Kur mendoni për Dubain, ndoshta ju vjen në mendje një qytet me qëndrën e tij moderne, ndërtesa të larta dhe luks të pafund. Në fakt, ky qytet në Emiratet e Bashkuara Arabe është një destinacion i mahnitshëm për të udhëtuar dhe eksploruar. Megjithatë, para se të nisni aventurën tuaj në këtë qytet të pasur kulturor dhe shpërthyeshëm në zhvillim, mund të keni disa pyetje të zakonshme në mendje.

Me super oferten e Max Travel, është koha që të vizitoni Dubain tani!

Në këtë artikull, do të shqyrtojmë një varg pyetjesh të shpeshta dhe do t’i japim përgjigjet përkatëse për t’ju ndihmuar të përgatiteni më mirë për udhëtimin tuaj në Dubai. Në mënyrë të veçantë, do të diskutojmë për gjuhën, kulturën, sigurinë, valutën dhe mënyrat më të mira për të eksploruar këtë qytet të mrekullueshëm në brigjet e Gjirit Persik.

Le të përgjigjemi në disa nga pyetjet më të shpeshta që mund të keni rreth Dubait…

Cfare gjuhe duhet të flas në Dubai?

Gjuha zyrtare në Dubai është arabi, por anglishtja është gjuha e dytë më e rëndësishme dhe përdoret gjerësisht në tregti, turizëm dhe sektorin e shërbimeve. Në fakt, shumica e banorëve dhe punonjësve të tij flasin anglisht shumë mirë. Kështu që, në përgjithësi, nuk do të hasni vështirësi të mëdha në komunikimin në anglisht gjatë qëndrimit tuaj në Dubai.

 

Cili është kodi i veshjes?

Dubai është një qytet modern dhe liberal, por kultura e tij mbetet konservatore. Është e rekomandueshme të visheni konservativisht në publik, duke i mbajtur gishtat e këmbëve dhe supet e mbuluara. Vajzat dhe grave u rekomandohet të kenë respekt ndaj traditave lokale dhe të mbajnë veshje të së këndshmes.

 

A është Dubai një qytet i sigurt?

Po, Dubai është një qytet i njohur për sigurinë e lartë. Përpjekjet e autoriteteve lokale për të mbajtur qytetin të sigurt janë të vazhdueshme. Krimit është i rrallë, dhe qyteti ka një prezencë të pranishme të policisë që patrullon rregullisht zonat publike.

 

A duhet të shkëmbej para në Dubai?

Dubai përdor dirhamin e Emirateve të Bashkuara Arabe (AED) si monedhë zyrtare. Mund të shkëmbeni paratë tuaja në dirham në aeroport ose në ndonjë nga shpërndarësit e këmbimit valutor në qytet. Gjithashtu, shumë vendet dhe dyqanet pranojnë kartat e kreditit, kështu që nuk është e nevojshme të keni gjithmonë para me vete.

 

Cila është mënyra më e mirë për të vizituar qytetin?

Dubai ofron shumë mundësi për të eksploruar. Mund të keni dëshirë të përdorni metroin e tyre të modernizuar, që është mënyra më e shpejtë dhe e përshtatshme për të udhëtuar nëpër qytet. Gjithashtu, eksperiencat e udhëtimit me taksinë, autobusin e hapur dhe dhow-kruizet janë mënyra të tjera të preferuara për të parë atë që Dubai ka për të ofruar.

 

Le të fillojmë një super shëtitje në Dubai me Max travel

Max Travel në këtë pako ka përfshirë 3 super shëtitje, Dubai City Tour, shëtitje dhe darkë në anije në Dubai Marina dhe 1 ditë në shkretëtirë Jeep and Safari tour  me shumë aktivitete të ndryshme, e të gjitha këto shëtitje me një super cmim për vetëm 120 Euro e që në total oferta juaj bëhet 519 Euro.

