opsionet e shumta për të shijuar jetën e natës së Bodrumit në qendër të qytetit.

Në Turqi ju presin shumë atraksione, por vetëm nëse nxitoni të përfitoni nga oferta MAX TRAVEL.

Looks like you have blocked notifications!