Dita 1. Arritja në Dubai dhe kohë e lire

Pas fluturimit, dhe arritjes në hotel pjesa tjeter e ditës ju mbetet e lire, Max Travel është kujdesur plotësisht për detajet e udhëtimit tuaj, por për ditën të parë, kemi vendosur që ju të keni kontrollin dhe të vendosni vetë se si dëshironi ta kaloni këtë ditë të veçantë.

Relaksohuni në plazhet e jashtëzakonshme të Dubait për të shijuar diellin dhe detin, ose për ata që janë tërhequr nga mrekullia e qytetit, një vizitë në disa nga destinacionet e njohura të Dubait është një opsion i shkëlqyeshëm.

Vendosni ju për këtë…

 

Dita 2. Shetitje e organizuar në Dubai 

Në ditën e dytë të udhëtimit tuaj me super oferten për Dubai nga Max Travel, Max travel ka përgatitur një agjendë të jashtëzakonshme për ju. Mos hezitoni të zgjoheni herët, perfundoni mengjesin tuaj në hotel dhe në ora 9:00 fillon shëtitja në qytet.

Detajet për Dubai City Tour janë si më poshtë:

✔ Ora 9:00 – Nisja nga hoteli
✔Ora 9:15 – Ndalemi për foto në Jumeirah Beach
✔Ora 9:45 – Vizitë në Xhaminë Jumeirah
✔Ora 10:10 – Vizitë në Marjan Gallery
✔Ora 10:30 – Vizitë në Muze
✔Ora 11:10 – Abra Station
✔Ora 11:20 – Vizitë në Spice Souk dhe Gold Souq
✔Ora 12:25 – Al Ras Metro Station
✔ Ora 12:45 – Dubai Mall

Fillimisht, ju do të shijoni bukurinë e plazhit të Jumeirah dhe do të keni mundësinë për të bërë disa foto të paharrueshme. Pastaj, vizitojmë Xhaminë Jumeirah për të admiruar arkitekturën e saj të mrekullueshme kur jemi tek mrekullit do vizitojme edhe Marjan Gallery.

E pasi kemi përfunduar vizitat në xhami dhe galeri, vazhdojme për tek Muzeu për të vazhduar me pas tek anijet tradicionale të Dubait në Abra Station dhe kjo nuk mbaron me kaq sepse vizita jone do te vazhdoj tek Spice Souk dhe Gold Souq.

Pas kësaj, shkojm në Al Ras Metro Station dhe në pjesën e mbetur të ditës, do e kalojm ne Dubai Mall, një nga qendrat tregtare më të mahnitshme në botë. Këtu, përveç shoppingut të klasës botërore, do te shohim edhe fontanën e bukur të Dubait dhe ikonën e tij Burj Khalifa.

Mos harroni të bëni disa foto të mahnitshme për të kujtuar këtë eksperiencë të jashtëzakonshme në Dubai.

 

Vazhdojmë me ditën e tretë

Përjetoni emocionet e një udhëtimi me Jeep Safari në shkretetirë, duke përshkuar terrenin e vështirë dhe duke ndier adrenalinën të rritet në trupin tuaj, shikoni perëndimin magjepsës të diellit perderisa qendroni mbi zallin e shkretetires, pastaj vazhdoni në një kamp tradicional beduinësh në këtë turne të pabesueshëm dhe të paharrueshëm.

Përpara se të bëni foto me diellin që perëndon në sfond, ndjeni zallin e imët që rrëshqet mes gishtërinjve tuaj ndërsa bëni rrugën për në kampin e Shkretëtirës. Këtu do t’ju mirëpresin me çaj arab dhe kafe me shije me hurma dhe pije joalkoolike për të shuar etjen tuaj.

Ndjeni kulturën duke u veshur me veshje tradicionale dhe bëni selfie ndërsa artisti i këna-s ju pikturon dorën. Kjo do të pasohet nga shfaqja Tanoura (valle tradicionale popullore), Shfaqja e zjarrit dhe Belly Dancer do të performojnë në ritmin e Muzikës Arabe.

Shijoni vaktin tuaj me ushqime shumë të shijshme duke përjetuar mikpritjen arabe në këtë turne në Desert Safari, një herë në jetë, në Dubai.

 

Dita e katërt por jo e fundit…

Ju keni plot liri për të vendosur se si dëshironi të kaloni ditën tuaj. Në ora 7 të mbrëmjes, ne ju çojmë për të eksploruar Dubai Marina, një zonë e bukur dhe e modernizuar. Shijoni një shetitje magjepsëse me anije për disa orë me radhë dhe një darkë mahnitëse, me pije të shumta pa limit e në të njëjtën kohe duke parë pamjet e ekstravagante që ofron Dubai Marina përrreth. Max Travel përveq që ju ka ofruar një super ofertë për Dubai, ata kanë përgatitur me shumë kujdes këtë eksperiencë të papërsëritshme që do të mbetet në kujtesën tuaj për gjithë jetën. Përgatituni për një mbrëmje të jashtëzakonshme me ushqim të shkëlqyer dhe pamje magjepsëse të qytetit në dritën e hënës në Dubai Marina!

 

Dita e pestë

Pas katër ditëve të mrekullueshme në Dubai, zgjohuni në ditën e pestë dhe shijoni mëngjesin e shkëlqyeshëm në hotelin tuaj. Kjo ditë është e lirë për ju për të vendosur se si dëshironi të kaloni kohën e mbetur në këtë qytet të mahnitshëm. Pasi keni kaluar një kohë të shkëlqyeshme, ka ardhur momenti për të kthyer kujtimet tuaja në shtëpi.

Max Travel është këtu për të siguruar një kthim të rehatshëm dhe të sigurt drejt shtëpisë, duke e përfunduar kështu këtë udhëtim të paharrueshëm me një përvojë të paparë në Dubai.

Super Oferta per Dubai per vetem 399 Euro

Nga eksperiencat e kaluara, Max Travel ka kuptuar se si të bëjë që kjo aventurë të mos harrohet asnjëherë nga klientët, pavarësisht nëse kanë njohuri të pakta për këtë vend magjepsës, kjo do te jetë një nga shetitjet më të mira ndonjëherë. Përveq cmimit special prej vetëm 399 Euro Max Travel ka menduar për çdo detaj, që ju të përjetoni këtë super eksperiencë në Dubai, pa u menduar se cka duhet bëjmë dhe ku duhet të shkojmë.

Le të ju shpjegojmë pak më në detaje për super oferten e Dubait, Ju do të keni fluturimin, transferin, akomodimin në hotel sipas Konceptit  Fjetje me mëngjes, asistencën 24/7, taksat e aeroportit e te gjitha keto për vetëm 399 Euro.

Oferta për Dubai në kushte normale kap vleren prej 600- 700 Euro per person, por për këtë vjeshte Max travel ju sjell super oferte për Dubai me vlerë të përgjysmuar me qëllim që oferta e Dubait të jetë e kapshme për cdo person që jeton në Kosove pra vetëm 399 Euro.

Mos e humbni super ofertën për Dubai dhe kontaktoni Max travel tani për të filluar këtë aventurë të mrekullueshme.

Ju duhet vetëm të zgjidhni datën e preferuar nga lista e nisjeve dhe kthimeve të disponueshme.

Nisjet grupore për Super ofertën e Dubait janë tashmë të konfirmuara:

✔ 04 Tetor 2023
✔ 08 Tetor 2023
✔ 11 Tetor 2023
✔ 27 Tetor 2023
✔ 03 Nëntor 2023
✔ 15 Nëntor 2023
✔ 22 Nëntor 2023
✔ 29 Nëntor 2023
✔ 01 Dhjetor 2023
✔ 13 Dhjetor 2023

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger